John Lennon’ın Paul McCartney’ye yazdığı öfkeli mektup

The Beatles, 1970'te dağılmıştı... "Herkesin içinde üstümüze s*çmaya çalıştın"


The Beatles, 1970’te dağılmıştı…

John Lennon, The Beatles’ın dağılmasından sonra Paul McCartney’e öfkeli bir mektup yazdı.

Mektubun orijinali Gotta Have Rock and Roll adlı müzik koleksiyonu eşyaları sitesinde satışa sunulacak ve 40 bin dolara satılması bekleniyor.

El yazısıyla yazılmış üç sayfalık mektup, şarkıcı tarafından Kasım 1971’de kaleme alındı.

Mektup, grup dağıldıktan 18 ay sonra yazılmıştı ve mektupta Lennon, McCartney’nin The Beatles’a dava açması ve yakın zamanda Melody Maker dergisine verdiği bir röportaj hakkında yorumda bulunuyordu.

McCartney’ye “saplantılı eski dostum” diye hitap eden Lennon, “Melody Maker’da ‘basit, dürüst insan’ Paul’ü oynamak çok güzel ama çok iyi biliyorsun ki bir parça kağıt bile imzalayamıyoruz” diye yazmıştı.

Lennon mektupta “Saldırgan olan sen değilsen (iddia ettiğin gibi), bizi mahkemeye veren ve herkesin içinde üzerimize s*çan kim?” ifadesini kullanıyor ve ekliyor:

“Daha önce de söylediğim gibi, bir konuda yanılıyor olabileceğini düşündüğün oldu mu hiç?”

Lennon, McCartney’nin Imagine’in “politik olmadığı” iddiasına da katılmıyor ve şunları söylüyor:

“Belli ki kelimeleri irdelememişsin… Politik görüşlerin Mary Whitehouse’unkilere çok benziyor: ‘Hiçbir şey söylememek, bir şey söylemek kadar ses çıkarır!”

Lennon, mektubunu şu sözlerle bitiriyor:

“Sana küskün de değilim. Temelde aynı şeyi istediğimizi biliyorum ve sana hem telefonda hem de bu mektupta söylediğim gibi, ne zaman buluşmak istersen tek yapman gereken aramak.”

McCartney geçen yıl verdiği bir röportajda The Beatles’ın dağılmasından hala Lennon’ı sorumlu tuttuğunu söylemişti.

McCartney “Bölünmeyi ben başlatmadım. Başlatan bizim Johnny’mizdi. Bu benim grubumdu, benim işimdi, benim hayatımdı; bu yüzden devam etmesini istiyordum.” demişti.

ONU SEVDİĞİMİ SÖYLEMEDİM

79 yaşındaki McCartney, 5 Kasım Cuma gecesi yeni kitabı The Lyrics’i tanıtmak için Southbank Center’da iki yıl aradan sonra ilk yüz yüze etkinliğine katılmıştı.

Etkinlik sırasında McCartney, sunucu Sara Ahmed’le, Liverpool’da Lennon’la “birlikte büyümesi” hakkında konuştu.

Hayattayken Lennon’a, onu sevdiğini söyleyip söylemediği sorulduğunda McCartney, “Biliyorsunuz, 16-17 yaşındaki Liverpoollu çocuklar olarak bunu asla söyleyemezdiniz. Sadece uygun değildi. Bu yüzden asla söylemedim” dedi.
Gerçekten asla, ‘John, seni seviyorum adamım’ demedim. Bunu yapmayı hiç düşünmedim… Şimdi bu adamı ne kadar sevdiğimi fark etmek harika. McCartney, Lennon’la geçen çocukluğunu “merdiven çıkmaya” benzetti ve “İkimiz de o merdiveni yan yana çıktık” dedi.

McCartney, ” Lennon’la çalışmanın ne kadar harika olduğunu ve Lennon’ın ne kadar müthiş olduğunu şimdi hatırlıyorum. Çünkü burada zamanı boşa geçirmiyorsunuz, yalnızca alelade biriyle şarkı söylemiyorsunuz. John Lennon’la şarkı söylüyorsunuz.” dedi.

Etkinliğin başka bir yerinde McCartney, Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın Liverpool’da başka bir Beatles müzesi yapmak için 2 milyon sterlin (yaklaşık 26 milyon 162 bin TL) harcayacağına dair son bütçe taahhüdü hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

McCartney, “Benim için sorun değil çünkü Japonya, Amerika ve Güney Amerika’da yaşayanların hepsinin The Beatles’ı bildiğini biliyorum” dedi.

“Yani, The Beatles’ın turistik cazibe odağı olduğunu fark ettikleri için epey mutluyum ancak bence parayı başka bir şeye de harcayabilirler.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend