Sevgili Dünya

Isabel Otter ‘Sevgili Dünya’da gibi hayal gücümüzü uçuşa geçirip Dünya'nın bütün o muhteşem güzelliklerini gözlerimizin önüne seriyor.


Gezegenimizin ne kadar özel olduğunu, doğa dostu bir yaşam sürmenin önemini, çevre kirliliğinin yarattığı riskleri çocuklara anlatmanın pek çok yolu var. Ama Isabel Otter’ın kaleme aldığı ‘Sevgili Dünya’daki gibi hayal gücümüzü uçuşa geçirip bütün o muhteşem güzellikleri gözlerimizin önüne sereni az bulunur.

Bir zamanlar kâşif olan büyükbabası ne zaman Tessa’yla gezintiye çıksa, ona gezip gördüğü yerlerden bahsediyor. Dünya’ya olan hayranlığı her geçen gün artan Tessa sonunda duygularını, hayallerini ve kaygılarını bir mektupla anlatmaya karar veriyor. “Sevgili Dünya, kulağa harika geliyorsun” diye başlayıp gerisini hayal gücünün sonsuzluğuna bırakıyor ve harika bir maceranın içinde buluyor kendini.

Mini minnacık canlıların ve devasa hayvanların yuvalarına konuk oluyor, okyanuslara dalıp fırıl fırıl dönen balıklarla yüzüyor. Kelebeklere öpücük kondurup çöllerdeki kum tepelerinden kayıyor, dağların zirvelerindeki kuşlarla uçuyor, yağmur ormanlarında daldan dala atlıyor. Steplerde çılgınca koşturan sürülere eşlik ederken “Kalbim öyle güçlü atıyor ki toynakların gümbürtüsü fısıltıya dönüşüyor” diyor. Clara Anganuzzi’nin birbirinden güzel çizimleri karşısında tıpkı Tessa’nınki kadar güçlü atıyor bizim de kalbimiz.

 Dünya karşısında kalbimiz gümbür gümbür


Isabel Otter
Resimleyen: Clara Anganuzzi
Çeviren: Olcay Mağden Ünal
Meav Yayınları, 2021
40 sayfa, 44 TL.

 


%d blogcu bunu beğendi: