Dijitalleştirilen Van Gogh Eserlerine Yakından Bakalım

Ünlü ressam Vincent Van Gogh'un eserleri, Vincent van Gogh Müzesi tarafından dijitalleştirildi ve internet sitesinde sergilenmeye başladı. Olağanüstü bu uygulama sayesinde, müzede yakalayamayacağınız detayları yakalayabiliyor; eserlerin fırça darbeleri ve boya izlerini dahi seçebiliyorsunuz.


Ünlü ressam Vincent Van Gogh’un eserleri, Vincent van Gogh Müzesi tarafından dijitalleştirildi ve internet sitesinde sergilenmeye başladı. Olağanüstü bu uygulama sayesinde, müzede yakalayamayacağınız detayları yakalayabiliyor; eserlerin fırça darbeleri ve boya izlerini dahi seçebiliyorsunuz.

30’lu yaşlarından itibaren 900’ün üzerinde eser veren, ancak hayattayken sadece bir resmini satabilen ünlü ressamın resimleri, Amsterdam’daki Vincent Van Gogh Müzesi’nde sergileniyor. Müzede ünlü ressamın resimlerinin yanı sıra, taslak çizimleri, kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı mektuplar ve döneminde etkilendiği veya kendisinden etkilenen ressamların eserleri de bulunuyor.

Eserlerin tarih sırasına göre sergilendiği müzenin tasarımı Mimar Gerrit Rietveld’e, geçici sergilerin yapıldığı ek binanın tasarımı ise Mimar Kisho Kurokawa’ya ait.

Van Gogh Müzesi, ressam Vincent van Gogh’un hayatı ile başlıyor. Hollanda’nın Brabant Bölgesi’nde bir köyde doğan ve hayatının ilk yıllarında çeşitli işler yapan ressam, dengesiz davranışlar sergilediği için bu işlerin hiçbirinde tutanamayarak 30 yaşından sonra resme başlıyor. Ancak isyankâr ruh hali resimlerini de etkiliyor ve dönemin popüler kültürünün aksine karamsar resimlerle sanat hayatına başlıyor.

Sonraki yıllarda aldığı resim eğitimleri ile renkleri seven ve kullanmaya başlayan ünlü ressamın neredeyse tüm resimleri biraz hüzün, biraz da kasvet içeriyor.

Resimlerinde Çağdaş Sanat’ı başlatan Van Gogh’un, maalesef 1890 yılındaki intiharından sonra değeri anlaşılmaya başlanıyor. 1973 yılında açılan Van Gogh Müzesi ise sanatçının eserlerine çok geniş kapsamlı olarak yer vermesinin yanında, yaşadığı dönemin sanat hayatına da ışık tutması açısından son derece ilgi çekici. Müze Van Gogh’un hayatına ve eserlerine ışık tutmanın yanı sıra, sanatçının binden fazla eserini dijitalleştirip, internet sitesinde herkesin ulaşabileceği bir hale getirmiş.

Bu sayede fırça darbelerini dahi görebildiğiniz eserleri, yakından inceleme fırsatı buluyorsunuz. İşte, Vincent Van Gogh’un sitede sergilenen eserlerinden bazıları. Başlıklara tıklayarak eserlerin orijinal hallerini de inceleyebilirsiniz.

Self-Portrait as a Painter Paris

Paris, Aralık-1887, Şubat 1888

Arles, Ekim 1888

Wheatfield with a Reaper

Saint-Rémy-de-Provence, Eylül 1889

Almond Blossom

Saint-Rémy-de-Provence, Şubat 1890

Tree Roots

Auvers-sur-Oise, Temmuz 1890

Window in the Studio

Saint-Rémy-de-Provence, Eylül-Ekim 1889

Portrait of Theo Van Gogh

Paris, Yaz 1887

Tree with Ivy in the Garden of the Asylum

Saint-Rémy-de-Provence, Mayıs-Haziran 1889

The Potato Eaters

Nuenen, Nisan-Mayıs 1885

Gauguin’s Chair

Arles, Aralık 1888

Ünlü ressamın 1.000’den fazla eserini detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend