Theodosius Limanı İçin Tasarım Yarışması

Theodosius Limanı arkeoparka dönüşecek. Marmaray kazılarında keşfedilen İstanbul'un tarihi limanı için mimari tasarım yarışması düzenleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı yeni bir tasarım yarışmasının duyurusunu daha yaptı.


Theodosius Limanı arkeoparka dönüşecek. Marmaray kazılarında keşfedilen İstanbul’un tarihi limanı için mimari tasarım yarışması düzenleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı yeni bir tasarım yarışmasının duyurusunu daha yaptı. Yenikapı-Marmaray kazıları sırasında keşfedilen Theodosius Limanı arkeolojik alanının bir arkeoparka dönüştürülmesi hedefleniyor. Parkın mimari tasarımı için ise yarışma düzenlenecek.

Theodosius Limanı Arkeolojik Alanı Mimari Proje Yarışması adı ile anılan yarışma, İstanbul İli, Fatih ilçesi, Yalı Mahallesi sınırları içinde 818-819-992 ve 1119 adalar, etkileşim alanları ve çevresini kapsıyor. Yarışmanın konusu ise bu alanda yer alması planlanan Ziyaretçi Merkezi’nin Theodosius Limanı Arkeolojik Alanı bağlamında tasarlanması hakkında.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, İstanbul’a yakışır bir arkeopark için harekete geçtiklerini ve birbirinden farklı düşüncelerin proje olarak sunulacağını belirtiyor.

Proje tasarım yarışması, geçmişten bugüne dek gelen yaşam katmanlarını birbirleri ile ilişkilendirmeyi, yarattığı farkındalıkla bilgiyi paylaşılır hale getirmeyi, anıt kıymetini kavratmayı, anlatmayı ve bunun kolektif şekilde hatırlanmasına aracı olmayı hedefliyor.

Marmaray projesi kapsamında Yenikapı’da gerçekleştirilen kazılar İstanbul’un binlerce yıllık tarihi hakkında bizlere pek çok ipucu veriyor.

Kazı çalışmaları İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından yürütülmüş ve bu sırada İstanbul’un ilk ev sahiplerine ait olan 8 bin yıllık ayak izleri, 5. ve 11. yüzyıllar arasına ait olan birçok Bizans gemi batığı bulunmuştu. Çalışmalar, bu gemilerin Bizans’ın Theodosius Limanı’nda demirlemişlerdi.

Theodosius Limanı, İstanbul’un dünyaya açılan kapısı olarak işlev görüyordu. Doğal bir liman olan Theodosius, Karadeniz ve Akdeniz’den gemilerin ticari yolculukları ile hem ekonomik hem de kültürel ilişkiler sağlıyordu.

Marmaray kazılarından önce Bizans gemileri hakkında bilinenler şu ana göre hayli sınırlıydı. Çünkü bu veriler yalnızca Akdeniz’deki birkaç açık deniz gemisi sayesinde elde edilmişti. Yenikapı’daki çalışmalar ise Konstantinopolis menşeili sandal, balıkçı tekneleri, hizmet gemileri, donanma gemileri gibi çeşitli deniz araçlarını ortaya çıkarttı.

GÖZ ATIN  Ölü Deniz Parşömenleri Gizemi Yeni DNA Yöntemi ile Çözülebilir

Theodosius Limanı Uzun Zamandır Arkeopark Olmayı Bekliyor

Aslında bahsi geçen kazılarda ortaya çıkartılan eserlerin sergilenmesi için daha önce bir yarışma düzenlenmiş, hatta birinci bile seçilmişti. Ancak 2015 yılındaki bu etkinlikten beri müzenin hazırlanmasına dair bir adım atılmamıştı.

İBB, şimdi yeni bir mimari tasarım yarışması ile Theodosius Limanı için gerekli adımları atıyor. Yarışmanın son teslim tarihi 26 Ekim 2020 olarak duyuruldu. Kazanan tasarım projesinin 2021 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend