Yeni Furya; TikToker’lıktan Yazarlığa

Tiktokerın milyonlarla ölçülen takipçilerine güvenen yayınevi kılıfını da bulmuş; Hayranıydık!


TikTok bir platform olarak balonlaşmaya devam ederken, en popüler içerik üreticileri gerçekten ünlü hale geliyor ve şöhretle birlikte kitap anlaşmaları da birbirini izliyor. Bizde henüz örneğini görmedik ama yurtdışında ilk kitap çıkıyor. 

TikTok’un en popüler kullanıcısı ve platformda resmi olarak 100 milyon takipçiye ulaşan tek kişi olan 16 yaşındaki Charli D’Amelio, 1 Aralık’ta Abrams Books ile ilk kitabını yayınlıyor.

Abrams Çocuk Kitapları / Muska Kitapları Genel Yayın Yönetmeni Anne Heltzel, “Bulaşıcı güveni, katil dans hareketleri ve şöhrete astronomik yükselişi nedeniyle uzun süredir Charli’nin hayranıydık.” diyor.

Söz konusu kitap, Essually Charli: The Ultimate Guide to Keeping it Real , D’Amelio’nun çocukluğundan ailesiyle ilgili görüşlerine ve siber zorbalıkla ilgili deneyimlerine kadar hayatının samimi ayrıntılarını paylaşıyor. D’Amelio ayrıca, bir kişinin sosyal medyada gezinmesi ve kendine güveni geliştirmesi konusunda Z Kuşağı tavsiyesi de veriyor – bu, ele alınması gereken mantıklı bir konu, çünkü D’Amelio milyonlarca genç için bir rol model.

Kitap TikTok varlığının doğal bir uzantısı gibi görünüyor. Sayfalarda yıldızların ve gökkuşağının taklidi çıkartmaları var. Metin, D’Amelio’nun tam renkli çizimlerinin ve fotoğraflarının yanında paragraf uzunluğunda bölümlere ayrılmış. Kitap, bir çalışma kitabı gibi yazma istemleri içeriyor.
TikTok sayfasının basılı versiyonu gibi: renkli, görsel olarak uyarıcı ve etkileşimli. Bir sonraki TikTok yıldızının kitabının D’Amelio’nun izinden gidip benzer görsel bir ürün oluşturup oluşturmayacağını ya da önümüzdeki birkaç yıl içinde TikTokerlıktan daha fazla yazarlığa dönüşüm olup olmayacağı meçhul.
TiToker’ın da ne olduğunu yazıda anlaşıldığı halde yine de ifade edelim; Tiktok videolarında bazı kullanıcılar kendini böyle tanımlıyor.
Dev yayıncı Abraham Books öyle görünüyor ki satış için Tikotoker’ın takipçilerine güveniyor. Aksi halde böyle bir anlaşma yapmaları çok olası görünmüyor.
Bakalım yeni kitapları kimler ve ne koşullarda basacak.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend