Charles Dickens’in Son Saatlerinin Anlatılmamış Hikayesi

Bu, Charles Dickens'in son saatlerinin anlatılmamış hikayesidir ve aynı zamanda ölümlü kalıntılarının vasiyetine ters düşercesine İngiliz sanatsal büyüklüğünün ana tapınağına gömülmesinin...


Charles Dickens öldüğünde, olağanüstü bir üne, büyük bir servete ve büyük bir hayran kitlesine sahipti. Ancak kişisel hayatı karmaşıktı. Eşinden ayrılmış ve Kent’te büyük bir kır konağında yaşayan romancı, genç metresi Ellen Ternan’ın esaretindeydi. Bu, Charles Dickens’in son saatlerinin anlatılmamış hikayesidir.

Yeni araştırma, büyük yazarın ani ölümünün ve ardından cenazesinin daha önce hiç keşfedilmemiş yanlarını ortaya çıkardı. Yazarın cenazesinde Ternan’ın varlığı gibi ayrıntılar çoktan Dickensian dedektifleri tarafından keşfedilmiş olsa da, burada yeni ve taze olan, Dickens’ın nihai dinlenme yerinin kurulmasında yer alan manevra ve müzakerelerin derecesi.

Dickens’ın ölümü ailesi için erken bir çıkmaz yarattı; Nereye gömülecek? Evinin yakınında (dilediği gibi) veya o büyük halk panteonunda, Westminster Abbey’deki Poet’s Corner (bu onun isteklerine açıkça ters düşüyordu)?

“The Inimitable” (bazen kendisine atıfta bulunduğu gibi) zamanının en ünlülerinden biriydi. Başka hiçbir yazar Viktorya dönemi ile bu kadar yakından ilişkili değildi. Oliver Twist ve A Christmas Carol gibi ölümsüz klasiklerin yazarı olarak sürekli halkın gözündeydi. Anlattığı canlı hikayeler ve savunduğu nedenler (yoksulluk, eğitim, işçi hakları ve sokak kadınlarının durumu dahil) nedeniyle, hayır kurumlarını temsil etmesi ve halka açık etkinliklerde yer alması ve kurumları ziyaret etmesi için büyük talep vardı. ülke çapında (ve yurt dışında – özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde). En iyi çevrelerde yer aldı ve arkadaşları arasında zamanının en iyi yazarlarını, aktörlerini, sanatçılarını ve politikacılarını saydı.

Dickens bir yazar olarak başardıklarından gurur duyuyordu ve halkıyla olan yakın ilişkisine değer veriyordu. 1858’de kendi çalışmalarının profesyonel bir okuyucusu olarak kariyerine başladı ve animasyon performanslarıyla binlerce seyirciyi heyecanlandırdı. Kariyerindeki bu yükseliş, evlilik sorunlarının doruğa çıktığı bir zamanda meydana geldi: 18 yaşındaki bir aktris olan Ternan’a aşık oldu ve on çocuğunun annesi olan karısı Catherine’den ayrıldı.

Ellen Ternan, Charles Dickens’ın metresi olan genç oyuncu. Wikimedia

Dickens, aşk ilişkisini gizli tutmaya dikkat etti. Ternan ile ilişkisinin belgesel kanıtı gerçekten de çok az. Onu 1868’de Amerika’ya bir okuma turuna götürmek istemiş ve hatta gelip gelmemesi konusunda onunla iletişim kurmak için bir telgraf kodu geliştirmişti. Yapmadı, çünkü Dickens mahremiyetlerini koruyamayacağını düşünüyordu.

8 Haziran 1870 Çarşamba günü Kent’teki Rochester yakınlarındaki kır evi Gad’s Hill Place’in bahçesinde çalışıyordu. Kayınbiraderi Georgina Hogarth ile akşam yemeği yemek için içeri girdi ve felç geçirdi. Yerel doktor çağrıldı. Ülkenin en iyi nörologlarından John Russell Reynolds’u çağırmak için Londra’ya bir telgraf gönderildi. Ertesi gün yazarın durumu değişmedi ve 9 Haziran’da saat 18: 10’da öldü.

Dickens’ın ölümü ve cenazesiyle ilgili bilgiler, John Forster tarafından yayınlanan yetkili bir biyografiden alındı: Charles Dickens’in Hayatı. Forster, yazarın en yakın arkadaşı ve sırdaşı idi. Genç bir çocukken karartma deposunda geçirdiği zaman (Forster tarafından kitabında ifşa edilene kadar bir sırdı) hayatının en mahrem bölgelerini gizliyordu. Ternan ile ilişki (Forster tarafından açıklanmayan ve büyük ölçüde 20. yüzyıla kadar gizli kalmış). Forster, ne pahasına olursa olsun, Dickens’ın halk nezdindeki itibarını korumaya çalıştı.

Son arzu ve vasiyetname

Dickens vasiyetinde talimatlar bırakmıştı: Ucuz, gösterişsiz ve kesinlikle gizli bir şekilde, zamanı veya yeri hakkında hiçbir açıklama yapılmadan,  cenazeye katılanların atkı, pelerin, siyah yay, uzun şapka bandı veya benzeri iğrenç saçmalıklar giymediği…

Forster, Dickens’ın tercih ettiği cenaze yerinin kır evine yakın olan Rochester Kalesi duvarının altındaki küçük mezarlıkta veya Cobham veya Shorne’deki küçük kiliselerde olduğunu söyledi. Ancak buraların ne hikmetse kapalı olduğu görüldü.  (Cobham ve Shorne’daki kiliselerin kayıtlarının incelenmesi bunun yanlış olduğunu gösteriyor bu arada.)

B planı uygulamaya konuldu. Dickens, Dean ve Chapter (dini yönetim organı) yönetimindeki Rochester Katedrali’ne gömülmek üzere ayarlandı . Büyük adam için bir mezar bile kazıldı. Ancak bu plan da, Şairlerin Köşesi’nde, Geoffrey Chaucer, Samuel Johnson ve diğer edebi büyüklerin dinlenme yeri olan Westminster Manastırı’ndaki gömülme lehine bozuldu.

Forster, biyografide medyanın Westminster Manastırı’nda cenaze töreni için ajitasyona öncülük ettiğini iddia ediyor. 13 Ocak 1870 tarihli bir makalesinde, İngiltere için çok değerli bir adamın kalıntıları için tek uygun dinlenme yerinin en ünlü İngilizlerin gömüldüğü manastır olduğunu söylediklerini belirtiyor; Westminster Manastırı…

14 Haziran 1870 Salı sabahı erken saatlerde düzenlenen özel cenazeye 14 kişi katıldı. Mezar daha sonra halkın çağın en ünlü figürlerinden birine saygılarını sunabilmesi için üç gün boyunca açık bırakıldı. Dickens’ın ölümünün ve cenazesinin ayrıntıları, İngilizce konuşulan dünyadaki büyük ve küçük gazetelere yansıdı. Dickens’ın görüşmediği eşi Catherine, Kraliçe Victoria’dan “Charles Dickens’ın ölümünün üzücü haberinden en derin pişmanlığını” ifade eden bir taziye mesajı aldı.

Dickens’ın ölümünün sıradan insanlar üzerindeki etkisi, Covent Garden Market’te meyve ve sebze satan bir el arabası kızın tepkisinden anlaşılabilir. Haberi duyduğunda, “Dickens öldü mü? O zaman Noel Baba da ölecek mi? ” dedi.

Ortaya çıkan şey, yazarın felç geçirmesinden sonra Dickens’ın evinde oluşan panik atmosferidir. Dickens’ın oğlu Charley, ünlü nörolog John Russell Reynolds’dan acil tıbbi yardım talep ederek telgrafı yazarın Londra’daki personeline gönderdi.

Dickens’ın, Catherine’den ayrıldıktan sonra evini yöneten ve çocuklarına bakan kayınbiraderi Georgina Hogarth, doktorun çok sevdiği Dickens için hiçbir şey yapamayacağı için açıkça hayal kırıklığına uğradı. Avukatına doktor ücretiyle birlikte bir not gönderdi: “Dr Reynolds’un sonuçsuz ziyareti için talebini (20 sterlin) ekliyorum.”

Dickens öldüğünde Cornwall’daydı ve Gad’s Hill’e ulaşması iki gün sürdü. Dickens’ın 11 Haziran Cumartesi günü kır evine ulaştığında, Forster arkadaşının ölümü karşısında kedere boğulmuş ve bu duruma açıkça hazırlıksız yakalanmıştı. Onun ve yakın akrabasının ilk düşünceleri Dickens’ın isteklerine boyun eğmek ve onu evinin yakınına gömmekti. Life of Dickens’teki bilgiler evinin çevresindeki mezarlıkların “kapalı” olduğunu iddia ederken, Cobham ve Shorne’daki kiliselerin kayıtlarının incelenmesi bunun yanlış olduğunu gösteriyor.

Rochester Katedrali’nde önerilen cenaze töreni sadece ilerlemiş değil, aynı zamanda sonuçlandırılmış, maliyetlendirilmiş ve faturalandırılmıştı. Bölüm arşivleri, St Mary Şapeli’nde bir mezarın Foord & Sons inşaat firması tarafından kazıldığını gösteriyor. John Foord & Sons’a St Mary’s şapelinde Dickens’ın mezarını hazırladığı için yapılan ödemeyi teyit eden Rochester Katedrali Bölümü, 23 Haziran 1870 tutanak kitabından alıntı.

“(Dickens) Abbey’de yatsın. İngilizlerin, uluslarının büyük ustalarının ve öğretmenlerinin anıtlarını gözden geçirmek için toplandıkları yerlerde, küller ve on dokuzuncu yüzyılın en büyük eğitmeninin adı eksik olmamalıdır.”

Basında çıkan bu itiraza rağmen, Stanley (Abbey’in Dekanı) özel günlüğüne hala “yetkili herhangi bir kişiden başvuru almadığını” ve bu nedenle cenaze planını ilerletmek için “hiçbir adım atmadığını” kaydetti.

O halde, aynı gün Forster ve Charley Dickens Deanery’nin kapısında göründüklerinde Stanley’nin duaları cevaplanmış gibi görünüyordu. Dekana göre, oturduktan sonra Forster, Stanley’e şunları söyledi: “Sanırım ‘Times’daki makale, senin de senin fikirlerinle yazılmış olmalı?” Stanley cevap verdi: “Hayır, bununla ilgili bir endişem yoktu, ama aynı zamanda istenirse müdahaleye rıza göstereceğimin anlaşılması için özel olarak vermiştim.” Stanley bu derken Locker’a gönderdiği ve sonrakinin Charley’e ilettiği mektubu kastediyordu. Stanley elbette Dickens’ın temsilcilerinden Şairlerin Köşesi’ne gömülme talebini kabul etti. Söylemekten kaçındığı şey, kişisel olarak böylesine ulusal önemi olan bir olayı yönetmeyi ne kadar dört gözle beklediğiydi.

İncelenen özel yazışmalardan Stanley’nin Dickens’ın manastıra gömülmesi için ajite ettiği açık olsa da, Forster’ın eylemlerinin izini sürmek daha zor. Niyeti hakkında daha az ipucu bıraktı ve Dickens’ın üç ciltlik anıtsal biyografisi için tüm çalışma notlarını yok etti. Bu belgeler, yazardan birçok mektup içeriyordu. Forster, Dickens’ın yazışmalarını hesabında özgürce kullandı. Aslında, Dickens’tan Forster’a birçok mektup için elimizdeki tek kaynak, biyografide görünen pasajlar.

Ancak Forster’ın biyografisinde nasıl yanlış bir şekilde evinin yakınındaki mezarlıkların “kapalı” olduğunu iddia ettiğini göstermenin yanı sıra, araştırmalar ayrıca Stanley’nin (yayınlanmış) cenaze vaazının sözlerini olayların kendi versiyonuna uyacak şekilde nasıl değiştirdiğini ortaya koyuyor. Forster, Stanley’nin Dickens’ın mezarının “bundan böyle hem Yeni Dünya hem de Eski, edebiyatın temsilcisi olarak kutsal bir mezar olacağını, sadece bu adanın değil, İngilizce dilini konuşan herkes için kutsal bir mezar olacağını” söylediğini aktardı. Ancak bu, Stanley’nin gerçekten söylediği vaazın yanlış bir alıntısı sadece.

Stanley, ortak hedeflerine ulaşmak için Forster ile birlikte çalıştı. 1872’de Forster, Stanley’e Life of Dickens’ın ilk cildinin bir kopyasını gönderdiğinde, Dekan şunları yazdı:

“Cenaze vesilesiyle dileklerinizi ve ülkenin arzusunu yerine getirmede vermiş olabileceğim her türlü yardımdan bu kadar sıcak söz etmeniz çok iyi. Resmi hayatımda yaşadığım çeşitli deneyimlerin en ilginçleri arasında her zaman hatırlanmaya değer verilecek.”

Dickens örneğinde, gelecek nesilleri için onun itibarını korumaya yakından dahil olan iki kişi, özgecil nedenlerden ötürü bunu yapmıyordu: Stanley, Dickens’ın ölümlü kalıntılarını İngiliz sanatsal büyüklüğünün ana tapınağına gömdü. Bu, mezarının bir hac yeri haline gelmesini sağladı; büyüklerin ve iyilerin saygılarını sunmak için geleceği bir yerdi.

Yazarın ölümü ya da doğumunun anısına olsun her yıl törenler düzenleniyor. Bu kamusal eylemler Dickens’ın Britanya’nın ulusal kültürü için ne kadar önemli olduğunu sembolize ediyor. Ancak Dickens’ın en iyi arkadaşı ve vasisi John Forster’ın katılımı olmasaydı bunların hiçbiri mümkün olmayabilirdi. Forster, Dickens’ın istekleri doğrultusunda Westminster Abbey’deki özel cenazeyi düzenledi ve sevgilisi Ellen Ternan’ın gizlice katılmasını ve görüşmediği karısının katılmamasını sağladı. Ama aynı zamanda yazarın yerel bir cenaze töreni için beklentilerini de geçersiz kılan adamdır.

Bunun yerine,  Poets ‘Corner’daki (Westminster Abbey’deki Güney Transept’in bir bölümüne verilen ad) mezar, Dickens’ı halkın zihninde sonsuza kadar ulusal yaşam ve sanat idealleriyle bağladı ve Forster’ın dikkatlice düşünülmüş, stratejik olarak oluşturulmuş biyografisine uygun bir sonuç sağladı.

Mezarın karşısında, solunda ve sağında, Charles Dickens’ın başka bir ölümsüz isim verdiği dili yaratmak ve yerleştirmek için en çok çabalayan üç ölümsüz olan Chaucer, Shakespeare ve Dryden’ın anıtları var.

Kaynak: The Conversation

Ünlü yazarın filme uyarlanan hikayelerinden biri: The Christmas Carol 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend