Bol Mumlu, Balmumu ve Yasemin Kokulu Haber

1292 yılına ait bir vergi listesine göre ise, Paris'te 71 tane mum yapımcısı yaşamaktaydı. Günümüzde ise sayıları gittikçe çoğaldı zira; artık herkes evde mumunu kendisi yapıyor:)


Mısır ve Girit’te bulunmuş en az 5000 yıllık şamdanlardan anlaşıldığı üzere mumlar Antik Çağ’ın ilk buluşları arasındadır. Orta Çağ’da ise Avrupa’da kullanılan mumlar, donyağından yapılmaktaydı.

1292 yılına ait bir vergi listesine göre ise, Paris’te 71 tane mum yapımcısı yaşamaktaydı. Günümüzde ise sayıları gittikçe çoğaldı zira; artık herkes evde mumunu kendisi yapıyor:)

Günümüzde mumlar daha çok petrol türevi olan parafinden yapılıyor bu da sağlığa oldukça zararlı. Son yıllarda ise insanlar doğal olana daha çok ilgi duymaya başladı. Mumların da doğalı artık çok daha tercih ediliyor. Hatta insanlar artık kendi mumunu kendi yapıyor. Bunun en büyük nedeni mum yapımının rahatlatıcı etkisi.
Bir kez bunu keşfeden bırakamıyor. Biz de denedik gördük:) Parafin kullanmadan soya wax ya da balmumu ile üretilen mumlar hem sağlıklı hem de dekoratif açıdan hayli güzel. Mum üretirken çıkan harika kokular da cabası… Bu arada videoda yazmayı unuttuk ama soyadan yapılmış olanlara yasemin kokusu da ekledik:) İşte size bol mumlu bir video.

Bu da başka bir video😎

Home made mum satın almak için tıklayın…


%d blogcu bunu beğendi: