Umudun ve hayal gücünün hikayesi

Yavuz Ekincinin Miro ile Şino'su umudun ve hayal gücünün hikayesi.


“Günlerden bir gün güneş kayboldu. Sert rüzgârlar esti, kara bulutlar çıkageldi, gök gürledi. Önce çat pat küt sesiyle kaldırımları döven dolu yağdı, sonra yağmur… Günler haftalara, haftalar aylara kavuştu, yağmur bir türlü durmadı. Herkes yağmur duruncaya kadar evlerine kapandı.”

Ödüllü yazar Yavuz Ekinci ilk çocuk kitabıyla sudan çıkmış balıklar gibi aniden içine düştüğümüz, nefes almanın giderek zorlaştığı pandemi dönemine atıfla her şeyi baş edilir kılan umudun ve hayal gücünün hikâyesini anlatıyor.

Parkta oynarken…

‘Miro ile Şino’ dinmek bilmeyen yağmura parkta oynarken yakalanan iki kardeş. Penceresinden sadece gelip geçenlerin ayakkabılarının göründüğü bodrum katındaki evlerine kapanıp herkes gibi yağmurun dinmesini bekliyorlar. Filmler, masallar ve oyunlarla geçen ilk günlerin ardından hepimize tanıdık gelen bir bıkkınlık, can sıkıntısı ve özlem Miro ile Şino’nun da karşısına dikiliyor. Ama onların yılgınlığa kapılmak yerine güneşi geri getirecek birbirinden eğlenceli planları var.

Çocuklar hayal güçlerini kazmaya başladığında içinden neler çıkacağını asla bilemeyiz. Cadı kazanları, yırtılan bulutları dikmeye yarayan iğne iplikler, dev şemsiyeler, süper kahramanlar, büyülü sözler, şiirler, şarkılar, danslar… Anlayacağınız Miro ile Şino’nun çok özledikleri güneşi ve özgür günleri kara bulutlara kaptırmaya hiç ama hiç niyetleri yok.
Yetişkin öykü ve romanlarıyla iz bırakan Yavuz Ekinci çocuk edebiyatına da unutulmaz iki karakter hediye ediyor ve herkesi onların inatçı umuduna sığınmaya çağırıyor.

 Bir çocuğun elinden bir nehir tutar...


Yavuz Ekinci
Resimleyen: Merve Yiğit
Çınar Yayınları, 2021
56 sayfa, 25 TL.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win