Charles Dickens’ın Oliver Twist’inin El Yazmalarına Göz Atalım

Charles Dickens'ın Oliver Twist'inin el yazması formundaki ilk reprodüksiyonu birden bine kadar numaralandırılmış şekilde satışa sunuldu. Yakından bakalım...2 dk


Bu yıl Charles Dickens’ın ölümünün 150. yıldönümünü. Dickens’ın en sevilen romanlarından biri olan Oliver Twist‘in el yazması formundaki ilk reprodüksiyonunun satışa çıktı. Birden bine kadar numaralı şekilde satılıyor burada. Ve fiyatı da 200 dolar.

Bu çalışmada, Charles Dickens tarafından daha önce üzerinde çalışılan sayfalar, George Cruikshank’ın ikonik çizimleri ve Simon Callow’un önsözü ile birlikte grafiksel olarak restore edilmiş bir versiyonda yeniden üretildi. Sadece kalıntılardan çok, anlatının gelişimine ve Dickens’ın başarısına canlı tanıklık ediyorlar.

Bu baskı, orijinal el yazmalarının Forster koleksiyonunda yer aldığı Londra’daki prestijli Victoria ve Albert Müzesi (V&A) ile işbirliği içinde üretildi.

Yazarın Oliver Twist’i (1837-1839) yazdığı iki yıl boyunca yaşadığı evde, 48 Doughty Caddesi’nde bulunan Charles Dickens Müzesi, romanın 10. Bölümünden “orijinal el yazması Oliver Twist”.

“Toplumsal sorun romanı” nın ilk ve en popüler örneklerinden biri olan Oliver Twist’in ilk bölümleriBentley’nin Miscellany adlı bir edebiyat dergisinde tefrika edildi 19. yüzyıl Londra’sında genç, öksüz bir sokak çocuğunun diğer genç, talihsiz, ne yazık ki suçlu sokak çocuklarıyla karşılaşmasının öyküsü anında hit oldu ve Dickens’ın uluslararası yıldızlığa çıkmasına yardımcı oldu.

Bentley’den ayrıldığında, Dickens kelimenin tam anlamıyla Oliver Twist  el yazmasını yanına almayı unuttu . Orijinal sayfaların çoğu yıllar sonra kurtarıldı, ancak diğerleri kayboldu veya yok edildi.

Hayatta kalan 22 bölümün (SP Books tarafından yayınlanan) çıkan versiyonu, Dickens’ın kendi karalanmış düzenlemelerinden bazılarını gösteriyor. Yazarın, örneğin karakter adlarını değiştirdiği ve kendisini sansürlediği gibi, nerede üstünü çizdiğini görebilirsiniz. Kitaptan bazı bölümler şöyle:

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend