ABD’de Hem Grip Hem de COVID Enfeksiyonlu Hasta Bulundu; Bu İlk Değil

2020-21 kış sezonunda grip aşısı, hem toplumda grip-COVID ko-enfeksiyonu olasılığını azaltmak hem de tıbbi personel Covid'e odaklanırken grip nedeniyle hastaneye yatış sayısını azaltmak için önemli. 


İlk COVID-19’lu kışımıza yaklaştıkça, iyimser hissetmemiz gereken birçok şey var: aşı sonuçları ufukta, enfekte olanlar için ölüm oranları düştü ve antiviral ilaç remdesivir ile tedavi gibi tedavi stratejileri oluşturdu, hastalığı azaltıyor gibi görünüyor. Ne yazık ki kış, grip başta olmak üzere tüm solunum yolu virüslerini de beraberinde getiriyor. Öyleyse, hem influenza hem de SARS-CoV-2 virüslerini aynı anda yakalama olasılığımız hakkında endişelenmeli miyiz?

Kaliforniya, Bay Area’da doğrulanmış bir grip-COVID ko-enfeksiyonu vakasına ilişkin son haberler, bu pandemiyle mücadelede hala önümüzde yatan zorlukların çarpıcı bir hatırlatıcısı. Solano İlçe Sağlık ve Sosyal Hizmetler Departmanı, hem grip enfeksiyonu hem de COVID-19’dan muzdarip ancak şimdi tamamen iyileşmiş görünen talihsiz bir kişinin haberini verdi. Bu hiçbir şekilde böyle bir ortak enfeksiyonun ilk vakası değildir ve son da olmayacaktır.

Pandeminin bu aşamasında, kötü şans nedeniyle grip-COVID ko-enfeksiyonu yaşayan birçok hasta olduğunun farkındayız. Bu tür hastaların ilk raporları 25 Mart’ta The Lancet için bir ön baskıda yayınlandı. Wuhan ve komşu bölgelerden toplam 1.054 kişiden dokuz hastanın hem SARS-CoV-2 hem de influenza virüsleri (beş influenza A ve dört grip B). Bu dokuz hastadan yalnızca biri, yayınlanma sırasında COVID-19’dan iyileşmemişti.

O zamandan beri, hem influenza hem de COVID-19 ile enfekte olmuş hastaların dünya çapında en az 83 yayınlanmış raporu var. İlginç bir şekilde, bu çalışmaların çoğunda araştırmacılar, influenza enfeksiyonunun COVID-19 hastalarının tıbbi sonuçlarını daha iyi veya daha kötü hale getirmediğini buldu. Ancak ko-enfekte hastaların sayısı hala oldukça düşük, çünkü hastalarda grip-COVID ko-enfeksiyonu olup olmadığını bilmek zor. Bunun nedeni, bir COVID-19 pozitif testi geldiğinde, doktorların nadiren diğer viral enfeksiyonlar için başka testler istemesidir. Bunun yerine, influenza semptomlarına oldukça benzeyen COVID-19 semptomlarını tedavi etmeye devam ederler.

Virüsler nasıl bir arada var olur

İnfluenza virüsü, 2009 domuz gribi salgını sırasında dünyanın tanık olduğu gibi, bir ko-enfeksiyon sırasında diğer influenza virüslerinden ek özellikler alma ve yeniden birleştirme kabiliyetiyle bilinir ve bu da hayvandan insana bulaşma ile sonuçlanabilir . Ancak SARS-CoV-2, influenza virüslerinden tamamen farklı bir virüs ailesi olan bir koronavirüstür ve bu rekombinasyon potansiyeli mevcut değildir. Ancak, bu virüslerin her ikisinin de ortak enfeksiyonu nedeniyle potansiyel bir bağışıklık sistemi aşırı yükleme tehlikesi hala bir olasılıktır.

2020-21 kış sezonunda grip aşısı, hem toplumda grip-COVID ko-enfeksiyonu olasılığını azaltmak hem de tıbbi personel Covid’e odaklanırken grip nedeniyle hastaneye yatış sayısını azaltmak için önemli.

İnsanların bir grip-COVID ko-enfeksiyonuna tam olarak nasıl tepki vereceği hala belirsiz ve California hastası tamamen iyileşmiş olsa da, diğerleri o kadar şanslı olmayabilir.

David Courtney

Queen’s University Belfast Moleküler Virolojide Postdocotoral Araştırma Görevlisi,

Kaynak: https://theconversation.com/man-with-flu-covid-infection-found-in-the-us-but-hes-not-the-first-149195


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend