Yeni dizi; Siyahi Anne Boleyn tartışmaların odağında

Tarihi drama dizisi Anne Boleyn'de, gücünün ve etkisinin zirvesinde Tudor kraliçesi Anne'i siyahi İngiliz aktör Jodie Turner-Smith'in canlandırması tartışmalara neden oldu.


Anne Boleyn (d. 1501/1507 – ö. 19 Mayıs 1536) İngiltere kraliçesi. VIII. Henry’nin ikinci karısı ve I. Elizabeth’in annesi.

VIII. Henry’nin uğruna -adı daha sonra Anglikan Kilisesi olacak olan- İngiltere Kilisesi’ni kurduğu karısı. Katolik Kilisesi VIII. Henry’nin ilk karısı Aragonlu Catherine’den boşanmasına izin vermediği için Kral Anglikan Kilisesi’ni kurup, kendisini kilisenin başı ilan etmiştir ve bu sayede Anne ile evlenerek ilk evliliğini geçersiz ilan etmiştir. Taç giyme töreni sırasında Anne I. Elizabeth’e hamileydi. Anne ile Henry 3 yıl kadar evli kaldı. Kral Anne Boleyn’le evliliği sırasında Jane Seymour’a âşık oldu ve Anne Boleyn’i, Sir Francis Weston, Henry Norris ve kardeşi George Boleyn’in de aralarında bulunduğu altı kişiyle zina yapma gerekçesiyle Londra Kulesi’nde kafasını kestirerek idam ettirdi.

Tartışmalı kraliçe Anne Boleyn ile ilgili pek çok kurgu ve kurgu dışı kitap yazıldı, bu kitaplar tekrar tekrar sinemaya televizyona uyarlandı. Şimdi de Boleyn kızı,  başrolde siyahi oyuncu Jodie Turner-Smith’in yer aldığı Channel 5 için geliştirilmiş, üç bölümlük bir İngiliz psikolojik gerilim mini dizisiyle karşımızda. Eve Hedderwick Turner tarafından yazıldı ve Lynsey Miller tarafından yönetiliyor. Mark Stanley, Lola Petticrew ve Paapa Essiedu da kadroda.

Jodie Turner-Smith

Channel 5 tarihi drama dizisi Anne Boleyn’de, Mayıs 1536’daki dramatik düşüşünden ve idamından kısa bir süre önce, gücünün ve etkisinin zirvesinde Tudor kraliçesi Anne’i siyahi İngiliz aktör Jodie Turner-Smith canlandırıyor.

İlk bölüm gösterilmeden önce bile bazıları, Anne beyaz olduğu için Turner-Smith’in oyuncu kadrosunun tarihsel olarak yanlış olduğundan şikayet etti. Ancak bu şikayetler, ölüme mahkûm kraliçenin hikayesinin, onu üzerinde anlaşılan gerçeklerin ötesinde kasıtlı ve yaratıcı bir şekilde tasvir eden mevcut versiyonlarını görmezden geliyor.

Dizinin kendisi de bu gelenekteki yerini kabul ediyor. Sloganlarından biri, “Gerçekten… ve yalanlardan ilham aldığını” ilan ediyor. Turner-Smith’in olağanüstü yoğun, esrarengiz performansı, Anne’nin uzun bir dizi TV ve film tasvirlerine yapılan son ekleme.

Şu anda Netflix’te yayında olan Natalie Portman’ın başrolde olduğu Boleyn Kızı filmini de tavsiye ederk konumuza dönelim…

Tartışmalı bir kraliçe

Anne Boleyn’in Henry VIII ile evliliği, ilk karısı Aragonlu Katherine’e sadık olanlar arasında popüler değildi.

Hayatı boyunca ve idamından sonra, Anne’nin hayatındaki gerçekler ve kurgular birbirine karıştı. Söylentilerin yanı sıra, sadece üç yıl sonra başını kaybetmek üzere bir taç kazanan çok zeki ve kararlı bir kadının efsanesi de vardı.

Bu gerçekler, söylentiler ve efsane karışımı, dönemle ilgili popüler tarihi romanlarda da bulunabilir. Bazı uzmanlar Anne Boleyn ile ilgili yalanlarla gerçeklerin bu kadar karıştırılmasının bir nedeninin insanları “Gerçek kadın kimdi?” diye merak etmeye teşvik etmek için olduğunu savunuyor.

Anne Boleyn

Sanatsal lisans neden bu kadar önemli?

Anne’nin yaşamına ilişkin, gerçekleri icatlarla, hatta fanteziyle karıştırarak tarihsel önemini vurgulayan başka kurgular vardı. Deryn Lake’in Sutton Place (1983) filmindeki Anne, bir korku anında, Henry’ye ihtiyacı olan oğlu veremeyebileceğini fark eden bir büyücünün büyü yapmasına yardım ediyordu.

Robin Maxwell’in Anne Boleyn’in Gizli Günlüğü (1997), Anne’nin en özel düşüncelerini hayal etmek için günlük biçimini benimsemişti. Onu kraliyet sarayındaki ilk günlerinden idamından önceki geceye kadar takip ediyoruz kitapta. Gerçek Anne’nin yazılarının çoğu tarihe karıştı, ancak bu roman, duygusal ve psikolojik bir düzeyde hayal ederek “gerçek” hikayeye olan arzumuzu canlandırıyor.

Suzannah Dunn’ın The Queen of Subtleties (2004) , Anne Boleyn’in bakış açısını modern dil ve argo biçiminde hayal ettiğinde Maxwell’inkine benzer bir motivasyona sahip görünüyor. Kitabın açılış bölümünde Anne, gelecekteki kızı Elizabeth I’e hitap ederken, VIII. Henry ile evlenerek “eski İngiltere’yi boğazından geçirdiğini” ve “sonsuza dek değişmiş” bıraktığını söyleyerek övünüyor. Bu doğru.

Burada bahsedilen diğer romanlar gibi, Dunn’ın romanı da müthiş iyi araştırılmıştır, ancak kasıtlı ifade hataları, Anne’yi kaçınılmaz olarak modern izleyiciler için olduğu şey yapar: Yok edilen ve sonra zamanının ötesinde hatırlanan bir kadın.

Biraz sanatsal lisans, hikayesinin zamansız gücünü anlamada hem kaçınılmaz hem de önemlidir. Tarihsel kaydın Anne’si ve kurgunun Anne’si, onun tarihsel önemini yansıtmak için hem yaratıcı yaratımlar hem de fırsatlardır.

Anne’i siyahi oyuncu Anne Jodie Turner-Smith canlandırıyor.

Siyahi Anne Boleyn

Gelelim Chanel 5 için çekilen mini diziye… Dizide Anne’i siyahi oyuncu Anne Jodie Turner-Smith canlandırıyor, Ve tabi ki bu hemen tartışmaların odağına yerleşti; herkes Anne’in siyahi olmadığını biliyordu. Jodie Turner-Smith bu tartışmalara ve yapılan eleştirilere aldırmadığını belirterek, “İnsanların olumlu ya da olumsuz anlamda çok tutkulu hissettikleri bir şey olacağını biliyordum,” dedi.

In Glamour UK ‘nin Mayıs kapak konusu olan Turner-Smith Jamaikalı bir anne-babadan İngiltere’de doğmuş. Herkes Turner-Smith’in beyaz olan tarihi bir figürü canlandırdığı gerçeğini konuşuyor doğal olarak.

34 yaşındaki Queen & Slim yıldızı verdiği demeçte, “İnsanların olumlu ya da olumsuz bir şekilde çok tutkulu hissettikleri bir şey olacağını biliyordum, çünkü Anne tarihte insanların çok güçlü hissettiği bir insandır. Her şeyden çok, tüm bunların merkezindeki insan hikayesini anlatmak istedim” dedi.

Turner-Smith’in canlandırdığı Anne Boleyn’in bu yıl İngiltere’de Kanal 5’te prömiyer yapması planlanıyor.

Boleyn Kızı Netflix’te yayında.

Boleyn Kızı konusu nedir?

The Other Boleyn Girl Philippa Gregory’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan 2007 yapımı film. Oyuncular arasında Scarlett Johansson, Natalie Portman ve Eric Bana yer almaktadır.

İskoçya’nın Son Kralı’nın senaryo yazarı Peter Morgan tarafından kaleme alınan Boleyn Kızı, ihtişamlı bir entrika, şehvet, iktidar oyunları, aşk ve ihanet hikâyesi. Film aynı zamanda, ailelerinin kör hırsı yüzünden yakışıklı ve tutkulu kral 8. Henry’nin aşkı için rekabet eden iki güzel kız kardeşin, Anne ve Mary Boleyn’in hikâyesini anlatıyor. Her iki kadın da kralın yatağını paylaşacaklardır, fakat yalnızca biri, kısa ve fırtınalı bir saltanat için tahta çıkacaktır; bu saltanat da celladın kılıcıyla trajik bir biçimde son bulacaktır.

 


%d blogcu bunu beğendi: