Çocuk Kitapları Yazmak: Büyülü Hikayeler Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Bir maratonu nasıl kazanırsın? Hiç durmadan 26,2 mil boyunca gerçekten hızlı koşarak. Bir maraton kazanmak gibi, yazmayı da tarif etmek kolay ama uygulaması zordur. 11 çocuk kitabının yazarı Highlights for Children and Ladybug Magazine yazarı Henry Herz anlatıyor.


İyi bir kitap yazmak, ilginç karakterler yaratmayı, onları ilgi çekici ortamlara yerleştirmeyi ve otantik diyalogla ilgi çekici bir olay örgüsü örmeyi harmanlayan büyülü bir sanattır. Kolay değil mi? Çok değil.

İyi yazmak yeterince zor değilse, resimli kitaplar yazmak yazara ek sınırlar getirir. Bu çocuk kitapları yetişkin kitaplarından daha kısadır, bu nedenle hikaye akışı veya karakter gelişimi için çok daha az zaman vardır. Yazar, izleyicinin yaşı ile daha da kısıtlanmıştır; çoğu çocuk yetişkinlere yönelik kelimeleri, senaryoları veya temaları anlamaz.

Bu yaratıcı projede elinizi denemeye hazır olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

İşte bir çocuk kitabının nasıl yazılacağına dair birkaç ipucu.

Çocuk resimli kitap tam olarak nedir?

Resimli kitaplar her zaman olmamakla birlikte genellikle 32 sayfadır. Daha büyük kesim boyutlarında yayınlanırlar (örn. 8.5 ”x 11”) ve sıfırdan 1.000 kelimeye kadar herhangi bir uzunlukta olabilirler. 500’ün altındaki kurgu resimli kitap kelime sayıları en yaygın olanıdır.

Resimli kitaplar, hedeflenen izleyicinin yaşından daha yüksek bir okuma seviyesinde yazılabilmeleri açısından anormaldir. Bunun nedeni, resimli kitapların genellikle bir yetişkin tarafından bir çocuğa okunmasıdır.

Bununla birlikte, “Vahşi Şeylerin Nerede Olduğu” veya “Amos McGee için Bir Hastalık Günü” gibi gerçekten zamansız resimli kitaplar her yaştan çocuk tarafından beğenilebilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu kitapların her sayfasında resimler var. Çizimler hikayeyi anlatmaya, ortamı açıklamaya, ruh halini belirlemeye ve karakterler hakkında bilgi vermeye yardımcı olur. Genç okuyuculara görsel çekicilik sağlarlar ve yazarın bir hikayeyi daha az kelimeyle anlatmasına yardımcı olurlar.

İronik bir şekilde, bir sanatçı, el yazması bir yayıncı tarafından kabul edildikten sonra resimli bir kitap çiziyor. Bu nedenle, bir resimli kitap yazarı ve illüstratörün birbirleriyle asla tanışmaması ve hatta konuşmaması yaygındır!

Çocuk kitabı yazarken dahil edilecek unsurlar

Resimli kitap yazmak için formüle dayalı bir reçete olmasa da, bazı önemli unsurlar dikkate alınmalıdır: olay örgüsü türü, tür, ortam, tema, çekici ana karakter, bakış açısı ve gerginlik, kelime seçimi, aşk / arkadaşlık, yeniden okunabilirlik ve tatmin edici bitirme.

Her birine dalalım.

Hikayeniz için en iyi resimli kitap konusu hangisi?

“Keşif” olay örgüsü türleri, bir yanlış anlama altında çabalayan karakterle başlar. Sonunda, “Yeşil Yumurta ve Jambon”daki gibi bir şey keşfederler ve durumlarını veya bakış açılarını tersine çevirirler.

“Dilek yerine getirme” olay örgüsü türleri, bir şeyi hak eden bir ana karakter arzusuna sahiptir ve daha sonra onu “Külkedisi”nde olduğu gibi alır . Bunu, Swimmy’de olduğu gibi, ana karakterin bir hedefe ulaşmak için mücadele etmesi gereken “amaç elde edilen” olay örgüleriyle karşılaştırın.

Tür

Masal, fantezi, tarihi kurgu, korku, mizah, gizem, mitoloji, şiir veya bilim kurgu gibi hikayenizin kurgu türünü seçin. Kendi yazımda, türü önce seçmiyorum. Hikaye kavramları tasarlarım, sonra hangi türün en uygun olduğuna bakarım, ancak bazı yazarlar hikayelerini özetlemeden önce türlerini planlamayı tercih eder.

Bazı durumlarda, ortam (Alpha Centauri = bilim kurgu) veya ana karakter (Abraham Lincoln = tarihsel kurgu) seçimi türü belirler. Ve evet, korku yazabilirsiniz, ancak hafif ve esprili olmalıdır – ” Cthulhu’nun Çağrısı”ndan çok ” Eski Bir Canavar Vardı” gibi.

Ayar

Resimli kitaplar genellikle tek bir ortamda ortaya çıkar. Hikayenin gerçekleşmesi için en uygun zaman ve yer nedir – bir çiftlikte, bir ortaçağ kalesinde, Karayipler’de bir korsan gemisinde veya Mars’ın yörüngesindeki bir uzay gemisinde?

Tema

Hikaye hangi olumlu mesajı iletecek?

Örnekler şunlardır: güzellik bakanın gözündedir ( “Shrek” ), atlamadan önce bak ( Meraklı George ) ve benzeri.

Ana karakter

Ana karakter, okuyucuların ona ne olacağını umursayacak kadar ilginç veya sevecen mi? Okuyucular kendilerini hikayenin içinde kolayca hayal edebilir mi?

Resimli kitaplardaki ana karakterler genellikle okurlarla aynı yaştadır, tipik olarak ya çocuklar ya da hayvanlar.

Nadiren yetişkinler veya cansız nesnelerdir, ancak istisnalar vardır: “Boya Kalemlerinin Çıktığı Gün” , mum boya karakterleri içerir. İşte kurgusal karakterleri adlandırmak için bazı öneriler .

Bakış açısı ve gerginlik

Bu hikaye için hangi bakış açısı ve zaman en etkilidir: birinci şahıs şimdiki zaman, ikinci şahıs gelecek zaman, üçüncü şahıs geçmiş zaman? Bu seçim yapıldıktan sonra tutarlı olun

Kelime seçimi

Göstermek anlatmaktan çok daha güçlü. Anton Çehov, “Bana ayın parladığını söyleme; bana kırık camdaki ışığın parıltısını göster” der.

Resimli kitapların düşük kelime sayısı, yazarın kelime seçiminde titiz olmasını gerektirir. Yazınızın etkisini zayıf kelimelerle azaltmayın ve akıllıca kendi kendinizi düzenleyin .

“Güneş ufku öptü” ile “güneşin neredeyse battığını” düşünün. Karakterler harekete geçmeli, harekete geçmeye hazırlanmamalı. Güçlü, açıklayıcı fiiller kullanın. “Josh ayağa kalkmaya başladı” ile “Josh atladı” ifadesini karşılaştırın.

Henry Herz
Aşk / arkadaşlık

Hikaye, duygusal düzeyde yankılanan aşk veya arkadaşlık içeriyor mu? Karakterler  arasında güçlü bir bağ veya kalıcı bir mesaj var mı?

Sevgi ve arkadaşlık, okuyucu ile hikaye arasında bir bağ kurmaya yardımcı olur.

Tatmin edici son

Hikayenin sonunda beklenmedik bir bükülme veya tatmin edici bir getiri var mı?

Tatmin edici bir son, çocuğun okuma deneyimini tamamlayan beklenmedik bir sürprizdir. İyi bir hikayenin üstündeki kirazdır.

Yeniden okunabilirlik

Yeniden okunabilirlik, diğer malzemeler gibi tarife eklenemez. Aksine, yukarıdaki tüm unsurların dikkate alınmasının sonucudur.

Dokunduğunuz duvar halısı, birden fazla okumayı garanti edecek kadar zengin mi? İlgi çekici ve eğlenceli bir hikaye yazdığınızın nihai kanıtı, çocukların bunu defalarca okumasıdır.

İlk bakışta öyle görünmese de, resimli bir kitabı oluşturan birkaç kelimeye çok fazla kafa yorulur. Her bir kelime önemlidir. Shakespeare, “kısalık zekanın ruhudur” derken haklıydı. Ve bildiğimiz kadarıyla resimli bir kitap bile yazmadı.


%d blogcu bunu beğendi: