Yüzlerce yıllık Viking sandığından bakın neler çıktı

Vikinglerin ahşap sandığı açıldı: İçinden çıkanlar arkeologları şaşırttı.


Vikinglere ait ahşap kutu, Norveç’in Breheimen Ulusal Parkı’ndaki Lendbreen buz geçidinde bulundu.

Norveç’te bir dağ geçidindeki buz tabakasının erimesi, yüzlerce eski eseri gün yüzüne çıkardı. Bu eserlerden biri de kapağı hala sıkıca kapalı olan ahşap bir sandıktı. Vikinglere ait olduğu düşünülen sandık sonunda açıldı ve içinden çıkanlar arkeologları şaşırttı.

Yüzlerce yıldır buzda gömülü duran sandığın içinden ne mücevher ne de kadim bir belge çıktı. Sandıkta sadece balmumu parçaları vardı.

Değerli bilgiler

Arkeologlara göre bu balmumu parçaları Vikinglere dair son derece değerli bilgiler veriyor. Uzmanlar bu mumun dağ geçidinden geçtikleri mevsimlik göçlerde değerli bir hazine gibi taşındığını söylüyor.

Kutunun çıkarıldığı Lendbreen buzulu, Norveç’in Oppland eyaletindeki bir dağ geçidinde yer alıyor. Arkeologlar, bu buzulu 2011’de keşfetmiş ve içindeki Viking kalıntılarını dikkatlice çıkarmaya başlamıştı. Kalıntılar, buzul sayesinde yüzyıllar boyunca mükemmel derecede korunmuştu.

Arkeologlar, buzulun içinde koyun yünü, hayvan derisi, bir köpeğin kalıntılarının yanı sıra mızraklar, eldiven ayakkabılar gibi eşyalar bulmuştu. Ahşap sandık da işte bu kalıntılar arasında yer alıyordu.

Viking sandığından çıkan eşyalardan biri.

Radyokarbon analizleri, çamdan yapılan sandığın milattan sonra 1475 ila 1635’de yapıldığını gösterdi. Yani sandık 386 ila 546 yaşındaydı.

O dönemde söz konusu geçidin çiftçiler tarafından yazlık çiftliklere mum taşımak için kullanıldığı düşünülüyor. Bu keşif de muhtemelen Landbreen geçidinde yapılan mum taşımacılığının kanıtı.

Kısacası mumlar Vikingler için önemli bir kaynaktı. Çiftçilerin ilkbahardan sonbahara kadar çalıştıkları yazlık çiftliklerinde bu mumlar geceleri aydınlatma sağlayan tek kaynaktı. İşte bu nedenle yolculuk sırasında tahta kutularda korunuyordu.

Keşfin ardındaki Innlandet İlçesi Buzul Arkeoloji Programı’ndan araştırmacılar, bulgularını şöyle açıkladı:

“Artık bu tür mum kutularının çok eski zamanlarda kullanıldığını biliyoruz. Ayrıca Lendbreen geçidinden geçen göç yolculuğuna dair bildiklerimizle de uyuşuyor.”

Arkeologların bulduğu taş tekne.

Taş tekne

Öte yandan arkeologlar, İskandinav mitolojisinde Ragnarök denen kıyametten kurtulmak için bir mağarada yaptığı eserin kalıntılarını keşfetmişti.

Ragnarök hikayesine göre Surtr adlı bir dev dünyayı yok etmek için çabalıyor. Bereket tanrısı Freyr ise bunu durdurmak için mücadele edip ölüyor. Bunun ardından Surtr, Ragnarök savaşında zafere ulaşıyor ve dünyayı alevler yutuyor.

Vikinglerin “Surtr mağarası” dediği yer yaklaşık 1100 yıl önce patlayan bir yanardağın yakınında.

Yapılan çalışmalar, Vikinglerin lav soğuduktan sonra mağaraya girdiğini ve kayalardan tekne şeklinde bir yapı inşa ettiğini gösterdi.

Yapının içinde 120 metre boyunca koyun, keçi, sığır, at ve domuz gibi hayvanlara ait kemiklerin kurban etme niyetiyle yakıldığı tespit edildi. Bu davranışın, Ragnarök’ü durdurmak için sergilendiği düşünülüyor.

Zira araştırma ekibi, yanardağ patlamasının Vikinglerin hayatını kötü etkilediğini ve halkın büyük zorluklarla karşılaştığını kaydetti.

Mağaradaki eserler

Mağarada Ortadoğu’dan gelen eserler bulundu. Araştırma ekibini yöneten Brown Üniversitesi Haffenreffer Antropoloji Müzesi’nin müdür yardımcısı Kevin Smith “Üçü Irak’tan gelen 63 boncuk keşfedildi.” dedi.

Ekip ayrıca, teknenin yakınında Türkiye’nin doğusundan gelen orpiment adlı bir mineralin kalıntılarını buldu. Bu mineral o dönemde eşyaları süslemek için kullanılıyordu. Ancak İskandinavya’da çok az örneği bulunuyor.

Söz konusu eserlerin İzlanda’ya ticari faaliyetle sonucunda geldiği düşünülüyor. Araştırma ekibinin aklında, bunların mağaraya neden bırakıldığı konusundaysa iki ihtimal var.

Bunlardan biri, Vikinglerin Surtr’u sakinleştirmek için eşyaları koyması. Zira bunu yaparak korkutucu devin dünyayı yok etmekten vazgeçeceğinin düşünülebileceği belirtildi.

Diğer ihtimalse eserlerin Surtr’la savaşan bereket tanrısı Freyr’i güçlendirmek için yerleştirilmesi. Smith, bulunan hayvan kemiklerinin de bu fikri desteklediğini kaydetti.

Araştırma hakemli bilim dergisi Journal of Archaeological Science’ta yayımlandı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win