Mudurnu’nun distopik Burj Al Babas Şatoları üzerine

Başarısız bir proje sonrası kaderine terk edilen Mudurnu'nun distopik şatolarına yakından bakalım.


Bu fotoğraflar bir film setinde ya da yurt dışında bir şehirde çekilmedi; Bolu, Mudurnu’ya üç kilometre uzaklığındaki bir yerde çekildi.

750 dönüm arazinin üstüne yapılan masal gibi gözüken Burj Al Babas hazin bir hikayeye sahip. Her şey şöyle cereyan etti:

Burj Al Babas projesi için 2011 yılında çalışmalara başlandı.

Proje için Mudurnu’nun 3 kilometre uzağında bir bölge seçildi.

732 villa, AVM, otel ve 2 kongre merkezinin yer aldığı Burj Al Babas projesi için arsa toplanmaya başlandı o dönem.

Arsalar iddiaya göre değerinin çok üstünde satın alındı. Örneğin 120 bin lira değerinde bir arsa için 660 bin lira ödendi.

Projeyi mimarisinden ötürü vampir köyü olarak nitelendiren de var.

Bir esnaf o günleri şöyle anlatıyor:

“Şu anda villaların yapıldığı bölgede 11 dönüm arazim, üzerinde de kümesimiz vardı. Şirket bize başka bir bölgeden arazi takası teklif etti. Reddettik. Daha sonra arazimi satın almak istediler. Değeri 120 bin lira civarındaydı. Önce 200 bin lira verdiler. Yine kabul etmeyince pazarlık sürdü. Sonunda 660 bin liraya sattım.”

Sonra inşaata başlandı.

Proje sahibi Burj Al Babas projesi için yabancı mimarlarla birlikte çalıştıklarını, Galata ve Kız Kulesi’nden ilham aldıklarını söyledi.

Peri masalından fırlamış gibi duran villaların daha inşaatı devam ederken 350’si Katar, Bahreyn, Kuveyt, Dubai ve Suudi Arabistan’daki müşterilere satıldı.

Proje Mudurnu’ya 3 kilometre uzaklığında.

Hazin son

Hazin son ise şöyle başlıyor: Arap müşteriler taksitleri zamanında ödemiyor, ekonomik planlamada yaşanan zorluklar da eklenince proje sahibi Sarot Termal Group maddi bir çıkmazın içine girdi,

Grup, 2018 yılının Haziran ayında konkordato için başvurdu. Mahkeme, şirkete 3 ay süre verdi. Sürenin dolmasıyla İstanbul 3’üncü Ticaret Mahkemesi, 2018’in Eylül ayında Sarot Grup çatısı altındaki 3 şirket hakkında iflas kararı verdi. Şato tipi mimarisiyle tepkilere yol açan, ilçenin mimari ve tarihi dokusuna uymaması nedeniyle bölge halkının da eleştirdiği proje durdu.

Evlerin her birinde kuleler var.

İflas kararı kaldırıldı

Şirketin itirazları üzerine 2019 yılının Ocak ayında, proje hakkında satışa ve inşaata devam izni verildi. Projede inşaat ve satış çalışmaları sürerken, Sarot Grup da bu arada mahkemenin verdiği iflas kararını temyize taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 17’nci Hukuk Dairesi, Sarot Grup’a ait 3 şirket hakkında verilen iflas kararını kaldırdı. Sarot Termal Group borçlarının %50’lik kısmını ödediklerini, 2021 yılında projeyi bitireceklerini söyledi.

İnşaata devam izni verilen projeyle ilgili Sarot Grup, 2020 yılında yeniden konkordato başvurusunda bulundu. İstanbul 2’nci Asliye Mahkemesi’nde başvuru ile ilgili değerlendirme süreci devam ederken, proje kapsamındaki inşaat çalışmaları ve satış yeniden durdu.

Sarot Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mezher Yerdelen, “Şu anda satış ve inşaat çalışması durdu. Konkordato ilan ettik. Mahkeme sonucunu bekliyoruz. Yeniden inşaatın başlaması ve projenin tamamlanması için Kuveyt’teki proje üyesi yatırımcılarla bir araya gelinmesi gerekiyor” dedi.

Ve ardından Şubat 2021’de konkordato komiserliği aşağıdaki ilanı yayınladı:

İnsanlara sevimli ve terk edilmiş bir köy gibi gelse de, bu projenin sevmeyeni de çok… Yerel halkın projeden oldukça rahatsız olduğu da iddia ediliyor. Villaların ilçenin mimari dokusuna yakışmadığını ve projenin Mudurnu’yla alakası olmadığını söylüyorlar.

Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı alan ve UNESCO Kültür Mirası listesine aday olan Mudurnu’nun tarihi dokusuna yakışmadığı aşikar gibi görünüyor.

Bir kısım tarihi dokuyu bozması nedeniyle endişe ederken şato tipi villalar dünya çapında büyük bir ilgi görüyor.

Örneğin son yılların hit parçalarından biri olan Meduza, Becky Hill, Goodboys’un Lose Control şarkısı için klibi Burj Al Babas’ta çekti. Klip şöyle 👇👇👇

Peki şimdi ne olacak?

Bundan sonrası konkordato komiserliğinde görünüyor. Alacak verecekler tahsil edilip ödemeler yapılabilirse proje yeni sakinlerini ağırlayabilir. Ancak sürecin uzun sürmesi ve başarısızlıkla sonuçlanması da muhtemel.

 

 

 


%d blogcu bunu beğendi: