Ben Shapiro’ya göre Barbie filmi ‘bölücü’, ‘cinsiyetçi’

Yılın filmi, Ben Shapiro'nun başrolünde olduğu, "erkeklere karşı ayrımcı" ve "cinsiyetçi" olmakla itham ediliyor.


Ben Shapiro “erkeklere karşı ayrımcı” ve “cinsiyetçi” olmakla eleştirilen Barbie filmi hakkındaki eleştirisi nedeniyle ateş altında kaldı .

Greta Gerwig’in yönettiği Barbie’nin konusu basit. Sırasıyla Margot Robbie ve Ryan Gosling’in canlandırdığı Barbie ve Ken, kadınların başkan, yazar, doktor ve yargıç olarak hüküm sürdüğü Barbie Ülkesi’nin pembe ve görünüşte mükemmel dünyasında varlar.

İkili, “gerçek dünyaya” bir geziye çıktıklarında, kadın ve kızların her gün hâlâ apaçık bir cinsiyetçilikle karşı karşıya kaldıklarını görünce şaşırırlar.

Film, geçen hafta gösterime girerek büyük bir kritik ve ticari başarı elde etti. Rotten Tomatoes’da hem izleyiciler hem de eleştirmenlerin puanları için etkileyici bir yüzde 90’a sahip.

Ama aynı zamanda sağ tarafından “insan düşmanı” ve “yanlış adam” olmakla da kınandı.

Filmin sonunda ataerkillik şiddetle sorgulanıyor ve haklı olarak. Ken’in gözden kaçırıldığını ve değer verilmediğini hissettiği Barbie Ülkesi’nin statükosuna dokunulmadı.

Anlatıcının açıkladığı gibi: “Barbie’ler, Ken’lere Barbie Diyarında kadınların gerçek dünyada sahip olduğu kadar güç verecek.” Bunların yarısı değil, birkaç hakimliği olabilir. Kabine pozisyonlarına sahip olabilirler, ancak cumhurbaşkanlığı olamazlar.

Robbie’nin Barbie’sinin insan olma uğruna bu geleceği terk ettiğini belirtmekte fayda var.Eleştirmenlerden biri, Cumartesi günü 43 dakikalık bir YouTube videosunu paylaşan muhafazakar yorumcu Ben Shapiro’ydu. Videoda Barbie’yi “ateşli çöp” ve “hayatında gördüğü en uyanık filmlerden biri” olarak eleştiriyordu .

Shapiro’nun incelemesi dramatik bir notla başladı. Geçen hafta sonunun diğer büyük çıkışı olan Oppenheimer’ı belirtmek için elinde bir oyuncak bomba tutarken üçlü bir bebeği ateşe vererek başladı .

Shapiro, yapımcılarının onu “erkekleri kadınlardan uzaklaştıran kızgın bir feminist zırvalık” olduğunu ve “açıkça erkekleri kadınlardan ayırmak için tasarlandığını” söylediği filmi izlemeye “sürüklediğini” açıkladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend