Denef Huvaj’dan kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların hikâyesi

Fotoğraf sanatçısı Denef Huvaj’ın Türkiye’de açılan en kapsamlı sergisi ‘6,5 Ruble’ Arthan Galeri’de izleyiciyle buluşuyor.


Rusya’da mühendislik ve güzel sanatlar eğitimi alan fotoğraf sanatçısı Denef Huvaj, iki coğrafya arasındaki bağların izinde uzun suredir Türkiye, Kuzey Kafkasya ve Abhazya’da fotoğraf ve video işler üretiyor.

Sanatçı gittiği her yerde, kadrajlarıyla araladığı sıradan anları, muazzam güzellikte bir dünyaya açılan gizemli kapılar haline getiriyor. Bu kapıların aralığından zamanın gözlerinin içine bakıyor Denef Huvaj. Geçmişinin geleceğini içine aldığı bir kültürde o da tıpkı zaman gibi hem her yerde hem de hiçbir yerde. Sürgünlerde, şairlerde ve aşıklarda gelişen bu yetinin bir benzeri de çocuklarda görülür: Bir ızdırap hazinesi olan geçmişi merhametle kucaklayabilmesi için kaybedecek hiçbir şeyi olmamalı insanın; çocukluğunun avucundaki 6.5 Ruble dışında.

Denef Huvaj’ın video, fotoğraflardan oluşan ‘6,5 Ruble’ isimli sergisinin küratörlüğünü Sinem Dişili üstleniyor. Arthan Galeri’nin tarihi atmosferinde bütünüyle bir enstalasyona dönüşen sergi 31 Temmuz’a kadar görülebilir.

Denef Huvajdan kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların hikâyesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend