Kısa Hikayeler Yazmak İçin 12 Neden

Ne zaman yazmak hakkında konuşsam hemen herkes hemen "Bir kitap yazmak istiyorum" diyor. Her zaman bir "ama" ile devam eder, ancak nadiren "Sanırım önce kısa bir hikaye deneyeceğim." diyen çıkar.3 dk


Kısa öykü yazmanın artılarını ve eksilerini mi düşünüyorsunuz? Bu yazıda, kısa öykü yazmak için 12 neden keşfedeceğiz .

Ne zaman yazmak hakkında konuşsam hemen herkes hemen “Bir kitap yazmak istiyorum” diyor. Her zaman bir “ama” ile devam eder, ancak nadiren “Sanırım önce kısa bir hikaye deneyeceğim.” diyen çıkar.

Ultra maraton koşmayı bilen herkes, eğitimin gerekli olduğunu bilir. Sadece uyanıp bir hevesle ultra maraton koşmazsın. Önce antrenman yapmalısın.

Yıllardır kitap yazmak isteyen pek çok insan tanıdım, bazıları hiç yazmadı. Hala oturup 80.000 kelimelik kusursuz bir roman yazmayı bekliyorlar. Tıpkı maraton koşucusu için eğitimin gerektiği gibi yazarlar da eğitim almalı ve kısa hikayeler bunu yapmanın harika bir yoludur.

Elbette bir romanla başlayabilirsin; onu parçalayarak yazarsın. Sahneler halinde yazın. Kendiniz için kolaylaştırın, ancak neden kısa hikayeler yazmanız gerektiğine ve bunların bir yazar olarak gelişmenize nasıl yardımcı olabileceklerine bakalım.

1. Becerilerinizi geliştirin:

Kısa bir hikaye, çok kısa olsun. Azaltılmış kelime sayısı, onu daha yönetilebilir hale getirir. Değişiklik yapmak, denemek ve risk almak biraz daha kolaydır çünkü eğer yanlış anlarsanız veya işe yaramazsa birkaç bin kelime değil, sadece birkaç yüz kelime kaybedersiniz.

2. Kesmeyi öğrenin:

Azaltılmış kelime sayısı neyi kesip neyi saklayacağınıza karar vermenize yardımcı olur. Öykü için neyin önemli olduğunu öğrenmenin, azaltılmış kelime sayısından daha iyi bir yolu yoktur. Sizi nesrin ötesine bakmaya zorlar.

3. Odağınızı bulur:

Güzel cümlelerin dizeleri sizi mutlu edecek ama bazen o güzel dizelere o kadar aşık oluyoruz ki, onların da hikayeyi ilerletmesi gerektiğini unutuyoruz. Azaltılmış kelime sayısı sizi her kelimeyi yeniden incelemeye ve yeniden değerlendirmeye zorlar. Bir cümleyi diğerine tercih etmek, yalnızca işini gerçekten yapan cümleleri seçmenize yardımcı olur.

4. Size sahneler hakkında bilgi verir:

Kısa hikayeler bir romandaki sahnelerle karşılaştırılabilir. Bu, kısa öykünün uzunluğuna bağlıdır, ancak sahne yapısıyla mücadele ediyorsanız, kısa öykü öğrenmek için harika bir yoldur.

5. Hikaye veya sahne hedefini belirlemenize yardımcı olur:

Sınırsız kelime sayınız olduğunda, birden fazla sahne hedefi ekleme veya sahneyi aşırı yükleme tuzağına düşmek kolaydır. . Azaltılmış kelime sayınız olduğunda, odak noktanızı daraltmak daha kolaydır.

6. Deney:

Bir hevesle yola çıkmak ve romanınızda büyük değişiklikler yapmak harika olabilir, ancak aynı zamanda istenmeyen sorunlar da yaratabilir. Kısa hikaye, romanınız hakkında kararlar vermeden önce karakterlerinizle ve kurgularınızla deneyler yapmak için kullanabileceğiniz iyi bir araçtır.

7. Karakteri keşfedin:

Küçük bir karakterin rolünü keşfetmek veya ana karakterin tavırlarını test etmek için kısa bir hikaye kullanabilirsiniz. Karakterinizin farklı bir şekilde davranmasını, kontrolünü kaybetmesini ya da kitapta olması gerekmeyecek şekilde davranmasını sağlayabilirsiniz.

8. Çalışmanızı sergileyin:

Kısa öykü koleksiyonu, el yazmanızın bölümlerini yayınlamak zorunda kalmadan bir kitle oluşturmak ve çalışmanızı sergilemek için harika bir yoldur. Okuyucuları dünyanız ve karakterlerinizle tanıştırmaya başlayabilirsiniz.

9. Yarışmalar:

Kısa Hikaye yarışmaları, meşgul olmanın, teslim tarihlerini karşılamanın ve becerilerinizi geliştirmenin eğlenceli bir yoludur. Hatta kazanabilirsiniz ve bu, herhangi bir CV mektubuna ekleyebileceğiniz bir yayıncılık ödülüdür.

10. Yazar platformu:

İster kendi kendinize yayınlayın ister geleneksel bir yayıncı ile yayınlayın, her yazarın bir yazar platformuna ihtiyacı vardır . Çoğu yazar, yazmak hakkında yazmak istemezlerse ne yazacaklarını merak eder. Kısa hikayeler, okuyucu kitlesi oluşturmanın harika bir yoludur.

11. Müdahale edin:

Büyük bir proje üzerinde çalışırken bir mola vermek iyi bir fikir olabilir. Kısa hikayeler, yazmaya devam etmenin ve hikayenizde kalmanın, ancak biraz baskıyı azaltmanın bir yolunu sunar.

12. Hızlı:

Bir oturumda kısa bir hikaye yazılabilir. Yazınızı bitirmenin harika bir yolu ve bir projeyi tamamlamak iyi hissettirir or.

Ve son bir tane daha;

13. Yazım Topluluğu:

Pek çok kısa öykü yazma topluluğu var. Bir yazı topluluğuna katılmak , öğrenmek ve arkadaş edinmek için harika bir yoldur.

Sonuç olarak;

Bunlar, kısa öyküler yazmanız için yalnızca birkaç nedendir. Siz de kendi nedenlerinizi sıralayabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend