Agatha Christie’nin evi 2.75 milyon sterline satılık

Kıyıda köşede fazladan 2.75 milyon sterlininiz varsa şimdi Agatha Christie'nin evini satın alabilirsiniz.


Efsanevi İngiliz polisiye yazarı Agatha Christie’nin en ünlü polisiye romanlarının çoğunu yazdığı Oxfordshire evi, yirmi yıl sonra bu kez 2.75 milyon poundun üzerinde bir başlangıç fiyatıyla bir kez daha piyasada.

Oxfordshire, Wallingford’daki Winterbrook Evi, 40 yıldan fazla bir süre söz ustası Agatha Christie ve arkeolog kocası Max Mallowan’ın evi oldu.

Ünlü yazar, arkeolog kocası Max Mallowan ile 1934’te Winterbrook House’a taşındı ve 1976’da ölene kadar toplam 40 yıl burada yaşadı.

Mülkün giriş kapısı.

Winterbrook’un Christie’nin popüler dedektifi Miss Marple’ın evi Danemead için model olduğu düşünülüyor.

Evin giriş kapısının sağında Christie’yi anmak için mavi “İngiliz Mirası” tabelası var.

Mülk, ünlü İngiliz cinayet gizemleri Death on the Nile, The Body in the Library gibi eserlerinin doğum yeriydi.   

Evin arkadan görünüşü.

Beş yatak odalı 18. yüzyıl evi, efsanevi yazarın ayak izlerini takip etmek isteyen herkes için bir rüya evi gibi çünkü Christie’nin içinde birçok romanı kaleme aldığı kütüphane hala mevcut.

Oturma odalarından biri.

Christie, yerel bir gazetede bir ilan gördükten sonra 1934’te Queen Anne mülkünü satın almıştı. Hızla ikinci kocası Mallowan ile evi görmeye gitti ve hemen satın aldı.

Dışarıdan veya ana evden erişilebilen bitişik tek yatak odalı bir kır evi de mevcut.
Christie bağlantısından ayrı olarak, evin kendisi manzaralı.
Bitişik bir kulübeyle tamamlanan beş yatak odalı Winterbrook Evi, Thames Nehri’ne bakıyor.
Bayan Mallowan olarak tanınan Christie, otobiyografisinde kendisinin ve Max’in Winterbrook’ta çok mutlu olduğunu yazdı.
Ev, 20 yıl önce avukat Gregor Kleinknecht ve ailesi tarafından satın alınmıştı.
Oturma odalarından biri.
Christie evinin banyosu.
Etkileyici mülkün karakteristik özelliklerinden biri taş şömineleri.
Emlakçı Stephen Christie-Miller şunları söyledi: ‘Çok güzel bir ortam. Arazi nehre iniyor ve isterseniz bir demirleme alanı koyabilirsiniz, planlama iznine tabi, epeyce ön cephesi var. ‘
Ev, “Gerçekten her şeye sahip olan iyi bir aile evi” olarak niteleniyor.

Agatha Christie Kimdir?

1926’da gizemli bir şekilde ortadan kaybolan efsanevi İngiliz polisiye yazarı, günler sonra Harrogate’deki bir otelde tekrar ortaya çıkmıştı. Peki Agatha Christie kimdi?

Agatha Christie, hayali dedektifler Hercule Poirot ve Miss Marple’ın yer aldığı çok sevilen romanlarıyla cinayet gizemi türünü yeni bir boyuta taşıyan Britanya’nın en ünlü yazarlarından biridir.

Eylül 1890’da Torquay, Devon’da doğdu ve Birinci Dünya Savaşı sırasında hemşire olarak çalışırken ilk romanı The Mysterious Affair at Styles’ı yazdı. Roman 1920’de Birinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra yayınlandı.

Christie, bir söz ustası olarak şanlı bir kariyere sahip oldu, toplam 66 dedektif romanı, bir dizi kısa hikaye ve dünyanın en uzun soluklu oyunu Fare Kapanı’nı yazdı.

Bununla birlikte, hayatının en ilgi çekici yanı, 1926’da Berkshire’daki evinden kendi kendine kaybolmasıdır.

Tarihçiler, yedi yaşındaki kızı Rosalind’e veda ettikten sonra Sunningdale’deki evini terk ederek, şöhretinin zirvesinde tam olarak neden ortadan kaybolduğunu yaklaşık 100 yıldır tartışıyorlar.

https://www.dutlukdergi.com/kahramanlarindan-bikan-polisiye-yazarlari/

Bin polis memurunun katıldığı bir aramadan 11 gün sonra bulundu, Kuzey Yorkshire Harrogate’de bir otele kadar izlendi ve hiçbir şey hatırlayamadığını iddia etti.

Miss Marple ve Poirot polisiye romanlarıyla ünlü 36 yaşındaki Christie, ortadan kaybolduğu sırada annesi için yas tutuyordu.

Ayrıca Birinci Dünya Savaşında pilot olan kocası Albay Archie Christie, daha genç bir kadına aşık olduğu için boşanmak istediğini açıkladı.

Büyük bir arama başlatıldı ve arabası Dorking ile Surrey’deki Guildford arasında terk edilmiş olarak bulundu.

Sherlock Holmes’un yazarı Sir Arthur Conan Doyle bile ulusal gazete manşetlerine çıkan aramaya katıldı. Bazıları yakındaki bir havuzda boğulduğunu iddia etti, ancak cesedi bulunamadı.

Nihayet, Harrogate’deki bir otelde bir müzisyen, bagajsız check-in yaptığında polisi aradığında ve kocasının aşık olduğu kadının adı Teresa Neele adını kullandığında bulundu.

Christie 1928’de Archie’den boşandı ve 1930’da Max Mallowan ile evlendi.

1971’de Dame oldu ve 85 yaşında, Ocak 1976’da öldü. İki milyardan fazla kitap sattı ve The Mousetrap adlı tiyatro oyunu 66 yıl boyunca rekorla oynadı.

Bir kriket hayranıydı ve boş zamanlarını Barton Cricket Club’da büyük bir meşe ağacının altında yerel kulübünün maçlarını izleyerek ve gol atarak geçiriyordu.

https://www.dutlukdergi.com/dunyanin-kalbini-calan-multeci-dedektif-poirot-100-yasinda/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend