Yazarlar, Gazeteciler ve Şairler için 21 Yazarlık Bursu

Şairler, yazarlar ve gazeteciler için 21 yurtdışı kaynaklı bursu derledik. Bunlardan bazıları burs merkezinde bulunmayı gerektiriyor bazıları ise seyahatleri de destekliyor. İşte o burslar. 11 dk


Uzun vadeli bir yazma projesine odaklanmak istiyorsan, ancak çalışmanı nasıl finanse edeceğinden emin değilsen, bu burslar ihtiyacın olan desteği sağlayabilir.

Projelerinin gelişmesine izin verme şansı arayan her türden yazar için birçok farklı burs türü var.

Pek çok yazarlık bursu, burs süresince belirli bir şehirde ikamet etmeyi gerektirirken, diğerleri uluslararası seyahatleri finanse eder, tümü alıcılarının zamanlarını yazmaya tamamen ayırmaları için finansal destek sağlar.

Yazarlık bursları dünyası baş döndürücü olabilir, ancak seçenekleri gözden geçirdik ve şairler, kurgu yazarları, kurgusal olmayan yazarlar ve gazeteciler için en iyilerinden bazılarını bulduk.

Buradaki fırsatlar, yerleşik yazarlar için burslardan kariyerlerinin başındakilere kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Listedeki her burs yıllık bir yarışma, bu nedenle bu yılın son tarihi geçtiyse, gelecek yıla hazırlanmak için çok zamanınız olacak.

Yazarlık kariyerinizin neresinde olursanız olun, bir sonraki projenizi sürdürmenize yardımcı olabilecek bu yazma bursları listesinde cazip bir veya iki seçenek bulacaksınız.

İşte dikkate alınması gereken 21 yazı bursu.

1. San Jose Eyalet Üniversitesi’nde Steinbeck Fellow Programı

San Jose’de bir yıl geçirdiyseniz ve kurgu, yaratıcı kurgusal olmayan, drama veya biyografi çalışmalarınıza odaklanmak için paraya ihtiyacınız varsa, bu harika bir fırsat.

John Steinbeck’in onuruna verilen bu 15.000 $ ‘lık burs, yazarların SJSU’daki fakülte ve lisansüstü öğrenci topluluğundan yararlanırken bir yıl boyunca el yazmaları üzerinde çalışmasına izin veriyor.

Burs, “bir miktar başarı elde etmiş ancak kapsamlı bir şekilde yayınlamamış” yazarlar için tasarlanmıştır. Bir zaman çizelgesi, üç tavsiye mektubu, bir özgeçmiş ve 25 sayfanın altında bir yazı örneği içeren bir ila üç sayfalık bir teklif gerektirir.

Son tarih: Başvurular genellikle Ocak ayı başlarında yapılır.

2. Mother Jones Ben Bagdikian Fellowship Program

Araştırmacı habercilik ortamına girmek isteyen gelişmekte olan gazeteciler için bundan daha iyi bir fırsat yok.

San Francisco veya Washington, DC’de bulunan Mother Jones’un editoryal burs programı etkileyici mezunlar listesiyle ünlüdür. Bursiyerler uygulamalı araştırma ve doğrulama yapar ve çevrimiçi sunum yapma ve içeriği yazdırma fırsatlarına sahiptir.

Jones Ana, bursiyerlerine 3.250 $ teklif ediyor. Başvurmak için bir mektup, özgeçmiş, iki yazı örneği (bağlantılar tercih edilir!) Ve iki referans için iletişim bilgilerini istiyor.

Son tarih: Yeni burs grupları genellikle Aralık ayının ilk Pazartesi günü başlar ve aksi belirtilmedikçe başvurular 1 Ekim’de son bulur.

3. Provincetown Güzel Sanatlar Merkezi Bursu

10 yeni şair ve 10 kurgu yazarı için bu burs, Cape Cod’un ucundaki Güzel Sanatlar Çalışma Merkezi’nde yedi ay geçirmek için bir fırsattır. Bursiyerlere konut ve çalışma alanının yanı sıra 750 $ ‘lık mütevazı bir aylık maaş verilir.

Diğer arkadaşlarla (görsel sanatlar üyeleri dahil) isteğe bağlı aktiviteler, isterseniz bir sanatçı topluluğundan fikir alışverişinde bulunma şansı sunar. Misafir sanatçı ve yazarlar da yıl boyunca bursiyerlerine açıktır. Yazma bursları Ekim’den 30 Nisan’a kadar sürer.

Son tarih: Ayrıntılar için başlıktaki bağlantıyı kontrol edin. 2022-23 bursu için başvurular 2021 Sonbaharında açılıyor.

4. Kenyon İnceleme Bursu

Her türden yaratıcı yazarlar, Ohio Kenyon Koleji’ndeki bu iki yıllık burs için başvurmaya davet ediliyor. Adaylar, “önemli bir yazma projesi” üstlenirken İngilizce bölümünde her yıl bir dönem ders vermeleri gerekeceğinden, lisans öğrencilerine edebiyat veya yaratıcı yazma öğretme konusunda deneyim sahibi olmalıdır.

Ek olarak, bursiyerlerden The Kenyon Review için çeşitli yaratıcı ve editoryal projeler üzerinde çalışmaları bekleniyor . Bursiyerler yıllık maaş artı sosyal haklar alırlar. Başvurunuzda “başarınızı ve uzun vadeli potansiyelinizi” vurguladığınızdan ve öğretim deneyiminizi geliştirdiğinizden emin olun.

Son tarih: Bu iki yıllık program için başvurular iki yılda bir kabul edilir ve 2021 kohortu bu Ağustos ayında başlar. 2020’de başvurular Aralık ayında yapılmaktaydı.

5. Loft McKnight Sanatçı Bursları

Minnesota yazarları, bu sizin için. Beş adet 25.000 $ ‘lık yazma bursu mevcuttur: dördü yaratıcı düz yazı veya şiir ve bir çocuk edebiyatı yazarı için yaratıcı yazarlık bursu.

Yeni başlıyorsanız, kariyerinizde daha sonra bunu işaretlemek isteyebilirsiniz. Hak kazanmak için, yazarların geçmiş yayınları, bir kitap veya önemli sayıda edebi dergi yayınlarını göstermeleri gerekir.

Finansman, alıcılarının yıl boyunca eserlerine odaklanmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. 15-18 sayfalık yazı örneğiniz, başvurunuzun temelini oluşturacaktır.

Son teslim tarihi: Son tarih genellikle sonbahardır; 2020’de 20 Kasım’dı.

Listedeki her burs yıllık bir yarışma.
6. Bucknell Stadler Bursu

Dikkat edin şairler! Son zamanlarda MFA mezunları, editörlük ve sanat yönetimi becerilerini geliştirirken ilk şiir kitaplarını tamamlamaya odaklanma şansına sahipler.

Stadler bursiyerler akademik yıllarını Pennsylvania Bucknell Üniversitesi’nde, Stadler Şiir Merkezi’nin yönetimine yardım ederek ve / veya okulun edebi dergisini düzenleyerek, kendi yazıları üzerinde çalışmaya ek olarak geçirirler.

10 aylık burs, “rekabetçi bir maaş” (2020’de en az 33.000 $ idi), sağlık sigortası ve barınma sağlıyor.

Tam uzunlukta bir koleksiyon yayınlayan şairler burs için uygun değildir, bu nedenle bu, MFA sonrası kariyerlerine hızlı bir başlangıç ​​yapmak isteyenler için harika bir fırsattır.

Son tarih: TBD. Stadler Bursu’nun başvuruları Ağustos sonunda başlıyor .

7. Nieman Bursları

Belki de yerleşik gazeteciler için verilen en cömert ödül olan Harvard’daki Nieman Vakfı, her yıl 24’e kadar gazeteci için yazı bursu sunmaktadır. Bursiyerler, kolejde iki sömestrini ustalık dersleri, konuşmalar, seminerler ve gazetecilik konferansları ile geçirirler.

Çoğu arkadaş, barınma, çocuk bakımı ve sağlık hizmetlerine ek olarak Harvard’da geçirdikleri dokuz ay boyunca 75.000 $ maaş alıyor.

Bu burs, yazmaya zaman ayırmaktan çok, profesyonel hayatınıza dönmeden önce gazeteci ve akademisyen arkadaşlardan oluşan bir topluluktan yararlanma şansı hakkında daha çok şey ifade ediyor.

Başvurmak için beş yıllık tam zamanlı medya deneyimine sahip olmanız gerekir. Ayrıca kayda değer: 24 bursiyerden 12’si uluslararası gazeteci olacak, bu nedenle ABD vatandaşı olmayanlar bu fırsatı kesinlikle değerlendirmeli.

Son tarih: Uluslararası adaylar için son tarih genellikle Aralık ayının başındadır (bu döngü 1 Aralık 2020 idi), ABD adayları ise genellikle Ocak sonuna (31 Ocak 2021) kadar başvurabilirler. 2022-2023 Nieman Bursları başvurularının ne zaman açıldığına dair daha fazla bilgi için bir göz atın.

8. James Jones Burs Yarışması

İlk (yayınlanmamış) romanlarıyla güreşen kurgu yazarları bu bursu dikkate almalıdır. “From Here to Eternity” yazarının onuruna seçilen, kazanan 10.000 $, ikincinin her biri 1000 $ alacak.

Başvuru sahiplerinden, devam etmekte olan romanlarının bir taslağını ve el yazmalarının ilk 50 sayfasını sunmaları istenir. Birden fazla romanınız varsa, birden çok makaleyi ayrı girişler olarak gönderebilirsiniz. Her gönderime eşlik etmesi için 30$’lık bir giriş ücreti gereklidir.

Son tarih: Başvurular genellikle Mart ayı ortalarında yapılır (bu yılki programın son tarihi 15 Mart 2021’dir).

9. Hodder Bursu

Yazarlara ve görsel sanatçılara (ve bestecilere, koreograflara, performans sanatçılarına veya diğer sanatçılara) açık olan Hodder Bursu, akademik yıl boyunca Princeton’ın Lewis Sanat Merkezi’nde bağımsız projeler yürütmeye davet ediyor. Bursiyerlere 10 aylık burs süresince 84.000 $ maaş, artı araştırma masrafları için 5.000 $ verilir.

Edebiyat bursiyerlerinin çoğu burs yıllarından önce bir kitap yayınladığından, kriterlerin gerektirdiği “istisnai vaat” ileri dereceler ve daha önce yayınlanmış çalışmalar şeklinde olmalıdır.

Hodder, kampüs temelli yazar burs programları söz konusu olduğunda benzersizdir: Arkadaşların istemiyorlarsa kampüs yaşamını öğretmeleri veya hatta onunla etkileşime girmeleri gerekmez. Lewis Merkezi, kariyerlerinde çok önemli bir noktada olan ve yoğun yaşamlardan uzakta geçirdikleri zamandan büyük ölçüde faydalanacakları yazarları arar.

Son tarih: Başvurular genellikle Eylül ortasında yapılır. Bir sonraki başvuru döngüsü Temmuz 2021’de açılacaktır.

Pek çok yazarlık bursu, burs süresince belirli bir şehirde ikamet etmeyi gerektirirken, diğerleri uluslararası seyahatleri finanse eder.
10. Pen Center Yükselen Sesler Bursu

Yeterince temsil edilmemiş, marjinalleştirilmiş yazarlar için tasarlanan bu burs, edebiyat kurumundan yalıtılmış, yeni yazarların kariyerlerini kurs çalışmaları, okumalar, önde gelen yazarlarla soru-cevap oturumları, akıl hocalığı, fırsatlar ve 1000 $’lık burs yoluyla teşvik ediyor.

Los Angeles’ta Ocak’tan Temmuz’a kadar, Emerging Voices bursiyerleri, düzenlenen etkinliklere ve derslere katılmanın yanı sıra, profesyonel bir akıl hocasıyla belirli bir yazma projesi üzerinde çalışacak.

Kurgu, yaratıcı kurgusal olmayan ve şiir yazarları başvurmaya davet edilir. Burs, yaratıcı yazma vurgusu ile İngilizce lisans derecesi olan yazarlara veya MA veya MFA yaratıcı yazma programlarını tamamlayanlara açık değildir. Ve zaten geniş çapta yayın yapıyorsanız veya bir dizi övgüyle övünebiliyorsanız, bu sizin için burs değildir.

Son tarih: Yükselen Sesler Bursu şu anda COVID-19 nedeniyle ara veriyor. Ancak planları devam ettirme çalışmaları sürüyor.

11. Persephone Miel Bursu

Bu, ana akım medya tarafından ihmal edilen veya eksik bildirilen konular hakkındaki haberlerini genişletmek isteyen ABD dışındaki gazeteciler için büyük bir fırsat.

Bursiyer, iki günlük bir atölye çalışmasına katılacakları ve Pulitzer Center personeli ve gazetecilerle buluşacakları Washington, DC’ye seyahat için 2.500 dolara ek olarak raporlarını desteklemek için 5.000 dolarlık bir seyahat yardımı alacak.

ABD dışında kendi ülkelerinden haber yapmak isteyen tüm gazeteciler (personel yazarlar veya serbest çalışanlar), özellikle gelişmekte olan ülkelerden kadınlar veya gazeteciler başvurmaya davet edilir.

Son tarih: Son tarih genellikle Mart ayının başındadır. 2021 için çağrı tarihleri ​​henüz açıklanmadı.

12. Wallace Stegner Bursu

On yetenekli arkadaş – beş kurgu yazarı ve beş şair – iki yılını Stanford Üniversitesi’nde yazarak geçirecek. Bursiyerler, Stanford fakültesi tarafından düzenlenen haftalık üç saatlik bir çalıştaya katılırlar, ancak atölyeye katılım dışında başka kampüs görevleri yoktur.

Bununla birlikte, bursiyerlerin Stanford’un yaratıcı yazma programı tarafından sunulan, tanınmış yazarlar tarafından verilen okumalar ve dersler gibi çok sayıda zenginleştirici etkinliğe katılmaları bekleniyor.

Bursun temel amacı, bir makaleyi tamamlamak veya önemli ölçüde ilerlemektir. Stegner, yaşına veya uyruğuna bakılmaksızın ilgilenen herhangi bir yazara açıktır ve öğrenim ve sağlık sigortasına ek olarak akademik yıl başına 43.000 $’lık bir maaşı öder. Adaylar, bursları ile aynı anda bir derece programına kayıt olamazlar.

Son tarih: Başvuru dönemi genellikle sonbaharda açıktır. 2020’deki son tarih 1 Aralık’tı.

13. Patrick Henry Yazı Bursu

Amerikan tarihini yazarak incelemek senin hayalinse, bu senin için. Washington College, Chestertown, MD’deki bu dokuz aylık ikametgah, çalışmaları “ABD’nin kuruluş döneminin tarihi veya mirası ve ülkenin kuruluş fikirlerine” odaklanan hem akademisyenlere hem de akademik olmayan yazarlara açıktır.

Adaylar, başvuru öncesinde yazı projelerinde önemli ilerleme gösterebilmeli ve kapsamlı bir yayın geçmişine sahip olmalıdır. Burs 45.000 $ ödüyor ve sağlık sigortası, fakülte ayrıcalıkları ve kitap ödeneği sağlıyor.

Son tarih: Son tarih genellikle sonbaharda, bu yıl için son tarih Kasım 15 olarak belirlendi; 2022-2023 uygulaması için yakında tekrar kontrol edin.

Yazarlık kariyerinizin neresinde olursanız olun, bir sonraki projenizi sürdürmenize yardımcı olabilecek bu yazma bursları listesinde cazip bir veya iki seçenek bulacaksınız.
14. Scripps Bursu

Yetişmekte olan çevre gazetecileri, Colorado Üniversitesi’nde Boulder Çevre Gazeteciliği Merkezi’nde iki dönem geçirme şansı bulacaklar.

“Önemli bir gazetecilik çalışmasına” götüren bağımsız bir çalışma yapmanın yanı sıra, bursiyerler her sömestrde çevre bilimi, hukuk ve politika alanında en az üç ders alır ve Denver, Boulder ve ötesinde ilgili saha gezilerine katılır.

Bursiyerler akademik yıl için 71.000 $ alırlar. Her yıl beş yazı bursu verilir ve burs, çevre hakkında hiç haber yapmamış olsalar bile, beş yıllık profesyonel gazetecilik deneyimine sahip herhangi bir ABD vatandaşına açıktır.

Son tarih: Son başvuru tarihi yıllık 1 Mart’tır.

15. Emory Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Bursu

2021-2023 burs döngüsü için şairlerin Emory Üniversitesi İngilizce / Yaratıcı Yazarlık Programında iki yıl geçirmeleri memnuniyetle karşılanmaktadır. Orada bulunduğunuz süre boyunca halka açık bir okuma yapacak, atölyelere katılacak ve Emory’nin 75.000 ciltlik nadir ve modern bir şiir kütüphanesi olan ünlü Raymond Danowski Şiir Kütüphanesi’ne erişebileceksiniz.

MFA veya Doktora dereceniz olduğu sürece. lisans düzeyinde yaratıcı yazma öğretimi deneyiminiz ve periyodik yayınların kaydıyla, ancak yayınlanmış kitap yoksa, 45.000 $ maaş artı sağlık yardımları veren bu bursa başvurmaya hak kazanırsınız.

Son tarih: TBD. 2020 son tarihi 30 Kasım’dı.

16. Wisconsin Yaratıcı Yazarlık Araştırmacıları Enstitüsü

Bu burs, yayınlanmış kitabı olmayan veya son başvuru tarihine kadar yayınlanmış yalnızca bir tam uzunlukta koleksiyonu olmayan yaratıcı yazıda MFA veya Doktora sahibi adaylar içindir. Enstitü tipik olarak uluslararası olarak mevcut bir öğrenciye iki kurgu bursu ve iki şiir bursu ve bir üçüncü yıl MFA bursu verir.

Yıl boyu süren yazı bursları, “cömert” sağlık yararları ile “en az” 39.000 $ sağlar ve bursiyerlerin her dönem bir ders vermesini gerektirir.

Bursiyerler Madison, Wisconsin yakınlarında yaşamalı ve yerel yazı camiasına tam olarak katılmaya hazır olmalı, halka açık bir okuma yapmalı ve gelecek yılın bursiyerlerini seçmeye yardım etmelidir.

Son tarih: Başvuru dönemi genellikle kış aylarında açıktır ve son tarih 1 Mart olarak belirlenmiştir.

17. Leon Levy Biyografi Bursları Merkezi

Bu program, CUNY’nin Lisansüstü Merkezi’nde dört yazma bursu sunmaktadır. Bu burslar bir akademik yıl boyunca devam eder ve yazma alanı ve araştırma tesisi erişimine ek olarak 72.000 $ ‘lık bir burs içerir.

Alıcılar projeleri üzerinde çalışmak, seminerlere gitmek, halka açık etkinliklere katılmak ve topluluğun bir parçası olmak için zaman harcarlar. İlk kez biyografi yazarları tercih edilir.

Son tarih: Başvurular genellikle Ocak ayı başlarında yapılır.

18. O’Brien Kamu Hizmeti Haberciliği Bursu

Bu dokuz aylık burs, “harekete geçme ve yaşamları iyileştirme potansiyeline sahip” gazeteciliğe odaklanıyor. Başvuru sahipleri en az beş yıllık mesleki deneyime sahip olmalı ve düzenli olarak gazetecilik yapmalıdır.

Bursiyerler, Marquette Üniversitesi’nin Milwaukee’deki Diederich İletişim Koleji’ndeki O’Brien süitinde çalışarak bölgesel, ulusal veya uluslararası düzeyde kamu hizmeti gazeteciliği üzerine çalışıyorlar.

Fonlar arasında 70.000 $ ‘lık bir maaş maaşı bulunur ve bursiyerler konut (8.000 $’ a kadar), raporlama ile ilgili seyahat ve ekipman (8.000 $ ‘a kadar) ve daha fazlası için cömert tahsisatlardan yararlanabilir.

Son tarih: Başvurular genellikle 1 Aralık’ta açılır ve son başvuru tarihi Ocak’tır (2020’nin son tarihi 20 Ocak’tır).

19. Ulusal Sanat Vakfı

İki yıllık bir döngüde faaliyet gösteren düzyazı ve şiir bursları, Ulusal Sanat Edebiyatı Vakfı aracılığıyla değişen yıllarda çeşitli kariyer aşamalarında yazarlar için mevcuttur. Bu, düzyazı (kurgu ve kurgusal olmayan) arkadaşlıklarının 2022 için mevcut olduğu ve şiir burslarının 2023’te sunulacağı anlamına geliyor.

Bu rekabetçi program, Amerikan sanatı portföylerinin genişletilmesiyle sonuçlanan yazma, araştırma, seyahat ve diğer kariyer geliştirme çabalarındaki çabalarını desteklemek için yayınlanmış çeşitli yaratıcı yazarlara 25.000 $ hibe sunmaktadır. “İnceleme kriterleri, gönderilen makalenin sanatsal mükemmelliği ve sanatsal değeridir”, bu nedenle en iyi çalışmanızı gönderdiğinizden emin olun.

Son tarih: 10 Mart 2021.

20. Kamusal Alan Yazma Bursları

A Public Space, aynı adlı ödüllü edebiyat ve sanat dergisinin bağımsız, kar amacı gütmeyen bir yayıncısıdır.

“Çalışmalarında riski ve kendi tekil vizyonlarını benimseyen” yazarları desteklemek için, dergide yayınlanmak üzere bir makale hazırlamanıza yardımcı olmak için derginin editörlerinden editör desteği içeren altı aylık yazı bursları, 1000 dolarlık bir ücret ve yayıncılık topluluğundaki temsilciler, editörler ve yayınlanmış yazarlarla tanışma fırsatı.

Yalnızca kitap uzunluğunda bir çalışma yazmak için henüz yayınlanmamış veya sözleşme imzalamamış yazarların uygun olduğunu unutmayın. Başvurmak için, tek paragraflık bir biyografik ifade içeren bir kapak mektubuna ve herhangi bir kelime sayımının daha önce yayınlanmamış bir düz yazı parçasına ihtiyacınız olacak.

Son tarih: 2022 için TBD. 2021 son tarihi 31 Ocak’tı.

21. Gelişen Yazar Bursu

18 yaş ve üzerindeyseniz ve yazma tutkunuz varsa, GrubStreet yaratıcı yazma merkezi tarafından oluşturulan bu yıl süren burs için başvuru kriterlerini karşılıyorsunuz. Yeni, heyecan verici sesler geliştirmek ve yayıncılık dünyasına girmenin önündeki bazı finansal engelleri ortadan kaldırmak için, Gelişen Yazar Bursu, üç yazara GrubStreet’in derslerine ve konferanslarına ücretsiz erişim sağlar.

Yıl boyunca yazarlar, yazı sanatı ve yayıncılık endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için seminerlere, seçtikleri çok haftalık kurslara ve konferans oturumlarına katılacaklar. 500 kelimelik kişisel beyan ve yazı örnekleri ile başvurunuz.

COVID-19 ışığında, programlama şu anda sanal olarak gerçekleşiyor. Ancak, bu döngünün bursiyerlerinin daha sonra sınıflara ve etkinliklere şahsen katılmaları mümkündür.

Son tarih: 22 Şubat 2021.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend