The Irregulars, Sherlock’u tahtından eder mi?

Son dönemde ekranlara gelen Sherlock Holmes uyarlamaları ünlü dedektifi tahtından etmeye kararlı görünüyor.


Netflix’in yeni dizisi The Irregulars, Dr. Watson’ın çalıştırdığı bir grup sokak çocuğunun araştırmalarına odaklanıyor. Dizi bu sayede popüler Sherlock Holmes uyarlamalarının yaygın biçimde yaptığı bir hatayı düzeltiyor.

The Irregulars, orijinal hikayelerden pek çok açıdan farklılaşıyor ve buna Watson’la Holmes’ün tasvir edilme biçimleri de dahil.

Screen Rant’in haberine göre Holmes’e yardım eden sokak çocukları ilk olarak Kızıl Dosya’da (A Study in Scarlet) tanıtılmıştı. Holmes, Londra’daki olayları incelemek ve iz sürmek için bu çocuklardan sık sık destek alıyordu. Söz konusu karakterler bugüne kadar çekilen film ve televizyon uyarlamalarında da farklı biçimlerde ortaya çıktı.

Sokak satıcıları şebekesi

Örneğin onlar BBC’de yayımlanan Sherlock dizisinde bir evsizler ağının parçasıyken, Elementary dizisi onları sokak satıcıları şebekesine dönüştürmüştü. Ancak bu ağlardaki insanlar çok nadiren ekrana getirildi.

Holmes’ün parlak suç çözme becerileri başkalarının dikkat çekmesi için çok az boşluk bırakmıştı. Öte yandan Netflix uyarlaması hikayenin odağını bütünüyle değiştirerek sokak çocuklarına hak ettiği itibarı veriyor.

The Irregulars, Sherlock Holmes’ün aklından geçenlere ağırlık vermek yerine suçları çözmek için gerçekleştirilen kirli işleri de kadraja alıyor.

Netflix’in bir diğer uyarlaması Enola Holmes de hikayenin odağına Sherlock’un küçük kız kardeşi Enola’yı almıştı.

Son dönemde ekranlara gelen Sherlock Holmes uyarlamaları ünlü dedektifi tahtından etmeye kararlı görünüyor.

Spiritüalizm ilgisi biliniyordu

Sherlock Holmes her ne kadar gözlemlenebilir dünyaya dayalı mantık ve açıklamaların savunucusu olsa da hikayenin yazarı spiritüalizme yönelik büyük ilgisiyle biliniyordu.

Dizinin yaratıcısı Tom Bidwell, The Irregulars’daki korku unsurlarını hikayeye, yazara bir saygı duruşu olarak dahil etti. Çünkü Doyle aynı zamanda çok sayıda doğaüstü korku hikayesi de yazmıştı.

Britanyalı ünlü yazar 1887’de spiritüelist olduğunu ilan etti ve seanslara, medyumlara ve telepatiye dair araştırma yapmaya başladı. Daha sonra Ruhsal Araştırma Topluluğu’na (Society of Psychical Research) katıldı ve doğaüstü araştırmalarını topluluğun diğer üyeleriyle birlikte yürüttü.

Doyle’un ayrıca mistik ve ezoterik öğretileri benimseyen Altın Şafak Cemiyeti’nin (Golden Dawn Society ) üyesi olduğu iddia edilmişti. Yazar 1920’de Elsie Wright ve Frances Griffiths isimli iki gencin çektiği Cottingley Perileri fotoğraflarını söz konusu olayların kanıtı olarak kullanmıştı.

Kuzen olan Wright ve Griffiths 1980’de fotoğrafların karton ve iğne kullanılarak hazırlanmış aldatmacalar olduğunu itiraf etmişti.

The Irregulars her ne kadar diğer Sherlock Holmes uyarlamalarından büyük oranda ayrışsa da aslında Conan Doyle’a zarafetle selam veriyor.


%d blogcu bunu beğendi: