'Pişman Olmadan': Yeni Tom Clancy filmi, kitaplarının diğer uyarlamalarıyla nasıl uyuyor?

Tom Clancy karakterleri en parlak dönemini yaşıyor

Tom Clancy evreni, süperstar oyuncular John Krasinski ve Michael B. Jordan'ın çalışmaları sayesinde nihayet havaya uçuyor gibi görünüyor.


Thomas Leo Clancy Jr. 12 Nisan 1947 Baltimore doğumlu Amerikalı bir sigorta acentesi ve romancıydı. Soğuk Savaş sırasında ve sonrasında teknik olarak oldukça ayrıntılı casusluk ve askeri bilim hikâyeleri yazdı. 17 romanı çok satanlar listesine girdi ve kitaplarının 100 milyondan fazla kopyası satıldı. Adı, hayalet yazarlar tarafından yazılan film senaryolarında, ara sıra ortak yazarlarla birlikte askeri konularda kurgusal olmayan kitaplarda ve video oyunlarında da kullanıldı.

Sigorta acentesiyken 1984 yılında ilk askeri gerilim romanı The Hunt for Red October’ı yazdı ve Maryland, Annapolis’teki küçük akademik yayıncı Naval Institute Press tarafından basıldı. Ardından yazdığı Patriot Games (1987), Clear and Present Danger (1989) ve The Sum of All Fears (1991) adlı eserleri ticari açıdan başarılı filmlere dönüştürüldü. Oyuncular Alec Baldwin, Harrison Ford , Ben Affleck , Chris Pine ve John Krasinski Clancy’nin en ünlü kurgusal karakteri Jack Ryan’ı canlandırdı. Clancy’nin bir diğer kurgusal karakteri John Clark, Willem Dafoe , Liev Schreiber ve Michael B. Jordan tarafından canlandırıldı. Tom Clancy’nin çalışmaları ayrıca Ghost Recon , Rainbow Six , The Division ve Splinter Cell serisi gibi oyunlara da ilham verdi. Clancy’nin 2013’teki ölümünden bu yana Jack Ryan dizisi, bir dizi yazar aracılığıyla devam ettirildi.

The Office yıldızı John Krasinski, ünlü bir Amazon dizisi için yazar Tom Clancy’nin baş karakteri Jack Ryan’ı canlandırdığı diziyle ilgili yazdıklarımıza buradan ulaşabilirsiniz… Gelelim bugünkü konumuza…

Şimdilerde Clancy eserleri bir kez daha gündemde. Creed kahramanı Michael B. Jordan Jordan, kurgusal dünyanın en sert kahramanı John Clark’ı (gerçek adı John Terence Kelly) bambaşka bir şekilde hayata geçirerek aksiyonu hızlandırdı. ‘Without Remorse’ 30 Nisan’da Amazon Prime Video’da yayına girdi.

Michael B. Jordan’ın başrolünde yer aldığı, Tom Clancy’nin aynı isimli romanından uyarlanan aksiyon filmi Without Remorse, Sicario serisini kaleme alan Taylor Sheridan ile Call of Duty: Modern Warfare 3 video oyununun yazarı Will Staples tarafından senaryolaştırıldı. Casusluk ve askeri operasyonlar konusunda eşine az rastlanır detaylarla örülü romanlarıyla bilinen Tom Clancy’nin sevilen karakterlerinden John Clark’ın orijin hikâyesi niteliğindeki Without Remorse’un konusuna gelince…

Tom Clancy

Michael B. Jordan’ın yanı sıra, Jamie Bell, Guy Pearce, Jodi Turner-Smith gibi isimlerin yer aldığı film, ABD Donanmasının özel birimi Navy SEAL’ın en efektif askerlerinden biri olan John Kelly’nin, hamile eşini öldürenleri bulmak için çıktığı intikam arayışında uluslararası bir komployu ifşa etmesini konu ediniyor. Sicario: Day of the Soldado’nun yönetmeni Stefano Sollima’nın yönetmen koltuğunda oturduğu Without Remorse, Clancy’nin derinlikli hikayesinin de büyük katkısıyla harika bir aksiyon gerilime dönüşmüş.

Clancy’nin romanları, özellikle Jack Ryan ve John Clark olmak üzere kahramana odaklanıyor. Her ikisi de İrlandalı ve Katolik kendisi gibi. John Clark da öyle. Yazar, kahramanların “son derece yetenekli, disiplinli, dürüst, tamamen profesyonel olduğu ve ancak beceriksiz politikacılar veya bürokratlar yollarına çıktıklarında soğukkanlılıklarını yitirdikleri formülü tekrar tekrar kullanıyor. Buradaki kahramanımız Clark de önce en dibi görüyor ardından kötülüğe karşı zafer kazanıyor.

Bazı sahnelerde tutarsızlık göze batmıyor değil; örneğin John Clark’ın hamile eşini yatak odasında bırakıp gecenin bir yarısı aşağıdaki salonda kulaklıkla müzik dinlediği sahne gibi. Clancy karakterleri normal şartlarda buna benzer disiplinsizlikler yapmıyor en azından özel hayatında.. Kariyerleri ise dediğimiz gibi satılmış politikacılar nedeniyle disiplinsizliklerle dolu. Doğal olarak bu sahne ailelerine bağlı hafif depresif Clancy ajanına pek uygun değilmiş gibi görünüyor. Ancak söz konusu Clancy’nin “yaşayan” karakterleri olunca bu yadırganmayabilir de.

Birbirine yakın zamanlarda yayınlanmalarından yola çıkarak John Krasinski (Jack Ryan) ve Michael B. Jordan (John Clark) arasında bir kıyaslama yapmak gerekirse oyumuzu John Krasinski’den yana kullanacağımızın da altını çizelim. Krasinski ‘analist zoraki ajan’ rolünde daha istikrarlı bir tablo çiziyor.

Clancy’nin devasa casusluk ve askeri kurgu mirası, film, TV dizisi, çizgi roman ve video oyunları sektörünün tamamında, tüm ortamlarda karmaşık bir olay örgüsü ve hikaye ağı ile beğeni topluyor. incelikle örülmüş karakterler usta senaristlerin ve yönetmenlerin elinde birer başyapıt olarak karşımıza çıkıyor.

Michael B. Jordan

Clancy’nin kitapları daha önce defalarca beyaz perdeye uyarlandı ancak ünlü yazarın eserlerine Jack Ryan ve Without Remorse ile getirilen çağdaş yaklaşımlar onun anısını yeni kuşaklara da taşımaya başladı.

Sonuç olarak Amerikalı yazarın milyonlarca hayranı, 2013’teki ölümünün ardından bıraktığı eserlerin, karakterlerinin tadını çıkarmaya devam ediyor.

https://www.dutlukdergi.com/kahramanlarindan-bikan-polisiye-yazarlari/

 


%d blogcu bunu beğendi: