Ünlü Yazarlarla İlgili Hayalet Hikayeleri

Hep; merdivenlerden itilen acımasız dadılar ya da kaza sırasında her şeyini kaybedip otel odasının penceresinden atlayan talihsiz borsacıların hayaleti görünecek değil ya... Ünlü edebiyatçıların da hayaletleri var. İşte o isimler ve göründükleri mekanlar...


Hayaletlerle ilgili tuhaf bir şey var, neredeyse hiçbirinin ünlü olmaması. Yani, hayalet olarak ünlü olsalar da ya da varlıkları popüler mitolojide yerleri “perili” olarak belirlemekten sorumlu olsa da, bana öyle geliyor ki çoğu hayalet hayatta ünlü olan bireylerin hayaletlerine benzemiyor. (Bu konuda yanılıyor olabilirim. Hayaletlerle ilgili şeyleri özellikle araştırmıyorum) Ama her neyse, bilmiyorum,  Ella Fitzgerald veya Herman J. Mankiewicz veya Pablo Picasso, Ito Hirobumi veya Nikola Tesla veya Bela Abzug veya Telly Savalas veya Charles Dickens veya Jesse Jackson veya Octavio Paz veya Rodney Dangerfield’ın hayaletleri hakkında bir şey duymuyoruz.

Duyduğumuz tek hayaletler, merdivenlerden aşağı itilen acımasız dadılar ya da kaza sırasında her şeyini kaybeden ve otel odasının pencerelerinden atlayan borsacılar ya da cani tarikat üyeleri ya da şiddetli zorbalığa maruz kalan yaz kampçıları ya da hapishane mahkumları… Ama yüzyıl ortası televizyon sunucusu Ed Sullivan’ın hayaleti hakkında hiçbir şey duymuyoruz, değil mi? Hayır yapmayız. Ve dürüst olacağım… Bu bana biraz şüpheli geliyor. (Ve ayrıca ölünce neler yapacağı en çok merak edilen insanların hayaleti neden olmaz) Fakat yine de gerçek ünlü kişilerin olaylarını bulmak için elimden geleni yaptım. Hepsi yazar, çünkü bu bir edebi web sitesi. Pek bulamadım ve bulmayı öğrendiklerimin çoğu Edgar Allan Poe ile ilgili.

HP Lovecraft
(1890 – 1937)

Doğaüstü korku yazarı HP Lovecraft’ın, yaşayanları rahatsız etmek için dünyada kalan birkaç yazardan biri olması kimseyi şaşırtmayacak. Ya da aslında, Lovecraft ruhani hiçbir şeye inanmadığı için (“ruh sahibi olma” dahil) ve muhtemelen cesedi yüzünden bir ruh olarak geri dönmeyi reddettiği için herkesi şaşırtabilirdi. Ne olursa olsun, L. Sprague de Camp’in 1975 tarihli yazar biyografisinde, Lovecraft: A Biography başlıklı yazıda , Lovecraft olduğu düşünülen bir adamın hayaletinin, Lovecraft’ın 10 Barnes’taki eski evini kiralayan Brown Üniversitesi öğrencisi 1971’de göründüğünden kısaca bahsediliyor. Providence, Rhode Island’daki sokak. Lovecraft, 1926’dan 1933’e kadar orada yaşadı ve Cthuhlu’nun Çağrısı da dahil olmak üzere kendi döneminde en çok bilinen hikayelerini yazdı.. Neden? Fikrim yok.

Anne Brontë
(1820 – 1849)

Ölümden sonra unutulmaz yerlere düşmüş olabilecek tüm Brontë kız kardeşler arasında, Emily bu tür şeyler hakkında kitaplar yazdığından ve Anne tavır komedileri yazdığından, param Anne yerine Emily’nin üzerindedir. Fakat Anne Brontë’nin hayaleti görünüşe göre 1961’de New York, Long Island, Quogue’da görüldü. Anne’nin mürebbiye olarak (Blake Hall) çalıştığı Mirfield’daki malikaneden bir merdiven, ev 1954’te yıkıldığında yıkımdan kurtarılmış ve bir evi yenileyen Amerikalı bir çifte satılmıştı. Merdiven kurulduktan sonra, koca merdivenlerde tam etekli bir elbise içinde düşünceli görünümlü bir kadın gördüğünü iddia etti. Adamın köpeği de kıllıydı, bu da doğaüstünün açık, objektif bir işaretidir.

Nathaniel Hawthorne
(1804 – 1864)

New England’ın en büyük yazarı Nathaniel Hawthorne tarafından ziyaret edilen Turner-Ingersoll Malikanesi’nin perili olduğu söyleniyor. Massachusetts, Salem’deki 54 Turner Caddesi’nde bulunan bu bina, Hawthorne’un Seven Gables Evi’ne ilham kaynağı oldu ve doğaüstü varlığının Hawthorne olduğu düşünülüyor. Hawthorne, tavan arasına çıkan gizli bir merdiven de dahil olmak üzere büyücülükle suçlanmasınlar diye aile üyelerini saklamak için inşa edilmiş gizli odaları nedeniyle eve ilgi gösterdi. Tavan, doğaüstü faaliyetlerin merkezi gibi görünüyor; evde, merdivenlerden tırmanan bir adam görülmüş ve mülkün çevresinde görülen on dokuzuncu yüzyıl kıyafetleri giyen küçük bir çocuk da bazen tavan arasında kıkırdıyor koşuşturuyor. (ki eminim hepimiz aynı fikirde olabiliriz. korkunç). Popüler olarak bunun Hawthorne veya oğlu Julian olabileceği düşünülüyor, ancak çocukken (her ikisi de yetişkinliğe kadar iyi yaşamış olsalar da). Ve Susanna Ingersoll (Hawthorne’un gençliğinde ziyaret ettiği kuzeni) olduğuna inanılan bir kadının hayaleti de görüldü. Merdivenlerde fısıldadığı duyuluyor – ve belki bir kez fotoğrafa yakalandı.

Edgar Allan Poe
(1809 – 1849)

Kısa listemizi sonlandırmak, hepinizin beklediği şey: Edgar Allan Poe’nun hayaleti. Çılgınca birkaç yeri ziyaret ettiğine inanılıyorKırk yaşında trajik bir şekilde öldüğü Baltimore’un içinde ve çevresinde. Bu yerlerden biri, Eski Batı Mezarlığı’nın üzerine inşa edilmiş olan Westminster Presbiteryen Kilisesi’nin (başlangıçta perili görünen) yer altı mezarlarıdır. Poe oraya gömüldü, ancak kilisenin üzerine inşa edildiği mezarlardan birine gömülmedi. Ancak insanlar, ruhunun tünellerde, öldüğü hastanede, orduda mutsuz bir şekilde hizmet ettiğinde üslendiği askeri kalede ve yaşadığı sokakta dolaşırken gördüğünü iddia ediyor. (Poe’nun hayaletiyle ilgili iyi olan şey, muhtemelen ayırt edilmesinin çok kolay olmasıdır – çok ünlü, çok ayırt edici bir görünüşü vardır). Ve varlığı başka, daha canlı bir yerde, en sevdiği barda da tespit edildi: Amerika’nın en uzun süredir işletilen barı olan The Horse You Came in On adlı bir Fells Point meyhanesi. Görünüşe göre bu bar, Poe’nun hayaletinin varlığını yüksek sesle inkar ederseniz, şişeler düşecek ve koltuğunuz altınızdan fırlayabilecek gibi birçok açıklanamayan olgunun alanı. Hesap Lütfen!

Kaynak: https://crimereads.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend