The Undoing’in Ardından; “Beyazlar” Her Zaman Mağdur

Diziler bazen sadece hikaye anlatmıyor çeşitli yönlendirmeler yapıyor. The Undoing'in ana mesajı da bu; "Beyazlar" her zaman mağdur. 3 dk


Nicole Kidman ve Hugh Grant’in HBO için çekilen mini dizisi The Undoing’in ilk bölümünü izledikten sonra bir yazı yazmıştım. Merak edenler buradan ulaşabilirler. Spoiler vermeden yazmak zor olsa da dizinin finalinin ardından bir şeyler yazmak şart oldu. Zira dizide vurgulanan tıpatıp gerçek hayatımızdan alıntılanmış gerçekler insanı sinir edecek türden. Evet her zaman olduğu gibi her ne olursa olsun bazı insanlar hep mağdur; özellikle de “Beyaz” olanlar.

The Undoing’de Amerikan üstün beyaz ırkının ayrıcalıklı yaşamından kesitler olduğunu söylemiştim. Ve bu çevreye giren latin güzel Elena vahşi bir şekilde öldürülür. Dizide Elena’nın kaderinin öldürülmek olduğunun altı o kadar çizili ki. Sanki bunun sorumlusu onun gençliği ve güzelliği özellikle de bunlara sahip kişinin “beyaz” olmaması.

Ölüme adeta mahkum kişi olan Elena Manhattan’daki seçkin bir hazırlık okulunda burslu bir öğrencinin annesi. Yeni doğan bebeğiyle katıldığı okul için bağış toplantısında cüretkarlığını gözler önüne seriyor. Seçkinlerin olduğu masada bebeğini emziren Elena diğer ayrıcalıklı kesim tarafından kabalıkla suçlanıyor.

O, diğer anneler dedikodu yaparken, smokinli gençlerin de dikkatini çeken muazzam bir elbise ile bir okulda bağış toplama galasına geliyor. Uyum sağlayamadığı doğru değil zira o davetin gözbebeği lakin dizideki anlatım öyle değil.

Ve, ilk bölüm bitmeden çok önce, Elena soluk pembe parti elbisesiyle ölü bulunuyor. Kendi kanından bir birikinti içinde.

Elena’nın çekiciliği ve sosyal farklılıkları bu zengin, beyaz-üstün kademenin düzenini tehdit etmek için komplo kuruyor sanki ve bu yüzden yok edilmesi gerekiyor (diziye göre). Ekranda yürüdüğü andan – utangaç, kalın aksanlı, son derece muhteşem  gözlerini Grace’e diktiği andan itibaren – tüm bunlar olduğu için bir tür ceza olarak acımasızca öleceğini anlıyoruz.

Undoing , beyaz, ayrıcalıklı toplumu eleştiren ve bu toplumun sahip olduğu samimiyetsizliği ve aşağılamayı ortaya koyan bir gösteri olmaya çalışıyor. Ne yazık ki, Elena’nın ölümünün üstün ırkın canavarlığını ortaya çıkardığı ileri sürülüyorsa ve bu nedenle % 1’in sosyal politikasını eleştirel bir şekilde dağıtmayı ve kınamayı vaat ediyorsa da, bunu yapmakta olağanüstü bir şekilde başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Tabi eğer öyleyse.

The Undoing’de cinayet kurbanı Elena, hikayenin gerçek kurbanı değil. Bu dizinin, gerçek kurbanı Grace. Başlıktaki “geri alma”, Grace’in ailesinin iç mutluluğunun, Elena’nın kafatasının ve kesinlikle kendi ailesinin değil, aile içi mutluluğunun kırılmasına atıfta bulunuyor.

Evet, The Undoing’deki kurban, Harvard’dan doktora derecesine sahip, multi milyoner bir babası olan Grace. Vahşice öldürülen genç anne Elena (İtalyan aktris Matilda De Angelis) değil. Kurban, vücudunu bulan küçük oğlu Miguel (Edan Alexander) veya yas tutan kocası Fernando (Ismael Cruz Cordova) bile değil.

Dizi, takıntılarla ilgili endişelerinin makul görünmesine izin veriyor; Elena Grace’e bakıyor onu öpüyor ve resmini yapıyor. Bu normal gösteriliyor.  Hem cinselliği hem de zihinsel sağlığı, serinin kendisi tarafından aşağılayıcı bir şekilde kategorize ediliyor. Kocası da yas tutan bir karakter olmaktan çok tehditkar bir karakter olarak sunuluyor çünkü o da beyaz değil. Dizide ciddi bir adalet sistemi eleştirisi de var. New York Polis teşkilatı ile ilgili kafaları karıştırmaya çalışıyor ve başarıyorlar da.

Dizi, bu zengin beyaz insanları bu kadar dar görüşlü, bu kadar kibirli, gerçek dünyadan bu kadar kopuk oldukları için eleştirmeye çalışmışsa da bunda çok başarılı olunamamış. 

Geleneksel cinayet gizeminde, bir  ceset, her şeyden önce dedektifin araştırmayı yapması için bir bahanedir. Ceset başkasının spot ışığı için vardır. Elena’nın vücudu, bir cinayet gizemi olduğu sürece bu gereksinimi karşılar. Ancak melodramatik bir aile içi gerilim hikayesine geçtiğinde, Elena’nın rolü de değişmelidir.

Geleneksel cinayet formatından ev dinamikleri çerçevesine doğru hareket, aslında dışarıdan Elena’yı giderek daha insanileştirmelidir. Sonuçta, o ve Grace paralel figürler olmaya hazırlanıyor – en önemlisi, her ikisi de küçük oğulları için her şeyi yapacak anneler olarak temsil ediliyorlar.

Ancak şov Elena yerine Grace’i açıkça seçiyor. The Undoing , sempatik kurbanlığı bir ayrıcalık ve beyaz kadınlara verilen bir ayrıcalık olarak temsil ediyor.

Bu kavramın gerçek hayatta korkunç derecede doğru olduğunu biliyoruz.

Gerçekten de Grace’in beyaz dişiliği, gösterinin en kırılgan, tehlikeye atılan varlığı olarak temsil ediliyor. Elena’nın öldürülmesi hikayeyi başlatır, ancak Grace’in sağlığı hikayenin kaygısı.

Elena’nın kurban olmasına izin verilmemesinin kısmen nedeni, onun bir suçlu figürü olması gerektiği. Diziler bazen sadece hikaye anlatmıyor çeşitli yönlendirmeler yapıyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend