Einstein’ın ilk kez ortaya çıkan mektubu; Göçmen kuşlar ve arılara…

Araştırmacılar, Nobel ödüllü bilim insanının "hayvanların davranışlarının incelenmesiyle yeni keşiflerin ortaya çıkabileceğini öngördüğünü" söylüyor.


Albert Einstein, kuşların ve arıların incelenmesinin fizikçilerin önemli bilimsel süreçleri anlamalarına yardımcı olabileceğini öne sürmüştü.

Kimi çok uzun göç uçuşlarına çıkan kuşlar ve uçan böcekler gibi hayvanlar gezegenimizde yollarını nasıl buluyor?

Bu soru bugün hala cevabını arıyor fakat bu, hayvanların nasıl yönlerini bulduğunu anlamanın önemli bilimsel keşiflere yol açabileceğini öne süren Albert Einstein’ın da ilgisini çeken bir şeydi.

Einstein’ın hayvanlarla ilgili çalışmalara olan ilgisi radar araştırmacısı Glyn Davys’e gönderdiği ve daha önce yayımlanmamış kısa bir mektupta ortaya çıktı. Dul eşi Judith Davys mektubu Avustralya’daki Melbourne şehrinde yer alan RMIT Üniversitesi’nden araştırmacılarla paylaştı.

Araştırma ekibi son keşiflerin, “Einstein’ın 72 yıl önceki düşüncesini desteklediğini” söyledi.

Einstein’ın mektubu üzerine kaleme alınan yeni bir makalenin başyazarı olan RMIT’den Doçent Adrian Dyer, daha önce arılar üzerine önemli çalışmalar da yayımlamıştı.

Bal arılarının gökyüzünden yayılan ışığın polarizasyon modellerini kullandığı iddia edilmişti.

Dyer mektubun, Einstein’ın hayvanların incelenmesiyle yeni keşiflerin nasıl ortaya çıkacağını tasavvur ettiğini gösterdiğini söylüyor.

Dyer, “Einstein’ın yeni fiziğin hayvanların duyusal algısından gelebileceğini ortaya atmasından 70 yıl sonra, yön bulma ve fiziğin temel ilkeleri hakkındaki anlayışımızı zorlayan keşifler görüyoruz” dedi.

Ayrıca mektup Einstein’ın önde gelen bir arı ve hayvan duyuları araştırmacısı olan Nobel ödüllü Karl von Frisch’le tanıştığını da ortaya koyuyor.

Nisan 1949’da von Frisch, bal arılarının gökyüzünden yayılan ışığın polarizasyon modellerini kullanarak yollarını nasıl daha etkili şekilde bulduğuna dair araştırmasını sunmuştu.

Einstein’ın, von Frisch’in konferansına katıldığı günün ertesinde, iki araştırmacı özel bir toplantıda buluşmuştu.

Bu toplantı resmi olarak belgelenmemiş olsa bile Einstein’ın yakın zamanda keşfedilen mektubu ne konuşmuş olabileceklerine dair fikir veriyor.

Einstein “Göçmen kuşların ve posta güvercinlerin davranışlarının araştırılmasının bir gün henüz bilinmeyen bazı fiziksel süreçlerin anlaşılmasına yol açabileceği düşünülebilir” diye yazıyor.

Albert Einstein’ın notlarını, mektuplarını ve kayıtlarını miras bıraktığı Kudüs İbrani Üniversitesi tarafından doğrulanan mektubu (Dyer vd., 2021, J Comp Physiol A / Kudüs İbrani Üniversitesi)​​​​​​​

​​​​​​​RMIT’de teorik fizikçi olan Profesör Andrew Greentree, Einstein’ın ayrıca arıların fizik bilgimizi genişletmesi için yeni davranış türlerinin gözlemlenmesi gerektiğini öne sürdüğünü aktardı.

Profesör Greentree, “Einstein’ın hayvanların davranışlarının incelenmesiyle yeni keşiflerin gelebileceğini tasavvur ettiği, mektubu boyunca açık şekilde görülüyor” dedi.

Einstein mektubunu gönderdiğinden bu yana, bir dizi araştırma göçmen kuşların kesin bir hedefe varmak için binlerce mil uçarken yollarını nasıl bulduklarına dair ipuçları sağlamaya başladı.

Göçmen kuşların yönlerini nasıl buldukları hala bilinmiyor.

2008’de radyo vericileri takılan ardıç kuşları üzerine yapılan araştırmalar, bu kuşların uçuş sırasında birincil yön bulma kılavuzu olarak iç pusulaya benzer bir manyetik duyu biçimi kullandıklarını ilk defa ortaya koymuştu.

Kuşlarda manyetik duyunun kökenine ilişkin bir teoride, kuantum rastlantısallığı ve kuantum dolaşıklığının kullanıldığı öne sürülüyor. Bu fizik kavramlarının her ikisi de ilk defa Einstein tarafından ortaya atılmıştı.

Araştırma Journal of Comparative Physiology A’de yayımlandı.

https://www.dutlukdergi.com/gocmen-kuslarin-yon-gizemi-bildiklerimiz-ve-bilmediklerimiz/

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend