Romanlarda Karakterler Olarak Şehirler Nasıl Ön Plana Çıkıyor?

Murakami, hava karardıktan sonra sokaklara çıkan karakterlerin hikayesini anlatmak için şehri kullanıyor.


Şehir manzaraları uzun zamandır edebiyatta önemli bir rol oynadı. İzolasyon, yoksulluk, suç ve heyecan temalarını keşfetmek isteyen yazarlar için arka plan görevi görürler.

Stephen Crane’in 1893 tarihli Maggie: Sokakların Kızı adlı romanında New York şehri, bir ailenin yoksulluk, alkolizm ve genç bir kızın zarafetten düşmesiyle mücadelesinde sürekli bir varlıktır. Michael Ondaatje’nin 1987 yapımı In the Skin of a Lion , 1930’larda Toronto’da geçen, inşaatı ve göçmen nüfusun katılımını çevreleyen tartışmalı geçmişi ortaya çıkarmak için şehrin geçmişini kullanıyor.

Şehir kurgunun önemli bir parçası olmaya devam ederken, rolü de değişmeye başlıyor. Şehirler başlı başına birer karakter olarak ön plana çıkarılıyor. Şehirlerin kurguda bu şekilde kullanımı, Japon yazar Haruki Murakami’nin romanlarında uzay kullanımını araştıran doktora araştırmamda araştırdığım bir alan.

Bir mekan olarak şehirden karaktere geçiş öncelikle iki yoldan biriyle yapılır. Birincisi, bir şehre teknoloji ve makinelerin birleşimiyle bir tür yapay hayat veren post-hümanist bir yaklaşım benimsemek. İkincisi, şehri hissedebilen, nefes alabilen – ve tüm organik yaşam gibi ölebilen bir yaşam formu olarak tasvir eden daha organik bir yöntem.

Benjamin Oliver’ın bu yıl yayınlanan ilk romanı The Loop , post-hümanist yaklaşımın bir örneğidir. Tamamen şehre bağımlı teknolojik olarak gelişmiş bir topluma sahiptir: makine ve bilgisayarların bilinçli bir şekilde yaratılması.

NK Jemis’in romanı The City We Became , kentin kuruluşunda karakter olarak daha organik bir yaklaşım benimsiyor. Bu durumda romanın şehirleri canlıdır. Büyüyebilen, olgunlaşabilen, hastalanabilen ve ölebilen organizmalardır. Trafik uğultusu ve inşaatın gürültüsü şehrin kalp atışı ve kanalizasyonlar onun sindirim sistemidir.

Tokyo yaşamak

Haruki Murakami, 2004 tarihli After Dark romanında organik ile post-insanı birleştiriyor .

Anlatıcı bir makinedir – CCTV tarzı bir kamera, şehir içinde hiçbir engelle karşılaşmadan hareket edebilir. Anlatıcı kendi üzerine düşünmüyor, ancak romanın olaylarını tasvir ederken güçlü duygular aktarıyor ve bizi bunun bir tür yapay zeka olduğunu varsaymaya bırakıyor.

Bununla birlikte roman, şehri bir organizmaya benzer olarak tanımlayan bu yapay anlatıcıyla başlıyor: “zorlu vücudunun uçlarına uzanan ve sürekli taze kan hücresi tedarikini dolaştıran” sayısız arterle birbirine bağlanan iç içe geçmiş organizmaların bir kombinasyonu.

Şehir başlı başına bir karakterdir. Mari adında genç bir kadın olan kahramanın tökezlediği olaylardan ve alanlardan habersiz görünüşte uyuyan, yaşayan, nefes alan bir varlıktır.

İnsanlığa bir ayna

Murakami’nin şehri, karakterlerinin bir yansımasıdır. Yüzeyde şehir, karanlık ve tehlikeli gibi görünen yerlerin birleşimidir. Yine de duvarlarının içinde güvenlik, rahatlık ve insan bağlantısı cepleri var. Murakami, hava karardıktan sonra sokaklara çıkan karakterlerin hikayesini anlatmak için şehri kullanıyor.

Murakami gibi yazarlar, kurgularında toplumun önemli yönlerini yansıtma sorumluluğunu hissediyorlar – ve bu, yazarların kurgusal şehirleri tasvir etme ve kullanma biçimlerinde yapılan değişikliklerle birlikte gördüğümüz şeydir.

Karbon ayak izimizi ve çocuklarımızın soluduğu havayı önemsiyoruz. Bu yüzden şehirlerimizi besliyoruz. Yeşil alanlar ekliyoruz, geri dönüştürüyoruz, yürüyoruz, bisiklete biniyoruz, toplu taşıma kullanıyoruz. Şehirlerimizle gurur duyuyoruz ve onları kimliğimizin bir parçası olarak görüyoruz. Onlar yaşama şeklimizin önemli bir parçası ve biz onlara bağımlı hale geldik.

Yazarların şehri canlı bir varlık olarak görmeye başlamasına şaşmamalı. Şehirleri kurgunun ön saflarına taşıyor ve onlara hayat veriyorlar.

Gemma Scammell

Cardiff Metropolitan Üniversitesi Edebiyatta Doktora Araştırmacısı

Kaynak: https://theconversation.com

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend