Covid 19’lu Günlerde Zihinsel Sağlığımıza Bakmanın Kanıta Dayalı 6 Yolu

Koronavirüs dolu dizgin yayılımını sürdürürken karantina altında mı kalsak normal hayatımıza devam mı etsek bilemiyoruz. Her iki durumda da psikolojik sağlığımız tehlike altında.


Zaten pandemik yorgunluk yaşıyoruz, yetmiyor başka felaketler de üst üste geliyor; son olarak yaşadığımız İzmir depremi örneğin. Çoğumuz stres, anksiyete ve uykusuzluk yaşıyoruz. Koronavirüs dolu dizgin yayılımını sürdürürken karantina altında mı kalsak normal hayatımıza devam mı etsek bilemiyoruz. Her iki durumda da psikolojik sağlığımız tehlike altında. Bunun  için de proaktif adımlar atmalıyız. Bu konuda bize yardımcı olabilecek öneriler Amerikalı psikolog ve dayanıklılık uzmanı Carol Ryff’tan geliyor.  İşte Ryff’ın modeli:

1- Hayatının bir amacı ve anlamı olduğuna inanmalısın

2- Özerkliğe sahip olduğunuzu hissetmelisiniz

3- Kişisel gelişim deneyimlemelisin

4- Hayatını iyi yönettiğini hissetmelisin

5- Olumlu ilişkilere sahip olmalısın

6- Kendini iyi bilmelisin

Normal koşullarda, gündelik olaylar genellikle psikolojik sağlığınızı çaba göstermeden korumamıza izin verir: meslektaşlarla şans eseri karşılaşmalar; yeni insanlarla tanışmanın sağladığı enerji artışı; güzel bir yeri ziyaret ederken korku hissi; arkadaşlarla dışarıda geçirilen bir gecenin heyecanı; sevilen biriyle sinemaya gitmenin sıcak hissi; yurtdışında bir tatil beklentisi.

Karantinalar bunların çoğunu deneyimlememizi engeller. Faaliyetlerimiz kısıtlandığında hayatlarımız azalır. Bu nedenle psikolojik sağlığımızı koruma konusunda daha bilinçli olmalıyız.

Bunu yapmanın bir yolu, psikolojik ihtiyaçlarınızı karşılayan bir sağlık planı oluşturmaktır . İhtiyaçlarınıza ve koşullarınıza göre kendi planınızı geliştirirken faydalı olabilecek bazı fikirler aşağıda verilmiştir.

1. Amacı ve anlamı keşfedin

Hayatımıza neyin anlam kattığını düşünmek için zaman ayırın. Sizin için en önemli olan nedir? Eğer dindarsanız, sizi bu zorlu dönemlerden geçirmek için inancınızı nasıl güçlendirebilirsiniz? Aksi takdirde, yaşamda neyin anlamlı olduğunu düşünmeniz veya tartışmanız için hangi fırsatlar var? Bunu başka biriyle konuşmak için zaman bulmak bile büyük bir fark yaratabilir.

2. Özerkliğinizi koruyun

Kilitleme kısıtlamalarına rağmen bir özerklik duygusunu korumanın yollarını bulun. İlkelerinize göre yaşamaya nasıl devam edebilirsiniz? Hayatınızın hangi yönleri üzerinde kontrolünüz var? Örneğin, haberleri izlemek için ne kadar zaman harcayacağınızı, ne kadar düzenli olacağınızı ve ne yiyeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Sadece bekleme eğiliminden kaçının. Haftalık planlarımızı ve günlük programlarımızı yazarak zamanınızı nasıl geçireceğinizin sorumluluğunu üstlenin: ne zaman uyanacağınız; günlerini nasıl geçireceksin; egzersiz için harcayacağınız zaman; ne zaman çalışmayı bırakmalı.

3. Kişisel gelişimi deneyimleyin

Hayır, tamamen yeni bir dilde ustalaşmanıza gerek yok, ancak öğrenme ve kişisel gelişim için zaman ayırdığınızdan emin olun. Yeni bir şeyler öğrenme veya sağlık hedeflerine ulaşma fırsatlarını dahil edin. Öğrenme veya fitness hedeflerinizi belirlerken, ilerlemeyi izlemek ve başarıları kutlamak için ulaşılabilir hedefler belirleyin. Tek bir uzun vadeli hedefe sahip olmak yerine, kendinize alt hedefler ve haftalık hedefler belirleyin.

4. Hayatınızı iyi yönetin

Faaliyetlerinizde çeşitlilik olduğundan emin olun ve kayıtsız kalmanın cazibesinden kaçının. Evinizden ayrılmayacak olsanız bile, tutarlı bir zamanda uyanmak ve giyinmek iyi bir fikirdir. Her zamanki rutininizi artık sürdüremiyorsanız, boş zaman, iş, öğrenme ve fiziksel aktiviteler arasında iyi bir denge olan yeni bir program oluşturmayı düşünün.

5. Olumlu ilişkilere yatırım yapın

Başkalarıyla şahsen tanışmanızı engelleyen kısıtlamalara rağmen, e-posta, sosyal medya, telefon veya görüntülü sohbet uygulamaları aracılığıyla kişisel ilişkilere yatırım yapın. Evet, hepimiz Zoom’dan bıktık ama bunu sevdiklerinizle bağlantı kurmaktan kaçınmak için bir bahane olarak kullanmayın. Başkalarının, özellikle de topluluğunuz içinde savunmasız olanların refahına aktif bir şekilde ilgi gösterin. İhtiyaç sahiplerine yardım etmek için gönüllü olmanın güvenli bir yolu varsa, yerel bir hayır kurumuna kaydolmayı düşünün.

6. Kendiniz hakkında bilgi edinin

Kendinizi daha iyi tanıyarak kilitlenmeden yararlanın. Kendi güçlü yönlerinizi belirleyin ve onları takdir etmek için zaman ayırın. Bunu yapmanın bir yolu, güçlü yanlarınızın ne olduğunu anlamanıza yardımcı olan saygın bir çevrimiçi anketi doldurmaktır . Kilitlenmeyi aşmak için güçlü yönlerinize güvenin ve bu salgın bittiğinde bunları daha geniş bir şekilde kullanmanın yollarını düşünün.

Bir sağlık planı oluşturarak zihinsel sağlığınızı korumak için proaktif bir yaklaşım benimsemek, anında faydalar sağlayacaktır. Ayrıca, COVID-19’un geniş kapsamlı sonuçları ve etkileri ile boğuşmaya devam ederken, akıl sağlığı bozukluğuna maruz kalma olasılığını da azaltacaktır.

En önemlisi, bunların küresel olarak bizim için zorlu zamanlar olduğunu kabul etmeliyiz – ister biz ister sevdiklerimiz virüsten doğrudan etkilenmiş veya dolaylı olarak pandeminin etkilerinden etkilenmiş olsun. Herkes, COVID-19’un muazzam zorluğuyla başa çıkmak için kendi yöntemiyle elinden gelenin en iyisini yapıyor. Cevap verebilmemizin en olumlu ve insani yolu, kendimize ve başkalarına şefkat ve nezakettir.

Kaynak: https://theconversation.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend