Disney stüdyolarından birini kapattı; Animasyon baskı altında

King's College Liberal Sanatlar Bölümü Film Çalışmaları Öğretim Üyesi Christopher Holliday anlatıyor.


Geçen yılki bilgisayar animasyonlu özelliği Trolls World Tour, pandemi sırasında film gösterimleri için erken bir test vakası olarak hizmet etti. Film, Nisan 2020’deki sınırlı sinema gösterimiyle aynı gün isteğe bağlı video akışı hizmetlerinde yayınlandı. Ve sektör, izleyicilerin yeni filmleri çevrimiçi izlemek için kiralama ücretlerini artırmaya istekli olup olmayacağını merak ediyordu. sinemaya çık.

Anlaşıldığı üzere, film kısa sürede 200 milyon ABD dolarını (142 milyon £) kiraladı. Distribütörleri Universal , sinema lansmanlarından sadece haftalar sonra daha fazla filmin çevrimiçi olarak yayınlanması için sinema zincirleriyle anlaşmalar yapmaya başladı .

Trolls World Tour’un başarısı, pandeminin neden olduğu “uzaktan” animasyon üretiminde sözde bir devrimle aynı zamana denk geldi. Yerinde yayın yapanlar ve ekipler yeni güvenlik önlemleri ve yönergelerine uyum sağlamaya devam ettikçe, uzun metrajlı karikatürler karşılaştırmalı olarak uzaktan çalışmaya çok uygun görünüyor. Başlangıçta, bir şekilde pandemi geçirmez görünen animasyonlu medya üretiminde bir artıştan söz edildi .

Ancak 12 ay ileri sarın ve durum biraz daha zor görünüyor. Ekonomik baskılar, pandemik bir ortamda üretim yapmak için daha uygun olsalar bile animasyon film endüstrisinin küçülmeye başlayabileceği anlamına geliyor. Walt Disney Company’nin bilgisayar animasyon bölümü Blue Sky Studios’u kapatma planlarını yakın zamanda açıklaması buna bir örnek. 34 yıl sonra ani ölümü, şüphesiz popüler sinemayı en yaratıcı ve yaratıcı stüdyolarından birinin elinden alacaktır.

Blue Sky, ABD animasyonunun şekline ve yönüne önemli katkılarda bulundu. 1990’ların sonlarında Pixar Animation Studios ile rakibi DreamWorks arasındaki güç mücadelesinin ortasında, Blue Sky, daha büyük rakiplerine kıyasla bir şekilde radarın altında sahneye çıktı.

Şubat 1987’de animatör Chris Wedge tarafından kurulan stüdyo, daha sonra odağını görsel efektlere ve karakter animasyonuna kaydırmadan önce yazılım tasarımı ve animasyonlu reklamlarla başladı ve Star Trek: Insurrection (1998) ve Fight Club (1999) gibi gişe rekorları kıran bir dizi film için CGI sağladı. ).

Bu arada, Wedge’in bilgisayar animasyonlu kısa filmi Bunny (1998), en iyi kısa animasyon film dalında Akademi Ödülü kazandı. Bunu kısa sürede Blue Sky’ın ilk dijital filmi Buz Devri (2002) izledi ve bu da yirmi yıla yayılan oldukça başarılı bir seriye yol açtı. Takip eden yıllarda, Blue Sky 13 uzun metrajlı film ve bir dizi kısa çizgi film, yan yapımlar ve televizyon spesiyalleri üreterek orijinal serileri bir dizi popüler medya ürününün yaratıcı yeniden anlatımlarıyla dengeledi.

Animasyonun geleceği

Pek çok animasyon stüdyosu gelip geçerken, Blue Sky gibi önde gelen bir oyuncunun beklenmedik şekilde kapanması, yüzlerce kişinin işten çıkarılmasına ve halihazırda yapım aşamasında olan animasyon filmlerinin iptaline yol açacaktır. Blue Sky’ın geleceğiyle ilgili uyarılar , Walt Disney Company tarafından önceki sahipleri 20th Century Fox’un 2019’da daha geniş bir şekilde satın alınmasının bir parçası olarak satın alınmasından hemen sonra duyuldu. Bu, Disney’in artık ABD animasyon yapımındaki üç büyük oyuncudan ikisine sahip olduğu anlamına geliyordu. 2006 yılında Pixar’ın daha önce 7,4 milyar ABD doları satın alınması

Disney’in son yirmi yılda eğlence endüstrisindeki artan tekeli kesinlikle yaygın alarma neden oldu. Unutmayın, Mouse House ayrıca Marvel’i Ağustos 2009’da 4 milyar ABD Doları’na satın aldı. Pandemi sırasında animasyonun başarısı karşısında, Blue Sky’ın ölümü, Disney’in pazar avantajı elde etmek için daha geniş bir kurumsal stratejisinin parçası gibi görünebilir. rakipleri satın almak ve ardından kapatmak.

Böyle bir durumda önemli bir animasyon stüdyosunun kaybedilmesi sektör için pek iyi bir haber olarak görülmeyebilir. Ancak Blue Sky’ın aniden kapanması, Hollywood animasyonunun daha genel olarak Toy Story’nin yeni bir dönem başlatmasından bu yana ilk kez gerçek baskı altında olduğunun bir işareti olarak da yorumlanabilir. Gerçekten de Disney , Blue Sky’ın feshedilmesinin nedeni olarak “ mevcut ekonomik gerçekleri ” gösterdi .

Geçici kapananlar

Disney ve Pixar’ın gişe rekorları kıran filmleri bu yaz elbette gelecek ama bu animasyon filmler hayata yıllar önce başladı. Yeni yeşil ışıklı filmlerin nasıl etkileneceğini henüz görmedik.

Bu arada Universal’in Paris merkezli Illumination Mac Guff stüdyosu (Çılgın Hırsız serisinin yaratıcıları) geçen yıl koronavirüs nedeniyle geçici olarak kapandı ve animasyon uzun metrajlı filmleri için zincirleme efektlere yol açtı. Tüm büyük Hollywood çizgi film stüdyolarındaki çıkış tarihlerinde de değişiklikler görüldü. Bazı durumlarda , yavaş üretim, sıkı teslimat programları ve yerli animasyonun baskıları nedeniyle tiyatro yayınları tamamen atlandı (Pixar’s Soul’da olduğu gibi).

Özellikle Hollywood stüdyoları genellikle dünya çapındaki tesis dışı tesislere dış kaynak sağladığından ve sürekli olarak güçlü ve istikrarlı küresel internet bağlantıları garanti edilemediğinden, uzaktan çalışmanın endüstri için ne kadar sürdürülebilir olduğuna dair sorular da devam ediyor.

Hangi yönden bakarsanız bakın, Blue Sky’ın yüksek profilli ölümü çok önemli. Disney, stüdyonun bazı çıktılarını – örneğin daha fazla Buz Devri filmi – sürdürmeye karar verse bile, Blue Sky’ın beklenmedik sonu, nihayetinde Hollywood’un pandemi sonrası karşı karşıya olduğu istikrarsızlığa işaret ediyor. Çok geçmeden buzda birkaç çatlak daha olacağını varsaymak güvenli olacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win