Uzayda ilk bebek ne zaman doğacak?

uzayda doğacak ilk bebek galaksinin gerçek vatandaşı olacaktır. Arizona Üniversitesi Seçkin Astronomi Profesörü Chris Impey anlatıyor. 


İlk bebek Dünya dışında doğduğunda, insanlığın Afrika’dan çıkışı kadar önemli bir dönüm noktası olacak . Böyle bir doğum, insan türü için çok gezegenli bir uygarlığın başlangıcını işaretleyecektir.

Uzay Çağı’nın ilk yarım yüzyılı boyunca, yalnızca hükümetler uyduları ve insanları Dünya yörüngesine fırlattı. Artık yüzlerce özel uzay şirketi, halihazırda 300 milyar ABD doları yıllık geliri olan yeni bir endüstri kuruyor .

İnsanların uzaydaki geleceği hakkında bir kitap ve birkaç makale yazan bir astronomi profesörüyüm. Bugün, uzaydaki tüm aktivite Dünya’ya bağlı. Ancak yaklaşık 30 yıl içinde insanların uzayda yaşamaya başlayacağını ve kısa bir süre sonra ilk Dünya dışı bebeğin doğacağını tahmin ediyorum.

Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği, yüksek askeri imalarla jeopolitik bir rekabette üstünlük için yarışırken, uzay bir düopol (İki rakibin rekabeti) olarak başladı. Ancak NASA 1969’da Ay’a iniş gerçekleştirirken, bütçesi o zamandan beri üç kat küçüldü. Rusya artık ekonomik bir süper güç değil ve uzaydaki varlığı , ilk uyduyu ve yörüngeye ilk insanı fırlatan programın soluk bir gölgesi .

Bloktaki yeni çocuk Çin. Geç bir başlangıçtan sonra, Çin uzay programı, son zamanlarda ekonomilerinden daha hızlı büyüyen bir bütçeyle körükleniyor . Çin bir uzay istasyonu inşa ediyor , ülke Ay ve Mars’a sondalar indirdi ve bir Ay üssü planlıyor . Mevcut yörüngesinde, Çin yakında baskın uzay gücü olacak .

Ancak en heyecan verici ilerleme, turizm ve rekreasyon alanı pazarlayan özel uzay şirketleri tarafından yapılıyor. Elon Musk’ın SpaceX için hedefi , halka açık sunumlarda bir zaman çizelgesi vermekten çekinse de, aynı anda 100 kişiyi Ay’a, Mars’a ve ötesine taşımaktır . Jeff Bezos’un şirketi Blue Origins de güneş sistemini kolonize etmeyi hedefliyor . Bu tür görkemli planlar şüphecidir, ancak bunların dünyanın en zengin iki insanı olduğunu unutmayın .

Hükümetler roket fırlatmaya devam edecek, ancak özel uzay uçuşunun geleceğinin, ilk kez ticari fırlatmaların tüm dünya ülkelerinin toplamından daha fazla fırlatma sayısından daha fazla olduğu 2016 yılında geldiğini söylemek güvenli olacaktır.

NASA 1969’da Ay’a iniş yapmıştı. Foto: pixabay

Ay’da veya Mars’ta Yaşamak

Bir uzay aracı için, Mars’a yolculuk, Ay’a yapılan bir yolculuktan yaklaşık 1000 kat daha uzaktır, bu nedenle Ay, insanlığın evden uzaktaki ilk evi olacaktır.

Çin, 2036 ile 2045 yılları arasında Ay’ın Güney Kutbu’nda uzun vadeli bir tesis inşa etmek için Rusya ile ortaklık kuruyor . NASA, 2024’te “Ay’a botlar” koymayı ve önümüzdeki on yıl içinde Artemis Ana Kampı adında kalıcı bir yerleşim kurmayı planlıyor . Artemis görevinin bir parçası olarak NASA, 2024’te Gateway adlı bir ay uzay istasyonunu da başlatmayı planlıyor. NASA, bu ve gelecekteki ay projeleri için SpaceX ile birlikte çalışıyor ve ay istasyonu, SpaceX’in gelecekteki ay kolonisini yeniden tedarik etmesini kolaylaştıracak .

Ay Mars’a geldikten sonra ve SpaceX ile NASA arasındaki işbirliği, oraya varmak için zaman çizelgesini hızlandırıyor . NASA’nın planları amaca yönelik, ancak kuruluş bir zaman çizelgesi vermedi. Elon Musk ise 2050 yılına kadar Mars’ta bir koloni kurmayı planladığını yüksek sesle ilan etti . İnsanlığın Ay’ı kolonileştirme girişimi, bize Mars’ta karşılaşabileceğimiz zorluklar hakkında iyi bir fikir verecektir.

Uzayda bebekler

Bir uygarlığın Dünya’dan gerçekten özgür olması için nüfusun büyümesi gerekiyor ve bu da bebekler anlamına geliyor. Ay’da veya Mars’ta yaşamak zorlu ve stresli olacak, bu nedenle ilk sakinler muhtemelen orada bir seferde sadece birkaç yıl geçirecekler ve bir aile kurmaları pek mümkün değil.

Ancak insanlar Dünya dışında kalıcı olarak ikamet ettiklerinde, hala birçok bilinmeyen var. İlk olarak , Ay veya Mars gibi bir uzayda veya düşük yerçekimli ortamlarda hamilelik ve üreme sağlığı biyolojisi üzerine çok az araştırma yapılmıştır . Fetus veya anne için beklenmeyen tehlikeler olabilir. İkincisi, bebekler kırılgandır ve onları büyütmek kolay değildir. Bu temellerin altyapısının, normal aile yaşamının bazı versiyonlarını mümkün kılmak için karmaşık olması gerekir, bu süreç onlarca yıl alacaktır.

İlk hamle Hollanda’dan

Bu belirsizlikler göz önünde bulundurulduğunda, ilk Dünya dışı bebeğin eve çok daha yakın bir yerde doğması muhtemel görünüyor. SpaceLife Origin adlı Hollandalı bir girişim, hamile bir kadını sadece doğum yapacak kadar 250 mil yukarıya göndermek istiyor . İyi bir hikaye anlatıyorlar, ancak yasal, tıbbi ve etik engeller çok büyük. Orbital Assembly Corporation adlı başka bir şirket, 2027 yılında yörüngede Voyager Station adında lüks bir otel açmayı planlıyor . Mevcut planlar, yapay yerçekimi sağlayan çıkrık tasarımı ile 280 misafir ve 112 mürettebat üyesini ağırlayacağını gösteriyor. Ancak nefes kesen haber raporları , böyle bir projenin zorluğu ve maliyetiyle ilgili herhangi bir tartışmayı atlıyor .

Bununla birlikte, 12 Nisan 2021’de NASA, bir realite TV şovunun Uluslararası Uzay İstasyonuna bir sivil göndermesine ve 10 gün boyunca filme almasına izin vermeyi düşündüğünü açıkladı . Bu fikrin, varlıklı bir çiftin, döllenmeden yörüngede doğuma kadar tüm süreç için uzun süreli bir konaklama rezervasyonu yapmasıyla genişletilebileceği makul.

Şu anda, kimsenin uzayda seks yaptığına dair bir kanıt yok. Ancak, evliliklerini sır olarak saklayan bir NASA çifti de dahil olmak üzere, yaklaşık 600 kişinin Dünya yörüngesinde bulunmasıyla birlikte, bir uzay tarihçisi, Uzay Çağı’ndan pek çok müstehcen an toplamayı başardı .

Tahminim, 2040 civarında benzersiz bir birey doğacak. Ebeveynlerinin vatandaşlığını taşıyabilirler veya bir şirket tarafından işletilen bir tesiste doğup vatansız kalabilirler . Ama ben bu müstakbel insanı galaksinin ilk gerçek vatandaşı olarak düşünmeyi tercih ediyorum.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend