Shakespeare’in “First Folio”su 10 Milyon Dolara Satıldı

Loewentheil'in satın aldığı kopyadan başka bu kitaptan dünyada beş tane daha var. Ve eser bir bütçe açığını kapatmak için onu satmaya karar veren Mills College'den geldi. 


William Shakespeare’in First Folio’su geçtiğimiz günlerde Christie Müzayedesi’nde 10 milyon dolara alıcı buldu. Eserin yeni sahibi Stephan Loewentheil’i tebrik ediyoruz . Ve bu onun ilki bile değil!

Brooklyn’de 19. Yüzyıl Nadir Kitap ve Fotoğraf Mağazası’nı kuran Loewentheil, ilk First Folio’sunu 2010’da aldı ve son on yılda bir veya iki tane daha satın aldı.

Müzayedeciler, “Komediler, Tarihler ve Trajediler” adlı kitabın 4 milyon ila 6 milyon dolar arasında satılmasının beklendiğini söylemişlerdi. Yaygın olarak First Folio olarak bilinen bu kitap, özel ellerde bulunan bilinen altı tam kopyadan biri.

Shakespeare’in eserlerinin baskısı 1623’te John Heminge ve Henry Condell tarafından yayınlanmıştı.

Tam olarak kaç kopya olduğu bilinmiyor. Bazı tahminlere göre dolaşımda 200’den fazla olabilir. Ancak 10 milyon dolara satılan tam bir baskı. Ve bu inanılmaz derecede nadirdir.

Loewentheil’in satın aldığı kopyadan başka bu kitaptan dünyada beş tane daha var. Ve eser bir bütçe açığını kapatmak için onu satmaya karar veren Mills College’den geldi.

Christie’s uluslararası kitap ve el yazmaları başkanı Margaret Ford, “Christie’s sadece William Shakespeare’in bir eseri için değil, her türlü edebiyat eseri için yeni bir dünya müzayedesi rekoru kırmış olmaktan çok memnun. William Shakespeare’in 1623’te basılan İlk Folyo’sunun, dünya çapındaki muazzam önemi ve etkisi göz önüne alındığında bu olağanüstü rekoru elinde tutması uygun.”

İlk Folyo, Shakespeare’in 36 oyununu içeriyor ve azarın ölümünden sonra arkadaşları tarafından derlendi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend