Seveni de Çok Sevmeyeni de… Ünlü Yazarlar Jane Austen Hakkında Neler Söylediler?

Jane Austen hayranı mısınız? Onu sevenler de çok sevmeyenler de... Bu yazıda, diğer yazarların Jane Austen hakkında söyledikleri var. 


Jane Austen 16 Aralık 1775’te doğdu ve 18 Temmuz 1817’de öldü. En tanınmış İngiliz yazarlardan biri. Romanları arasında Pride and Prejudice, Emma ve Mansfield Park var. Romanlarının çoğu sinemaya uyarlandı. Bu yazımızda ünlü yazarların Jane Austen hakkında söylediklerini derledik.

Zaman zaman yazarlar, yazar arkadaşlarının çalışmaları hakkında ne düşündüklerini yazar ve söylerler. Harika olduğunu düşündüğümüz yazarlar bile karışık eleştiriler alır. Ünlü isimlerin Jane Austen hakkında ne söylediklerini görmek ister misiniz?

JK Rowling

JK Rowling’in ünlü bir yazar olmanın nasıl bir şey olacağını hayal etmesi gerektiğini düşünmüyorum, ama açıkça o Jane’in takımında. Onunla ilgili şunu söyledi:  “Jane Austen, diğer tüm yazarların istediği zirvedir. Ünlü bir yazar olmanın Jane Austen gibi olacağını hayal ettim.”

Mark Twain

Öte yandan, Mark Twain Jane’in kitapları hakkında şunları söyledi: “Bir kez bir yere koyduğunuzda onu bir türlü kaldıramazsınız.”

Ayrıca kitaplarının kütüphaneler üzerinde derin etkileri olduğunu belirtti: “Jane Austen’in kitapları da bu kütüphanede yok. Sadece tek bir ihmal, içinde kitap olmayan bir kütüphaneden oldukça iyi bir kütüphane yaratabilir.”

Twain elbette ondan nefret ediyordu. Yapabilseydi, bacağıyla kafatasına vurmak için vücudunu kazacağını söyledi. Yani, modern standartlara göre ılımlı bir eleştirmen.

Bir eleştirmen olan DW Harding, Jane’in kitaplarının ‘kesinlikle sevmediği insanlar tarafından okunduğunu’ söyledi.

Rudyard Kipling onu onurlandırmak için bir şiir yazdı:

Jane Winchester’da yatıyor – gölgesi kutsanmış!
Onu yarattığı için Tanrı’ya ve yaptığı her şey için ona şükürler olsun!

Arnold Bennett: “Harika bir küçük romancıydı. . . . Ama onun dünyası küçücük bir dünyadır. . . . Büyük bir romancı olacak kadar dünyayı bilmiyordu. Büyük bir romancı olma hırsı yoktu. Yerini biliyordu.”

Winston Churchill

Winston Churchill , zatürree olduğu zaman görevlilerine ona Gurur ve Önyargı’yı okuttu. Dedi ki: ‘Ne kadar sakin hayatları vardı o insanlar! […] Fransız Devrimi ya da Napolyon Savaşlarının çökmekte olan mücadelesi hakkında endişelenmenize gerek yok. Sadece doğal tutkuyu ellerinden geldiğince kontrol eden davranışlar ve herhangi bir yanlışlığın kültürel açıklamaları. ‘

Diğer Ünlü Yazarlar

Virginia Woolf şöyle yazdı: “Kendimi odada onunla yalnız bulmayı tercih ederim (Jane).”

Belki de Jane Austen etrafta olması zor bir insandı? Belki bu yüzden.

Charlotte Brontë şunları söyledi: “Jane Austen eksiksiz ve çok duyarlı bir kadındı, ancak çok eksik ve oldukça duygusuz bir kadındı.”

Bunun bir hakaret olması gerekiyordu ve Brontë’nin alıntısını daha fazla okursanız, öyle. Ancak genel olarak Brontë hakkında daha fazla okumayı önermiyorum.

Ralph Waldo Emerson: “İnsanların neden Bayan Austen’in romanlarını bu kadar yüksek tuttuğunu anlamakta güçlük çekiyorum. İntihar daha saygın. (Onun karakterleri gibi yaşamaktansa)”

Bu kitaplardaki Bayanlar ve Bayların çoğunun “Devonshire’ın yarısına” sahip olduğu düşünüldüğünde bu eleştiri biraz sert. Ancak, hiç kimse o kadar kötü olamaz ve sizi kanıt olarak Northanger Abbey’den şu alıntıyla baş başa bırakacağım: “İyi bir romandan zevk almayan kişi, beyefendi veya hanımefendi, tahammül edilemeyecek kadar aptal olmalıdır.”

Peki bunca eleştiriye Jane Austen ne dedi?

Jane Austen, Cassandra Austen’a mektup, 24 Aralık 1798 – “İnsanların hoşgörülü olmalarını istemiyorum, çünkü bu beni onları büyük ölçüde sevme zahmetinden kurtarıyor.”

Müthiş bir cevap. Katılmıyor musun?

Kaynak: writerswrite


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend