Paolo Cognetti’nin ilk romanı “Sekiz Dağ” film oluyor

Paolo Cognetti’nin, Türkiye’de Kafka Kitap’ın yayımladığı ödüllü otobiyografik romanı Sekiz Dağ filme çekiliyor.


Yönetmenliğini, 2016’da Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Felix Van Groeningen’in ve
Charlotte Vandermeersch’in üstlendiği filmin başrollerinde başarılı İtalyan oyuncular yer alıyor. Cognetti’nin senaryosu üzerinde bizzat çalıştığı ve diyaloglarını denetlediği filmin çekimleri, İtalyan Alpleri’nde yazarın yaşadığı muhteşem dağ köylerinde ve Nepal’de gerçekleşiyor. Çocukluk, yetişkinlik, dostluk, insanın dünyadaki yerini bulması, baba-oğul ilişkileri gibi evrensel temaları lirik bir dille işleyen Sekiz Dağ ve yazarın kendi hikâyesini anlatmaya devam ettiği alan Bıldırcın Karı – Dağ Günlükleri adlı otobiyografik romanları, Kafka Kitap logosuyla okurlarını bekliyor.

İtalyan yazar, belgeselci ve editör Paolo Cognetti, Kafka Kitap’ın 2018 yılında okurla buluşturduğu ilk otobiyografik romanı Sekiz Dağ ile uluslararası çapta bilinirlik kazanıp İtalya’da Premio Strega, Fransa’da Prix Médicis Étranger’in de aralarında bulunduğu birçok edebiyat ödülüne layık görüldü. Cognetti’nin, kendi hikâyesini anlatmaya devam ettiği Bıldırcın Karı – Dağ Günlükleri de Nisan 2021’de yine Kafka Kitap logosuyla raflarda yerini aldı. Cognetti’nin İtalyan Alpleri’nde geçirdiği çocukluğuna bir saygı duruşu niteliğindeki romanlar, Yelda Gürlek tarafından İtalyanca aslından dilimize kazandırıldı.

Senaryosunu bizzat çalışıyor

Yazarın yine dağlara adanmış olan otobiyografik anlatısı Il ragazzo selvetico da yayınevinin yayın programında yer alıyor.
Şehirdeki yaşamının sıradanlığından bunalan ve bir zamanlar olduğu ‘vahşi çocuğu’ yeniden keşfetmek için kendini yeniden bir dağ evine atan Paolo Cognetti, romanlarında lirik anlatımı ve etkileyici betimlemeleriyle doğanın gücünü, sürekli sorgulayan bir aklın gerekliliğini ve insan ruhunun direncini âdeta anıtlaştırıyor.

Paolo Cognetti’nin, 30’u aşkın dile çevrilmiş modern başyapıtı Sekiz Dağ’dan uyarlanan filmin ise çekimleri devam ediyor. Filmin yönetmenliğini, 2014’te Oscar’a aday gösterilen ve 2016’da Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Felix Van Groeningen ile Charlotte Vandermeersch üstleniyor. Cognetti’nin senaryosu üzerinde bizzat çalıştığı ve diyalogları denetlediği filmin başrollerini Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi ve Elena Lietti paylaşıyor.

Valle D’Aosta ile Torino arasında, İtalyan Alpleri’nde, yazarın yaşadığı muhteşem dağ köylerinde gerçekleşen film çekimleri sonbaharda Nepal’de devam edecek.

PAOLO COGNETTI HAKKINDA

İtalyan yazar, belgeselci ve editör Paolo Cognetti, 1978’de Milano’da doğdu. Üniversitede matematik eğitimi alırken bir yandan da Amerikan edebiyatı üzerine araştırmalar yapan yazar, daha sonra Milano Sinema Okulu’nda sinema eğitimi gördü, uzunca bir süre toplumsal, siyasi ve edebi konularda belgeseller çekti. 2003’te Fare Ordine adlı kitabıyla yazarlığa adım atan Cognetti, ilerleyen yıllarda Manuale Per Ragazze Di Successo, Una Cosa Piccola Che Sta Per Esplodere, Sofia Si Veste Sempre Di Nero adındaki roman ve hikâye kitaplarını yayımladı. Yılın bir kısmını şehirde, bir kısmını ise İtalyan Alpleri’ndeki dağ evinde geçiren Cognetti, İtalya’da Strega Ödülü’ne, Fransa’da ise Prix Médicis Étranger’e layık görülen Sekiz Dağ (Kafka Kitap, 2018) adlı romanıyla uluslararası çapta bir başarıya imza attı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend