Azra Kohen hakkında iddianame düzenlendi

Başak Sayan ile Azra Kohen arasındaki anlaşmazlık büyüyor. Sayan'ın şikayetinin ardından Kohen hakkında iddianame düzenlendi. 3 dk


Başak Sayan ve Azra Kohen arasındaki sular bir türlü durulmuyor. Kohen’in “Fi”, kitabının diziye uyarlanmasının ardından Başak Sayan dizinin seyirciyle buluşmasından kısa süre sonra Instagram hesabından bir paylaşım yaparak “Fi”de kendi kitabından intihal yapıldığını öne sürmüştü. Azra Kohen de kitabı yayınlandıktan 4 yıl sonra Başak Sayan’ın kötü niyetli olarak bu iddiayı ortaya attığını öne sürerek 1.5 milyon liralık manevi tazminat davası açmıştı. Başak Sayan da karşı dava açmış ancak o dava bilirkişi incelemesinin ardından takipsizlikle sonuçlanmıştı.

Azra Kohen, açtığı davada iki kitap arasında intihal olup olmadığının tespitini talep etmiş ve dilekçede, Kohen’in kitabı 2010 yılından önce yazdığı ve buna ilişkin bilgisayar kayıtlarının incelenmesini istemişti. Başak Sayan’ın avukatı ise kitapta geçen kahramanlar, olay kurgusu ve anlatılmak istenen konunun okurların dikkatinden kaçamayacak şekilde benzer olduğunu belirterek davanın reddini istemişti. Bu gelişmeler yaşanırken ‘Fi’ dizisinin yapımcısı Med Yapım‘ın avukatları, intihal davası sonuçlanıncaya kadar Kohen’e yapılan telif ödemelerini durdurup dava bitene kadar başka bir hesapta rezerve etmişlerdi. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde 3 yıldır devam eden davanın karar duruşmasında mahkeme Kohen’i haklı bulmuş ayrıca 150 bin lira manevi tazminatın 3 yıllık faiziyle birlikte Başak Sayan’dan alınarak ünlü yazara ödenmesine karar vermişti.

Başak Sayan ile Azra Kohen arasındaki anlaşmazlık nihayet son buldu diye düşünürken dün başka bir gelişme yaşandı. Başak Sayan, dün (20 Aralık) her hafta olduğu gibi instagram hesabındaki takipçilerine kitap önerisinde bulundu ve bu kapsamda şahsi hesabından Stanislaw Lem’in “Aden” isimli kitabını tanıttı. Aynı dakikalarda Azra Kohen, kendi Instagram hesabının gerek “akış” gerek ise “hikaye” paylaşım kısmında, Başak Sayan’a ait instagram hesabını etiketleyerek “Yalancı, İftiracı, Art Niyetli, Tescilli Yalancı, Sürekli Belden Aşağı Vuran, Paylaşımlarını Görünce Sanırsınız ki İnsan” vb. şekilde hakaretlerde bulunan bir paylaşım yaptı.  Başak Sayan’ın Stanislaw Lem’in “Aden” kitabını tavsiye edişiyle, kendisini ima ettiğini düşünmüş olacak ki bu paylaşımları yaptı.

https://www.dutlukdergi.com/basak-sayan-ile-azra-kohen-arasinda-neler-oluyor/

Bunun üzerine harekete geçen Başak Sayan’ın avukatları bir açıklama yaparak Kohen’in bu sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler. Açıklamada, “Müvekkilimiz Başak Sayan, konu olan instagram mesajında Azra Kohen’e yönelik herhangi bir iddiada ve imada bulunmamış, takipçilerine kitap tavsiyesinde bulunmak dışında bir amaç gütmemiştir. Azra Kohen’in de mesajında belirttiği gibi, “Aden” isimli pek çok kitap vardır ve Sayın Başak Sayan söz konusu mesajında Azra Kohen’den hiç bahsetmemiş ismini anmamış olmasına rağmen Sayın Azra Kohen’in, müvekkilimize milyonlarca kişi önünde hakaret etmesi, suçtur. Aynı paylaşımda kitaplarında sadece Kohen soyadını kullanan Azra Kohen’in soyadının “Eşsizliğine” vurgu yapması manidardır. Ancak Kohen’e şunu hatırlatmakta yarar görüyoruz. Türkiye artık bir takım mahfillerin ve lobilerin yargıya etki ettiği eski Türkiye değildir. Kohen’in bu açık şantajını reddediyoruz. Azra Kohen’in müvekkilimize yönelik tüm hakaretlerine ilişkin suç duyurusunda bulunacağımızı ve aleyhine tazminat davası açacağımızı siz sayın basın mensupları ile paylaşıyoruz” denildi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bugün bir açıklama yapan Başak Sayan’ın avukatı Azra Kohen hakkında iddianame düzenlendiğini duyurdu.  Av. Zekeriya ÇETİN imzalı açıklamada şöyle denildi:

“Malumunuz üzere 21.12.2020 tarihli basın açıklamamızda Sayın Azra Özge Kohen’in İnstagram hesabının akış ve hikâye kısmından müvekkilimiz Sayın Başak Sayan’ın İnstagram hesabını da etiketleyerek “Yalancı, İftiracı, Art Niyetli, Tescilli Yalancı, Sürekli Belden Aşağı Vuran, Paylaşımlarını Görünce Sanırsınız ki İnsan” vb. şekilde müvekkilimiz Sayın Başak Sayan’a hakaretlerde bulunması sebebiyle yasal yollara başvuracağımızı siz değerli basın mensupları ile paylaşmıştık.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapmış olduğumuz suç duyurusu neticesinde Sayın Özge Azra Kohen hakkında müvekkilime karşı yapmış olduğu hakaretler nedeniyle iddianame düzenlenmiş ve İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi nezdinde yargılanmasına başlanmış olduğunu siz değerli basın mensupları ile paylaşıyoruz. “


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend