Sadece Bir Volkanik Patlama Dünyanın Sonunu Getirebilir mi?😒

250 milyon yıl önce tarihin en büyük kitlesel yok oluşu, Sibirya'da atmosfere büyük miktarda karbondioksit püskürten muazzam bir volkanik patlama ile tetiklendi.3 dk


Bilim adamları, Dünya tarihindeki en büyük kitlesel yok oluş olayının Sibirya’da atmosfere karbondioksit (CO2) püskürten volkanik bir patlamadan kaynaklandığını söylüyor. 

“Büyük Ölüm” olarak da bilinen Permiyen-Triyas neslinin tükenmesi olayı, o sırada deniz türlerinin yüzde 95’ini ve karasal türlerin yüzde 70’ini yok etti. 

Okyanuslarda CO2 çözündüğünde, yüksek derecede asidik hale geldi ve sudaki oksijen seviyesi azaldı ve deniz yaşamını öldürdü. 

Diğer aşırı değişiklikler ve çoklu stres faktörleri – yüksek sıcaklıklar ve sülfür zehirlenmesi – çok çeşitli deniz organizmalarının yok olmasına yardımcı oldu. 

Büyük Ölüm, çok sayıda bin yıllık bir karbon enjeksiyonu tarafından yönlendirildi ve uzun vadeli CO2 üretiminin ardından neler olabileceğinin bir örneği olarak kullanılabilir.  

St Andrews Üniversitesi’nden Dr Hana Jurikova, “ Araştırmamız, karbon kaynağının ilk hassas yeniden inşasını ve bununla birlikte krizin tetikleyicisini sağlıyor ve ayrıca Dünya’nın en büyük kitlesel yok oluşuyla sonuçlanan sonraki süreç zincirini ortaya çıkarıyor ” dedi. İskoçya. 

“Ekosistemin, Dünya’daki yaşamın evriminin gidişatını derinden değiştiren felaketten kurtulması birkaç yüz binlerce ila milyonlarca yıl aldı.” 

St Andrews Üniversitesi’nden Dr Hana Jurikova, “ Araştırmamız, karbon kaynağının ilk hassas yeniden inşasını ve bununla birlikte krizin tetikleyicisini sağlıyor ve ayrıca Dünya’nın en büyük kitlesel yok oluşuyla sonuçlanan sonraki süreç zincirini ortaya çıkarıyor ” dedi. İskoçya. 

“Ekosistemin, Dünya’daki yaşamın evriminin gidişatını derinden değiştiren felaketten kurtulması birkaç yüz binlerce ila milyonlarca yıl aldı.” 

Deniz suyu pH’ı, emilen CO2 miktarına bağlı olarak değişen okyanus asitliğinin bir göstergesidir. CO2 seviyesi ne kadar yüksekse, okyanus o kadar asidik hale gelir. 

Ekip, Permiyen-Triyas krizinin tetikleyicisinin, bugünkü Sibirya’daki dev bir volkanik patlamanın sonucu olarak, büyük bir sel bazalt eyaletinden kaynaklanan atmosfere büyük bir CO2 atımı olduğunu belirleyebildi. 

Analizler, volkanizmaların atmosfere 100.000 milyar tondan fazla karbon saldığını ve yok oluşun başlangıcını tetiklediğini gösterdi. 

Bu, Sanayi Devrimi’nden bu yana zaten yanmış olan karbon da dahil olmak üzere modern fosil yakıt rezervlerinde bulunan tüm karbon miktarının 40 katından fazladır.

Araştırma ekibi, bu kadar büyük CO2 salınımının küresel biyo-jeokimyasal döngüler ve deniz ortamı üzerindeki etkisini yeniden yapılandırmak için bilgisayar modellemesini kullandı. 

Bulgular, başlangıçta CO2’nin okyanusun aşırı ısınmasına ve asitleşmesine yol açarak birçok organizma için, özellikle de kalsiyum karbonat kabukları ve iskeletler inşa edenler için ölümcül olduğunu gösterdi. 

Bununla birlikte, sera etkisi, karadaki kimyasal ayrışma oranlarında daha büyük değişikliklere yol açtı.

Bu, büyük miktarda oksijen giderilmesine ve okyanusların muhtemelen sülfür zehirlenmesine neden olarak geri kalan organizma gruplarını öldürdü.

Permiyen-Triyas kitlesel yok oluşu, bu nedenle, çevreyi sürdüren ‘hayati küresel döngülerin basamaklı bir çöküşü’ idi. 

Araştırmalar, modern okyanus asitleşmesinin deniz yaşamını ve geçimi buna bağlı toplulukları tehlikeye attığını göstermiştir.

Uzmanlar, pH seviyelerinde devam eden düşüş nedeniyle okyanus asitleşmesinin şu anda gözlemlendiği konusunda uyarıyorlar. 

“Atmosferik CO2’de birleşik bir artış ve yüzey okyanus pH’ındaki düşüş, küresel ısınma, üretkenlikteki değişiklikler ve oksijen tükenmesi dünya çapında bildirildi.” ekip Nature Geoscience’da dedi .  

“[Bu], burada [The Great Dying] için özetlenen senaryonun gelecekteki çevresel ve iklimsel eğilimleri anlamakla ilgili olabileceğini gösteriyor.” 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend