Sylvia Plath, Assia Wevill ve Zehirli Sarmaşık Ted Hughes

Çekici, zeki ve hırslı; başarılı olmak için ne gerekiyorsa sahipti Sylvia Plath. Ted Hughes sadece Plath'ın da değil Assia Wevill'in de hayatını mahvetti. Ne diyelim; Sevgililer Gününüz kutlu olsun!


Sylvia Plath (1932 – 1963), hayatına çok erken yaşta son veren yetenekli bir şairdi. Ted Hughes ile olan trajik ilişkisinin karanlık sırlarını ortaya çıkaran mektuplarda keşfedilen son yıllarının ardındaki gerçeklerin çoğu, ölümünden sonra ortaya çıktı.

Çekici, zeki ve hırslı, başarılı olmak için gerekenlere sahip görünüyordu. Günlüğündeki kayıtlar daha sonra Plath’ın otuz yaşında hayatına son verene kadar ne kadar mücadele ettiğini ortaya çıkardı.

Çoğunluğu ölümünden sonra yayınlanan çalışmaları, yetişkin yaşamının kısa yolculuğu sırasındaki zihin durumu hakkında da çok şey ortaya koyuyor.

Plath ilk olarak şair Ted Hughes ile 25 Şubat 1956’da Cambridge, İngiltere’de bir partide tanıştı. 1961 BBC röportajında ​​Plath, onunla nasıl tanıştığını şöyle anlatıyor:

Sylvia Plath ve Ted Hughes

“Ben Cambridge’teydim. Oraya [ABD] hükümeti tarafından bir ödenekle ile gönderildim. Ve bu dergide Ted’in bazı şiirlerini okudum, çok etkilendim ve onunla tanışmak istedim. Küçük bir kutlamaya gittim ve aslında orada tanıştık. 

Sonra çok şey gördük. Ted Cambridge’e geri döndü ve birkaç ay sonra birden kendimizi evlenirken bulduk… Birbirimize şiir yazıp durduk.

Sonra bu sadece bundan doğdu, sanırım, ikimizin de çok fazla yazdığımız ve bunu yaparken çok iyi zaman geçirdiğimiz duygusu, bunun devam etmesi gerektiğine karar verdik. “

Çift 16 Haziran 1956’da evlendi ve İspanya Benidorm’da balayı yaptı. Ertesi yıl, Plath ve Hughes, Plath’in mezun olduğu Smith College’da öğretmenlik yapmak için Massachusetts’e taşındı.

Ders verirken yazmak için zaman ve enerji bulmak onun için zordu. 1959’un sonunda, başka bir hareket ve kapsamlı seyahatin ardından çift, Londra’ya geri döndü.

Çiftin 1 Nisan 1960’ta ilk kızları Frieda doğdu. Ertesi yıl, Plath ikinci çocuklarını düşürdü. Daha sonra, terapistine yazdığı bir mektupta Plath’ın Hughes’un düşükten iki gün önce onu dövdüğünü yazdığı ortaya çıktı.

“Parliament Hill Fields” da dahil olmak üzere şiirlerinin bazılarında bu kaybı ele alıyor. 1962’de oğulları Nicholas doğdu. Ve işte o zaman işler karmaşıklaştı.

Sylvia Plath ve Ted Hughes
Ted Hughes’un Assia Wevill ile ilişkisi

1962 Mayıs’ında Assia Wevill ve üçüncü kocası Kanadalı şair David Wevill, o zamanlar İngiltere’nin Devon kentindeki North Tawton köyünde yaşayan Plath ve Hughes ile bir hafta sonu geçirmeye davet edildi.

O zaman, Hughes daha sonra bir şiirinde yazdığı gibi, “İçimdeki hayalperest ona aşık oldu” ve birkaç hafta sonra Assia Wevill ile ilişkisine başladı.

Assia ile tanıştıktan birkaç ay sonra Plath ve Hughes, İrlanda’da tatil yaptı. Dördüncü günde Hughes, Plath ve Hughes’un balayı yaptıkları İspanya’da 10 günlük bir yolculuğa çıktığı Wevill ile tanışmak için Londra’ya gitti.

Eve döndüğünde, Wevill ile ilişkisini bitirmeyi reddettiğinde evlilikleri de bitti. Plath ve Hughes, Temmuz 1962’de ayrıldı. Hemen öncesinde ve sonrasında, Plath hayatını sonlandırmaya çalıştı.

Plath, 1962 – 1963’ün kasvetli kışında çocuklarıyla bir dairede yaşadı ve temelde bebek oğlu ve yürümeye başlayan kızına tek başına ebeveynlik yaptı. Bilindiği gibi çocukları bir odada mışıl mışıl uyurken mutfağında gaz soluyarak intihar etti.

Hughes’un ilişkisini keşfetmesi ile ölümü arasındaki aylar oldukça verimli geçti ve bu dönemde ürettiği şiirlerin çoğu ölümünden sonra yayınlandı.

Sylvia Plath
Plath gizli mektupları ifşa ediyor

2017 yılında, Plath’tan psikiyatrist Dr. Ruth Barnhouse’a yazdığı ve Hughes’un evliliğinin son yıllarında fiziksel ve psikolojik olarak tacizde bulunduğunu iddia ettiği bir dizi gizli mektup ortaya çıktı.

Ortaya çıkarılan mektuplar, Plath tarafından hayatını almadan bir hafta önce yazılmıştı. Keşif, en ünlü ve feci edebi evliliklerden birini uzun süredir yutan alevleri yeniden alevlendirdi.

Dr. Barnhouse’a gönderilen mektuplar (Plath’ın otobiyografik romanı The Bell Jar’daki Dr. Nolan’a ilham kaynağı ), onun son birkaç ayının sansürsüz anlatımları olarak kabul edilir.

Aynı zamanda, Ariel koleksiyonu da dahil olmak üzere en kalıcı şiirlerinden bazılarını üretiyordu (ölümünden sonra 1965’te yayınlandı).

Plath dokuz mektupla Hughes’un Wevill’e olan sadakatini ortaya çıkarır. Koleksiyona ayrıca 1954’ten tıbbi kayıtlar, Plath’ın arkadaşlarıyla yazışmalar ve şairle yaptığı terapi seansları hakkında Barnhouse ile röportajlar da dahildir. Arşiv, bir antika kitapçı tarafından 875.000 dolara satışa çıkarıldıktan sonra gün ışığına çıktı.

Plath, 1961’de ikinci çocuğunu düşük yapmadan kısa bir süre önce katlandığı fiziksel istismarı, 22 Eylül 1962 tarihli bir mektupta yazar.

Bir yardım çığlığı mıydı?

Şiirlerinde kapsamlı ve anımsatıcı bir şekilde ölüm ve intiharı yazan ikonik şair Sylvia Plath’ın kendi canına kıymadan önce sadece dört kelimelik bir not bırakması şaşırtıcı olabilirO zamandan beri bir tartışma başladı – Sylvia Plath’ın intiharı bir ölüm çanı mıydı yoksa bir yardım çığlığı mı?

Sylvia Plath notunda basitçe “Lütfen Dr. Horder’ı arayın” yazıyordu ve ekte doktorun telefon numarası da vardı. Bu dört kelimeyi taşıyan bir kağıt parçası, bir intihar notu olarak kabul edilebilir mi? Kimin gözleri için tasarlanmıştı?

Sylvia Plath
Assia Wevill’in ürkütücü kaderi ve ötesi

Hughes ve Assia Wevill’in ilişkisi gergin ve sıkıntılıydı. Kaderin trajik bir dönüşünde, Hughes’la devam eden ilişkisi üzerindeki incelemenin stresleri, ailesinin onaylamaması ve devam eden sadakatsizliği ona zarar verdi.

Mart 1969’da Assia Wevill, Clapham’daki dairesinin mutfağına bir yatak sürükledi, uyku tabletlerini bir bardak su içinde eritti ve içeceği kızına (genellikle Hughes’un çocuğu olduğuna inanılıyor) verdi ve kalanını kendisi bitirdi. Plath’ın yöntemini yansıtarak, daha sonra gaz sobasını açtı ve kızıyla yatağa girdi; asla uyanmadılar.

Assia Wevill
Şiirlerini yayınladı

Hughes’un Plath ile olan ilişkisi hakkında konuşması onlarca yıl sürdü. “Doğum Günü Mektupları” (1998) koleksiyonu, özellikle 1970’lerde Plath’a yaptığı muameleden dolayı Hughes aleyhine konuşan feminist eleştirmenlere verdiği yanıttı.

1970 yılında Hughes, Carol Orchard ile yeniden evlendi. Hughes’un Plath’a yönelik tacizini iddia eden 2017’de ortaya çıkan mektuplara yanıt olarak, karısı kayda geçti:

“Sylvia Plath tarafından eski psikiyatristine yazdığı ve ikinci çocuğunu düşürmeden günler önce, kocası Ted Hughes tarafından dövüldüğünü öne süren yayınlanmamış mektuplarda öne sürdüğü iddialar, Ted’i iyi tanıyan herkesi şaşırtmak kadar saçma.”

Çift, Hughes’un 1998’deki ölümüne kadar evli kaldı.

Ted Hughes, Sylvia Plath’ın mirasını da aldı

Plath canını aldığında, çift ayrılmış olmasına rağmen hala Hughes ile evliydi. Böylece, onun edebi mirasını aldı ve ölümünden sonra mirasını yönetti.

Plath’ın çalışmalarının çoğu hayattayken yayınlanmadı ve Hughes geride bıraktığı koleksiyonlardan bazılarını yayınlamaya karar verdi.

1965’te , Plath’ın depresyonun karanlığıyla savaşını ve Hughes ile olan ilişkisini ifade eden bir şiir koleksiyonu olan Ariel’i çıkardı . Şöhretini kurtarmak için şiirlerin sırasını değiştirmekle suçlandı.

1970’ler boyunca Hughes, Plath’ın şiirlerini yayınlamaya devam etti, ancak seçimleri ve yayınlamak için neyin işe yaradığına dair kararları nedeniyle eleştirilerle karşılaştı.

Çiftin oğlu Nicholas, 16 Mart 2009’da ölmek üzere annesinin trajik yolunu takip etti . Kızları Frieda bir sanatçı.

Kaynak:literaryladiesguide

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend