Antik Dünyanın En İyi 9 Kadın Hükümdarı✨


19. yüzyılın başında, hükümdarların çoğu erkekti, ancak hükümdarlık dönemlerinde dünya üzerinde önemli bir etki yaratan Kleopatra ve Sobekneferu gibi kadın hükümdarlar oldu.  Kadın yöneticilerin hepsi korkusuz, vahşi, güçlü, nüfuzlu, akıllı ve zekiydi. Hepsi, hükümdarlıkları sırasında dini, sosyal ve siyasi reformlar gibi önemli katkılarda bulundular. Birçoğunun uzun ve müreffeh yönetim dönemleri vardı. Eğitimi, teknolojiyi ve yenilikçi hükümet sistemlerini teşvik ettiler. Bu kadın yöneticiler, ataerkillik geleneğinin sağlam bir şekilde yerleşmiş geleneklerine karşı mücadele ederken, liderliği ele almak için büyük cesaret gösterdiler.

1. Kleopatra

Kleopatra VII Antik Mısır

Güzelliği ve zekasıyla tanınan Kleopatra, Ptolemaios hanedanının son Mısır hükümdarıydı. Ptolemy XII Auletes ve Cleopatra VI Tryphaena’nın kızıydı. Babasının ölümünden sonra iki erkek kardeşi ile birlikte tahta çıktı. Julius Caesar ve sonunda evlendiği Mark Antony ile bir ilişkisi vardı. Kleopatra’nın kardeşi ve eş hükümdarı Ptolemy XIV öldükten sonra, oğlunun naibi olarak hüküm sürdü.

2. Sobekneferu

Sobekneferu

Sobekneferu, Mısır’daki Orta Krallık hükümdarıydı. Mısır’ın ilk kadın firavunuydu ve Amenemhat III’ün soyundan geliyordu. Sobekneferu’nun birçok büstü, heykel ve büstleri yapıldı ve onun yerine Sekhemre Khutawy Sobekhotep veya Khutawyre Wegaf’ın geçtiği tahmin ediliyor. Kadın firavunlarla aynı fikirde olmayanları yatıştırmak için adına erkeksi unvanlar ekledi.

Neferneferuaten Nefertiti

Nefertiti, MÖ 1370’de Thebes’de doğdu. Çekici ve etkiliydi ve güneşe tapmasıyla tanınan güçlü Firavun Akhenaten’in karısıydı. Kocasının ideolojilerini etkileyen ve dini inançlarını değiştiren Nefertiti idi.

4. Theodora

Theodora

Theodora, Roma İmparatorluğu’nun bir kraliçesiydi. Nika isyanları sırasındaki konuşması, o sırada kamu mülkünü tahrip eden isyancılar olan Maviler ve Yeşiller arasındaki siyasi anlaşmazlıkları çözebildiğinden bir lider olarak büyük becerisini gösterdi. İki tarafı uzlaşmaya ikna etti ve güçlü konuşmasının ardından şiddet durdu. Nika isyanlarının ardından Theodora, Konstantinopolis şehrinin yeniden inşa edilmesini emretti.

Theodora kadın haklarını savundu ve kadınların toplumda tanınmasını artırmak için değişiklikler getirdi. Kocası Jüstinyen’le çelişkili dini inançları vardı. Justinianus Kalsedon Hıristiyanlığı’nı desteklerken, Theodora Miafiz manastırını onayladı. Theodora, 548’de Konstantinopolis’te bir ülser veya tümörden öldü. Justinianus öldükten sonra bile ona çok sadıktı ve Monofizitleri ve krallığının Kalkedon tebaasını entegre etmek için çok çalıştı.

5. Hatşepsut

Hatşepsut

Hatshepsut Mısırlı bir firavun ve Thutmose I’in kızıydı. Evlatlık oğlu Thutmose III ile birlikte hüküm sürdü. Bir Mısırlı kadın hükümdarın en uzun hükümdarlığı olan yaklaşık yirmi yıl boyunca tahta geçti. Mısır, İkinci Ara Dönemde büyük bir ayaklanmaya tanık olmuş ve Hatshepsut bu dönemde harap olan büyük ticaret yollarını yeniden inşa etmiştir. Mısır yeniden ticarete başladı ve ticaret ortakları Land of Punt ile diğer malzemelerin yanı sıra fildişi, altın ve reçineleri takas etti. Eski Mısır’ın her yerinde çeşitli projelerin yapımını başlattı ve ülkenin altyapısını iyileştirdi. Hükümdarlığı sırasında birçok eser, anıt, kutsal tapınak ve monolit inşa edildi.

Güzel bir kadın ve hırslı, yetenekli ve zeki bir hükümdardı. MÖ 1458’de 50 yaşında öldü.

6. Merneith

Merneith

Merneith, Mısırlı bir imparatoriçeydi. Mezarı Mısır’ın eski şehri Abydos’ta bulunmaktadır. Selefi Zet’in (Wadg, Uadji veya Djet olarak da bilinir) yanına gömüldü. Merneith’in adı, ilk hanedan kralları listesindeki tek kadın adıdır ve babası Firavun Djer’in mezarında bulunan nesnelerin üzerine kazınmıştır. Mısır, hükümdarlığı sırasında büyük siyasi, sosyal ve dini dönüşümler geçirdi. O zamanlar insan fedakarlığı yaygındı ve hizmetkarlar öbür dünyada yöneticilerine hizmet etmek için genellikle hayatlarını feda ettiler. Yaklaşık 120 hizmetçi, kraliçenin ölümünden sonra ona hizmet sunmak için bu insan kurbanını gerçekleştirdi.

7. İmparatoriçe Wu Zetian

İmparatoriçe Wu Zetian

İmparatoriçe Wu Zetian, güçlü ve etkili bir kişilikti ve Çin’in ilk gerçek kraliçesi olarak kabul ediliyor. Leydi, İmparatoriçe Consort, İmparatoriçe Dowager ve İmparatoriçe Regnant gibi çeşitli onursal unvanlarla ödüllendirildi. 624 yılında Wenshui’de doğdu ve Çin’deki birçok dini ve eğitim reformunun öncüsü oldu. Hükümet unvanlarının tahsisi için sınav sistemini tanıttı, Budizm üzerine vaazlar verdi ve Budist ideolojisinin insanlar arasında yayılmasını savundu.

8. Kiev Olga

Kievli Olga

Rusya’nın Pskov kentinde doğan Kiev Olga, en sert ve cesur kadın Rus hükümdarıydı. O, ulustaki gücün özüydü ve ülke çapında saygı görüyordu.

902 veya 903 yıllarında Kiev’li Igor ile evlendi ve Ukrayna’nın Iskorosten kentinde öldürüldükten sonra, o sırada küçük olan oğullarının koruyucusu olarak tahta geçti. Hristiyanlığı kabul eden ve onaylayan Rusya’nın ilk kadın liderlerinden biriydi. Birçok kilise ve dini anıtın açılışını yaptı ve inşa etti ve aynı zamanda insanlara vaaz veren ve onları Hıristiyanlığı inançları olarak kabul etmeye ikna etmeye çalışan bir müjdeciydi. Kocasına suikast düzenleyen ve tahtını şiddetle koruyan Drevlians topluluğundan intikam almak istedi.

9. Aquitaine’li Eleanor

Aquitaine'li Eleanor

Eleanor, Aquitaine Dükü William X’in en büyük kızıydı. 1137’de Fransız imparatoru Louis VII ve 1152’de İngiltere Kralı II. Henry ile evlendi.

Baskın bir figürdü ve yaklaşık yetmiş yıl boyunca tahta geçti. O zamanlar kadın yöneticiler için alışılmadık bir durum olan askeri kampanyalara girmekten çekinmedi. Saltanatı boyunca gelişen sanatçılara, şairlere ve müzisyenlere bir platform verdi. Güzel, samimi ve büyük bir liderdi; o çağının kadınları için bir ilham kaynağıydı.

Kaynak: https://www.ancienthistorylists.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend