Dünyayı değiştiren 5 ilaç

Batı Avustralya Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Okulu Farmakoloji, Kadın Sağlığı Öğretim Görevlisi Philippa Martyr anlatıyor.


Herhangi bir ilacın dünya tarihi üzerindeki etkisini ölçmek zordur. Ancak burada, genellikle beklemediğimiz şekillerde, yaşamlarımızda büyük bir fark yarattığını güvenle söyleyebileceğimiz beş ilaç var.

İnanılmaz faydalar sağladılar. Ancak genellikle eleştirel olarak bakmamız gereken bir dizi komplikasyonla birlikte gelirler. Bugünün harika ilacının yarının problemli ilacı olabileceğini hatırlatmak güzel.

1. Anestezi

1700’lerin sonlarında İngiliz kimyager Joseph Priestley , “flojistikleştirilmiş azotlu hava” (nitröz oksit) adını verdiği bir gaz yaptı. İngiliz kimyager Humphry Davy, ameliyatta ağrı kesici olarak kullanılabileceğini düşündü, ancak bunun yerine eğlence amaçlı bir ilaç haline geldi .

1834 yılına kadar başka bir dönüm noktasına ulaşamadık. İşte o zaman Fransız kimyager Jean-Baptiste Dumas yeni bir gaz kloroformu adını verdi . İskoç doktor James Young Simpson, 1847’de doğuma yardımcı olmak için kullandı .

Kısa süre sonra anestezi ameliyat sırasında daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı ve daha iyi iyileşme oranları sağladı . Anesteziden önce, cerrahi hastalar genellikle ağrıdan kaynaklanan şoktan ölürler.

Ancak insanları bilinçsiz hale getirebilecek herhangi bir ilaç da zarar verebilir. Modern anestezikler , sinir sistemini baskılama riskleri nedeniyle hala tehlikelidir .

2. Penisilin

1928’de İskoç doktor Alexander Fleming’e olanlar, tesadüfi ilaç keşfinin klasik hikayelerinden biridir.

Fleming tatile gitti ve laboratuvar tezgahında streptokok bakterisinin bazı kültürlerini bıraktı. Geri döndüğünde, havadaki bir penicillium’un (bir mantar kirleticisi) streptokokların büyümesini durdurduğunu gördü.

Avustralyalı patolog Howard Florey ve ekibi penisilini stabilize etti ve ilk insan deneylerini gerçekleştirdi . Amerikan finansmanıyla penisilin seri üretildi ve II. Dünya Savaşı’nın gidişatını değiştirdi. Binlerce servis personelini tedavi etmek için kullanıldı .

Penisilin ve onun soyundan gelenler, bir zamanlar milyonlarca insanı öldüren koşullar için son derece başarılı ön saf ilaçlardır. Bununla birlikte, yaygın kullanımları ilaca dirençli bakteri suşlarına yol açmıştır .

3. Nitrogliserin

Nitrogliserin 1847’de icat edildi ve barutu dünyanın en güçlü patlayıcısı olarak değiştirdi. Aynı zamanda kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısı olan anjini tedavi eden ilk modern ilaçtı.

Patlayıcıya maruz kalan fabrika işçileri baş ağrısı ve yüz kızarması yaşamaya başladı . Bunun nedeni nitrogliserinin bir vazodilatör olmasıdır – kan damarlarını genişletir (açar).

Londralı doktor William Murrell , nitrogliserin ile kendi üzerinde deneyler yaptı ve anjina hastalarında denedi. Neredeyse anında rahatladılar.

Nitrogliserin, anjinalı milyonlarca insanın nispeten normal bir yaşam sürmesini mümkün kıldı. Ayrıca tansiyon düşürücü ilaçlar, beta blokerler ve statinler gibi ilaçların da yolunu açtı. Bu ilaçlar, Batı ülkelerinde yaşam süresini uzatmış ve ortalama yaşam süresini uzatmıştır .

Ancak insanların yaşamları artık uzadığı için, kanser ve diğer bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölüm oranları artık daha yüksek . Böylece nitrogliserin beklenmedik şekillerde dünyayı değiştiren bir ilaç oldu.

4. Hap

1951’de ABD’li doğum kontrolü savunucusu Margaret Sanger, araştırmacı Gregory Pincus’tan mirasçı Katharine McCormick tarafından finanse edilen etkili bir hormonal doğum kontrol yöntemi geliştirmesini istedi.

Pincus, progesteronun yumurtlamayı durdurmaya yardımcı olduğunu buldu ve bunu bir deneme hapı geliştirmek için kullandı. Bilgilendirilmiş onam ve yan etkiler konusunda endişelerin olduğu Porto Riko başta olmak üzere, savunmasız kadınlar üzerinde klinik deneyler yapıldı .

Yeni ilaç, GD Searle & Co tarafından 1960 yılında ABD Gıda ve İlaç İdaresi onayı ile Enovid olarak piyasaya sürüldü. Bu, hamilelik riskinin kan pıhtılaşması ve felç gibi yan etki riskinden daha büyük olduğu görüldüğü için verildi .

Oral kontraseptif kullanımı ile ciddi yan etkiler arasında bir bağlantı olduğunu kanıtlamak on yıl sürdü. 1970 ABD hükümeti soruşturmasından sonra, hapın hormon seviyeleri önemli ölçüde düşürüldü . Diğer bir sonuç, tüm reçeteli ilaç paketlerinin içinde bulacağınız hasta bilgi formuydu.

Hap , daha küçük ailelerle büyük küresel demografik değişikliklere ve kadınlar işgücüne yeniden girdikçe artan gelirlere neden oldu. Bununla birlikte, tıp mesleğinin kadın bedenleri üzerinde nasıl deneyler yaptığına dair hala soru işaretleri uyandırıyor .

5. Diazepam

Bir tür sinir sistemi depresanı olan ilk benzodiazepin 1955’te yaratıldı ve ilaç şirketi Hoffmann-La Roche tarafından Librium olarak pazarlandı .

Bu ve ilgili ilaçlar kaygı için “tedavi” olarak satılmadı. Bunun yerine, insanların gerçek çözüm olarak görülen psikoterapiye girmelerine yardımcı olmaları gerekiyordu .

Polonyalı-Amerikalı kimyager Leo Sternbach ve araştırma grubu , 1959’da Librium’u kimyasal olarak değiştirerek çok daha güçlü bir ilaç üretti. Bu, 1963’ten Valium olarak pazarlanan diazepamdı.

Bunun gibi ucuz, kolay bulunabilen ilaçların büyük etkisi oldu. 1969’dan 1982’ye kadar Valium, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan ilaçtı. Bu ilaçlar, ilaçlarla stres ve kaygıyı yönetme kültürü yarattı.

Valium, modern antidepresanların yolunu açtı. Bu yeni ilaçlarda aşırı doz almak daha zordu (ama imkansız değildi) ve daha az yan etkisi vardı. İlk SSRI veya seçici serotonin geri alım inhibitörü, 1987’den Prozac olarak pazarlanan fluoksetindi .


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win