Ya dünya tek bir ülke olsaydı?

Kendimizi farklı hissetsek de, hepimizin ortak bir kaynağı var.


Bu gezegenin yüzeyinde sayısız farklı tür var. Bunlardan biri yedi milyardan fazla üyesi olan insan ırkıdır. Bir anlamda ulus yoktur, sadece gezegenin farklı bölgelerinde yaşayan insan grupları vardır. Bazı durumlarda, deniz veya dağların oluşturduğu doğal sınırlar vardır, ancak genellikle uluslar arasındaki sınırlar sadece soyutlamalardır, anlaşma veya çatışmayla oluşturulan hayali sınırlardır .

1969’daki Apollo 9 uzay görevinin bir üyesi olan Rusty Schweikhart , Dünya’ya uzaydan baktığında, perspektifte nasıl derin bir değişim yaşadığını açıkladı. Çoğumuz gibi o da sınırları olan ülkeler ve farklı milliyetler açısından düşünmek için yetiştirilmişti ama dünyayı bu yeni açıdan görmek onun bakış açısını değiştirdi. Kendini “Herkesin ve her şeyin bir parçası” hissetti. Onun tarif ettiği gibi :

“Oradan bakarsınız kaç tane sınır olduğunu ve o sınırları nasıl tekrar tekrar geçtiğinizi hayal edemezsiniz ve onları görmezsiniz bile.”

Schweikhart’ın bakış açısı bize bir türe ait olduğumuzu hatırlatıyor. Kendimizi farklı hissetsek de, hepimizin ortak bir kaynağı var. Türümüz, başlangıçta Doğu Afrika’da yaklaşık 200.000 yıl önce gelişti ve bir dizi dalgayla dünyanın geri kalanına göç etti. Soyumuzun başlangıcına kadar izini sürebilecek bir soy web sitesi olsaydı, hepimizin aynı büyük-büyük (ardından diğer birçok “büyükler”) büyükanne ve büyükbabaya sahip olduğumuzu görürdük .

O halde milliyetçiliği nasıl açıklayacağız? İnsanlar neden kendilerini gruplara ayırıyor ve farklı ulusal kimlikler alıyor? Belki farklı gruplar organizasyon açısından yardımcı olabilir, ancak bu neden farklı hissettiğimizi açıklamıyor. Veya neden farklı ulusların birbirleriyle rekabet edip savaştıklarını.

Psikolojik “ terör yönetimi ” teorisi bir ipucu veriyor. Pek çok araştırma ile doğrulanan bu teori, insanlara kendilerini güvensiz ve endişeli hissettirildiğinde, milliyetçilik, statü ve başarı ile daha fazla ilgilenme eğiliminde olduklarını göstermektedir. Güvensizliğe karşı kendimizi savunmak için kimlik etiketlerine tutunma dürtüsümüz var gibi görünüyor. Bununla birlikte, teori insan davranışına katkıda bulunan daha geniş faktörleri gözden kaçırdığına inanan bazı psikologlar tarafından eleştirildi.

Yine de teori, milliyetçiliğin kriz ve belirsizlik zamanlarında neden büyüdüğünü açıklamaya yardımcı olacak bir yol kat edebilir. Yoksulluk ve ekonomik istikrarsızlık genellikle artan milliyetçiliğe ve etnik çatışmaya yol açar. Artan bir güvensizlik duygusu, kimlik duygumuzu güçlendirmek için kavramsal etiketlere daha güçlü bir ihtiyaç getiriyor. Aynı zamanda ortak inanç ve geleneklere sahip bir gruba ait olma duygusuyla güvenlik kazanma dürtüsünü hissediyoruz.

Bu temelde, o zaman en güçlü ayrılık duygusu ve en yüksek düzeyde güvensizlik ve endişe hisseden insanlar, milliyetçiliğe, ırkçılığa ve köktendinci dine en yatkın insanlardır.

Psikologların bazılarının ulaştığı bulgu, yüksek düzeyde esenlik yaşayan insanların (başkalarıyla veya genel olarak dünyayla güçlü bir bağlantı duygusuyla birlikte) bir grup kimliği duygusuna sahip olma eğiliminde olmadıklarıdır.

Ölüm ya da kanser teşhisi gibi yoğun psikolojik kargaşanın ardından derin kişisel dönüşüm geçiren birçok insanı inceledim. Daha yüksek bir insani gelişme düzeyine kayıyor gibi göründükleri için bu insanlara bazen “değiştiriciler” diyorum. Dramatik bir “travma sonrası büyüme” biçimine maruz kalırlar. Hayatları daha zengin, daha tatmin edici ve anlamlı hale gelir. Yeni bir takdir duygusu, çevreleri hakkında daha fazla farkındalık, daha geniş bir bakış açısı ve daha samimi ve otantik ilişkilere sahipler.

The Leap adlı kitapta “değiştiricilerin” ortak özelliklerinden biri, artık kendilerini milliyet, din veya ideoloji açısından tanımlamamalarıdır. Artık kendilerini Amerikalı veya İngiliz, Müslüman veya Yahudi hissetmiyorlar. Tüm insanlarla aynı akrabalıkları hissediyorlar. Herhangi bir kimlik hissine sahiplerse, bu küresel vatandaşlar, insan ırkının üyeleri ve Dünya gezegeninin sakinleri olarak – milliyet veya sınırın ötesinde. Değişenler, artık kendilerini ayrı hissetmedikleri ve bu nedenle kırılganlık ve güvensizlik hissine sahip olmadıkları için grup kimliği ihtiyacını yitirirler.

Benim görüşüme göre, tüm milliyetçi yönetimler – ” Önce Amerika ” veya Brexit gibi – kaygı ve güvensizliğe dayandıkları için oldukça sorunludur, bu nedenle kaçınılmaz olarak anlaşmazlık ve bölünme yaratırlar. Milliyetçilik, insan doğasının ve insan kökenlerinin temel gerçekliğine aykırı olduğu için, bu tür girişimler her zaman geçici hale gelir . İnsan ırkının temel bağlantılarını geçersiz kılmak imkansızdır. Bir noktada, her zaman kendini yeniden savunur.

Dünyanın kendisi gibi, en ciddi sorunlarımızın da sınırı yok. COVID-19 salgını ve iklim değişikliği gibi sorunlar bizi toplu olarak etkiliyor ve bu nedenle ancak kolektif bir yaklaşımla çözülebilir . Bu tür sorunlar, ancak insanları sınırlar olmaksızın tek bir tür olarak görerek çözülebilir.

Nihayetinde milliyetçilik psikolojik bir sapmadır. Atalarımıza ve torunlarımıza – ve Dünya’nın kendisine – onun ötesine geçmesini borçluyuz.

Kaynak: The Conversation


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend