Sadece İki Tane Kuzey Beyaz Gergedanı Kaldı; Şimdi Ne Olacak?

2018'de son erkeğin ölümüyle birlikte kuzeyli beyaz gergedan ( Ceratotherium simum cottoni ) doğal olarak kurtarılabilecek noktayı geçti.


Bir asır önce 100’den az güney beyaz gergedanı ( Ceratotherium simum simum ) vardı. Bugün 20.000’den fazla var. Ne yazık ki, bu başarı hikayesi sadece beyaz gergedanın güneydeki alt türlerine kadar uzanıyor. 2018’de son erkeğin ölümüyle birlikte kuzeyli beyaz gergedan ( Ceratotherium simum cottoni ) doğal olarak kurtarılabilecek noktayı geçti. Sadece iki dişi kaldığından, alt türler artık işlevsel olarak nesli tükenmiş olarak sınıflandırılıyor.

Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için Oxford Üniversitesi’nde Rhino Doğurganlık Projesi kuruldu. Ölen dişi gergedanlardan alınan yumurtalık dokusunu laboratuvarda döllenmek üzere çok sayıda yumurta yetiştirmek için kullanarak, kuzey beyaz gergedanı ve potansiyel olarak nesli tükenmekte olan diğer türleri yok olmaktan kurtarmanın bir yolunu bulmuş olabileceklerini düşünüyorlar. .

Almanya’daki Leibniz Hayvanat Bahçesi ve Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü’nden Profesör Thomas Hildebrandt liderliğindeki bir ekip , 2019’da kalan son kuzey beyaz gergedan dişilerinden yumurta toplamayı başardıklarında bir atılım gerçekleştirdi. Dişilere hormon tedavisi uygulandıktan sonra, olgunlaşmamış yumurtalar toplandı, olgunlaştıkları bir laboratuvara aktarıldı ve ardından dondurulmuş sperm ile döllendi.

Bugüne kadar, bir avuç kuzey beyaz gergedan embriyosu bu şekilde yaratıldı. Donmuş durumdalar ve vekil bir güneyli beyaz gergedana yerleştirilmeyi bekliyorlar. Yavru hayvanlar üretmek için embriyoların vekillere aktarılması, atlar ve inekler de dahil olmak üzere birçok tür için iyi kurulmuş bir süreçtir, ancak gergedanlar için hala geliştirme aşamasında.

Ancak bu yaklaşımdaki en büyük kısıtlama, dişi gergedanların hormonal uyarılmasının döngü başına sadece birkaç yumurta üretmesidir. Bu yumurtaların hepsi döllenmeyecek ve hepsi bir embriyoya dönüşmeyecektir. Bir taşıyıcı anneye transfer olduktan sonra, sadece bazıları gelişimlerini tamamlayacak ve bebek gergedanlar olacak. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu değerli yumurtaları toplayacak yalnızca iki gergedan kaldığından, bu, tüm popülasyonları canlandırma yeteneğimizi sınırlıyor.

Peki ya daha fazla yumurta üretme imkanımız olsaydı? Dişi gergedanlardan toplanan yumurtalar yetersiz olsa da, ölen gergedanlardan yumurtalık dokusundan yumurta üretmek boşluğu doldurabilir.

İnsanlarda olduğu gibi, her dişi gergedan, milyonlarca olmasa da binlerce olgunlaşmamış yumurtalık folikülü ile doğar. Bunların her birinin merkezinde, oosit olarak da bilinen olgunlaşmamış bir yumurta bulunur. Folikül, yumurtlamaya hazır olana kadar aylar boyunca büyür. Bu noktada bunlar sıvı içerir ve adet döngüsünü etkileyen hormonları salgılar. Yumurtalıklar, aktive edilmeyi bekleyen bu olgunlaşmamış foliküllerin birçoğunu içerir – aslında, gerçekten ihtiyaç duyulandan çok daha fazla folikül. Foliküller büyüdükçe ve bazıları yumurtlama için seçildikçe, çoğu kaybolur.

Gergedanlar menopoza girmez ve bu nedenle yaşlı hayvanların yumurtalıklarında hala küçük foliküller bulunur. Amacımız bunları laboratuvarda ölen bir gergedanın yumurtalık dokusundan büyütmek. Bir kültür kabında yetiştirebileceğimiz folikül sayısını en üst düzeye çıkaran teknikler deniyoruz.

Gergedan yumurtalıklarının tüm potansiyelinden yararlanarak, mümkün olduğunca çok yumurta yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yöntemimizi, güneydeki beyaz, Hintli ve siyah gergedanlar dahil olmak üzere farklı gergedan türlerinden alınan yumurtalık dokusunu kullanarak geliştiriyoruz. Tüm gergedan türleri ya tehdit altında ya da nesli tükenmekte olduğundan, bu teknoloji nadir Cavan ve Sumatra gergedanları da dahil olmak üzere kuzey beyazından daha fazla türe yardımcı olabilir.

Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, Birleşik Krallık’ta laboratuvar araştırması için çok fazla gergedan yumurtalık yoktur. Afrika’daki tehdit altındaki veya nesli tükenmekte olan türlerden dokuları zamanında İngiltere’ye göndermek, birçok yasal engel ve evrak yığınları nedeniyle imkansızdır. Hayvanat bahçeleri, vahşi yaşam parkları ve araştırma enstitüleri arasındaki işbirliği, bu değerli yumurtalık dokusunu elde etmemizi sağlamak için burada büyük önem taşıyor.

Bu tekniği geliştirerek kazandığımız deneyim ve bilgi, diğer türler için koruma çabalarında bile faydalı olabilir. Diğer nesli tükenmekte olan türlerin yumurtalık dokusunu ve spermini dondurarak ve laboratuvarlarda folikül yetiştirmek için yöntemler geliştirerek, dünyanın en ikonik vahşi yaşamının bazılarının daha fazla kayıp olmasını önleyebilir ve biyolojik çeşitlilik açısından zengin ekosistemleri canlandırabiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend