Rihanna’nın Ganesh kolyesi Hinduları kızdırdı; Peki neden?

Huddersfield Üniversitesi Görsel Kültür ve Teori Profesörü Rina Arya nedenini anlatıyor.


Ünlü şarkıcı Rihanna Savage X Fenty markasını gösteren yakın tarihli bir sosyal medya gönderisinde, fil başlı tanrı Ganesh’in elmaslarla süslü bir kolyesiyle spor yaparken üstsüz poz verdi. Hindular öfkelerini Twitter’da ifade ederek onu kültürlerini sahiplenmekle ve dinlerini estetik olarak kullanmakla suçladılar.

Ganesh, engellerin kaldırıcısıdır ve Hindular tarafından evlilik törenleri sırasında iyi bir şans bahşedilmesi için çağrılırlar. Hindular onu ilahi bir figür olarak görüyorlar ve bu gerçeğe saygı duyulmalı ve anlaşılmalıdır. Ancak Rihanna’nın taktığı kolye, herhangi bir önemi veya anlamı olmayan, yalnızca bir aksesuar olarak görülüyordu.

Hindu tanrıları zengin ve çeşitli bir ikonografiye ve mitolojiye sahiptir. Her tanrının ibadette kullanılmak için özel bir anlamı ve amacı vardır. Görüntüler Hindu olmayanlar tarafından kullanıldığında, bu önem genellikle kaybolur ve tanrıların benzerliğinin kültürel takdir yerine düşüncesizce sahiplenmeyi içeren saygısız şekillerde kullanıldığı hissedilebilir.

Kültürel sahiplenme nedir?

Kültürel sahiplenme, bir azınlığın (etnik) veya yerli kültürün nesnelerini ve uygulamalarını çoğunluk kültürü tarafından kendi adına ele geçirmeyi ifade eder. Bu, kültürlerin ve insan gruplarının daha da marjinalleşmesine veya genellikle ekonomik olarak farklı şekillerde sömürülmesine yol açabilir .

Kültürel sahiplenmeyle ilgili tartışmalara yol açan bir Hindu sembolü bindi’dir . Geleneksel olarak evli kadınlar tarafından alnın ortasına takılan dekoratif bir işaret, enerjiyi dengelediğine ve kötülüğü engellediğine inanılıyor. Bindi, ‘üçüncü göz’, mistik bilgeliğin bir noktası ve manevi içgörüye açılan bir kapı olarak kabul edilir.

Gwen Stefani ve Selena Gomez gibi Batılı ünlüler müzik performanslarında bindi’yi kulandılar. Bu, bir bindi’nin eğlenceli ve anlamsız bir aksesuar olduğu, ışıltılı göz farı takmayı seçmek kadar anlamsız olduğu algısına yardımcı oldu. Böylelikle müzik festivali müdavimlerinin popüler bir süslemesi haline geldi.

Kimlik siyaseti (grupların kendilerini nasıl tanımladıklarının siyaseti) sahiplenmede söz konusudur. Göçmenler, kültürel ve dini işaretler taktıkları için tarihsel olarak ayrımcılığa uğradılar. Azınlık kültürünün dışındakiler tarafından giyildiğinde, bu tür işaretler anlamsız bir moda öğesi haline geldiğinde ve sosyal olarak kabul edilebilir, hatta çekici hale geldiğinde inanılmaz derecede saldırgan olabilir.

Ganesh.

Temiz olmayan vücut parçaları

Rihanna’nın ait olmadığı bir kültüre uygun görünmesinin yanı sıra, Rihanna’nın Ganesh sembolünü giymeyi nasıl seçtiği de Hinduların öfkesini artırdı.

Hindu ritüel geleneğinde, ibadet ve dua için tanrıların önünde olmaya uygun görülmeden önce bedenin ritüel olarak temizlenmesi ve örtülmesi gerekir. Tanrılar kirletilemezse de, tüketim malları, temsilin kutsallığını korumadıklarında büyük suçlara neden oldular.

Örneğin 2005 yılında tasarımcı Minelli , Hinduizm’in üç ana tanrısından biri olan Vişnu’nun yedinci avatarı olan Rama’nın imgesiyle süslenmiş bir ayakkabı çıkardı. Hinduizm’de ayaklar, temas ettikleri şey nedeniyle düşük ve kirli kabul edilir. Bu nedenle, bir tanrının temsilini ayakkabıların üzerine yerleştirmek saygısızlıktır. Ayakkabılar satıştan çekildiğinde, birçok Hindu kutsal imgeyi kurtarmak istedi ve motifi Ganj’ın kutsal sularına batırarak ritüel olarak elden çıkarabilmek için söktü.

Saygılı ve alçakgönüllü olmalı

Cinselleştirilmiş bir vücut da “kirli” olarak kabul edilir, bu nedenle Rihanna üstsüz iken Ganesh kolye takıyor ve saten iç çamaşırı koleksiyonunu sergiliyordu. Hindular bir tanrının huzurunda olmak için saygılı ve alçakgönüllü giyinmelidir.

Çeşitlilik kutlanmalı ve bir kültürü benimsemeden takdir etmenin yolları vardır. Diğer kültürlerle ilişki kurmak, sembollerinin, nesnelerinin ve uygulamalarının kaynağını kabul eden ve bunlara saygı duyan, düşünceli ve bilinçli bir uygulama olmalıdır.

Kaynak: The Conversation


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend