Sunay Akın’ın yeni kitabı; “Şiirli Yastık”

Sunay Akın, ‘Şiirli Yastık’ta yakın tarihimizden bilinen olayların bilinmeyen ayrıntılarını, adları anılmayan kahramanların gizli kalmış yaşamöykülerini belgelerde, kitaplarda arkeolojik kazılar yaparak tatlı dille, sık sık gülümseterek, bazen de hüzünlendirerek anlatıyor.


Sunay Akın’ın yeni kitabının adı ‘Şiirli Yastık’. Kapaktaki ay yıldızlı gökyüzü ve milli mücadele yıllarını anımsatan fotoğrafla ‘Şiirli Yastık’ adı arasında bir bağ kurmak kolay değil. Arka kapaktaki yazıyı okumanız gerek. “Şiirli yastık olur mu demeyin. Sivas Kongresi için kente gelen Mustafa Kemal Paşa’ya, Sivas Sultanisi’nin ikinci katındaki bir oda ayrılır. Yatağın üstünde, bir genç kızın çeyiz sandığından alınan, çiçek motifli ipek bir örtü vardır. Mustafa Kemal, yastıklara işlenmiş iki dizeyi okuyunca, Mazhar Müfit Bey’i yanına çağırır. Mazhar Müfit Bey telaşlı ve biraz da mahcup, yastıklardaki beyitlerin kendisi için yazılmadığını, asla böyle bir kasıtları olmadığını anlatmaya çalışırken, Mustafa Kemal açıklamanın gereksiz olduğunu ve şiirdeki uyarının herkes için doğru olduğunu söyler. Sivas Kongresi günlerinde, Mustafa Kemal’in başını koyduğu yastık kılıflarına yazılı şiirin ilk dizesi şöyledir: ‘Dünyanın makamıyla gururlanıp incitme insanı’…”

Sunay Akın

Bir denemeyle başlıyor

‘Şiirli Yastık’ Atatürk’ün Pera Palas’ta geçirdiği bir haftanın öyküsünün anlatıldığı bir denemeyle başlıyor. İşgal İstanbul’unda Anadolu’daki direnişi örgütleyen genç subay Mustafa Kemal’in öyküsünü okuduktan sonra, karşı yakada Haydarpaşa’daki Tıbbiye’de yaşananlara geçeriz. Üçüncü deneme ‘Cephane Sandığı’nda “Atatürk’ü Samsun’a götüren vapurun hangi Bandırma vapuru olduğu” sorusuna cevap arar. Birden fazla Bandırma Vapuru vardır kayıtlarda. ‘Yere Batsın Saraylar’da Haydarpaşa’daki Tıbbiye öğrencilerinin izini sürerek işgal İstanbul’unda direnişin simgesi haline gelen mitingleri anlatır. Sunay Akın’ın denemelerinin ilginçliği konular arasında küçücük bağlarla kurduğu güçlü ilişkilerdir. “Hayatımızı ayrıntılar belirler” demek istemektedir sanki. Bir anda Atatürk’ün sofrasına, kızların etek boylarıyla ilgili yapılan bir tartışmaya geçtiğinizde hiç şaşırmazsınız. Çünkü bu öykü de ‘Andımız’ın yazarı, Cumhuriyet’in ilk Milli Eğitim bakanlarından Dr. Reşit Galip’in yaşamöyküsüne bağlanacaktır.

Çocukluk günlerine uzanıyor

Deneme, türlerarası bağları kurmanızı sağlayan bir tür. ‘Şiirli Yastık’taki portrelerde bu öyküleme iyice belirginleşiyor. Sunay Akın; Dr. Cemil Topuzlu, Dr. Celalettin Algan, Victoria ve Joaquin Rodrigo, Halet Çambel gibi önemli adları anlatırken bu öyküleme daha da netleşir. Çocukluk günlerine uzanıp Trabzon’un dik sokaklarının, Ömercik’le arkadaşlığın anlatıldığı gibi denemelerde öykünün anıya karıştığını görürüz. Öykü de anlatsa, anılara da başvursa kaynağını göstererek anlatıyor. Kitabın sonuna küçük bir kaynakça koymayı da ihmal etmemiş. Bir ileri adım da dizin eklemek olacak kuşkusuz. Çünkü araştırmacılar için denemelerinin önemli birer başvuru kaynağı olması mümkün.

 ‘Araştırmacı şair’in tarih sohbetleri
Sunay Akın
İş Kültür, 2021
192 sayfa, 16 TL.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win