Pandemi Sırasında Zaman Neden Yavaş İşliyor?

Pandemi sırasında zamanın neden yavaş ilerlediğini anlamamıza yardımcı olabilecek felsefi bir fikir.


Pek çok insan bu yıl zaman deneyimlerinin biraz kötü olduğunu düşünüyor. Açıkçası ben de. 2020 yılı ya hiç geçmiyormuş gibi geliyor ya da daha dün Şubat ayıymış gibi. Bazı günler bir yıl sürüyor sanki, bazen bir hafta sular seller gibi akıp geçmiş oluyor. Saatler olması gerektiği gibi işliyor olsa da, günler uzuyor ve bazı aylar sonsuza dek sürecek gibi görünür. Dakikada 60 saniye olduğunu hepimiz biliyoruz ama 2020 hepimizi zamanın geçişini nasıl biraz farklı yaşayabileceğimizin farkına vardırdı. Doktorasını Cambridge Üniversitesi, Teoloji ve Din Araştırmaları alanında yapan Durham Üniversitesi Araştırma Görevlisi Matyáš Moravec bunun nedenlerini araştırdı.

Zamanında biraz ünlü olan Fransız filozof Henri Bergson (1859-1941) , salgın yıllarında zamanın neden bu kadar tuhaf hissettiğini anlamamıza yardımcı olabilecek bir fikir ortaya attı, “süre” .

Bergson, zamanın iki yüzü olduğunu savundu. Zamanın ilk yüzü “nesnel zaman” dır: saatler, takvimler ve tren tarifelerinin zamanı. İkincisi, la durée (“süre”), “yaşanmış zaman” dır, iç öznel deneyimimizin zamanıdır. Bu hissedilen, yaşanılan ve hareket edilen zamandır.

Bergson, çoğunlukla la durée’ye dikkat etmediğimizi gözlemledi . Buna gerek yok – “nesnel zaman” çok daha faydalıdır. Ancak, ayrıldıklarında aralarındaki farka bir göz atabiliriz.

Objektif zamanın öğleden sonra 3 ile 4 arası uzaması, akşam 8 ile akşam 9 arasındaki süre ile aynıdır. Ancak bunun süre için böyle olması gerekmez . İlk aralık diş hekiminin muayenehanesinde ve ikincisi bir partide bekleyerek geçirilirse, ilk saatin sürüklendiğini ve ikincisinin çok hızlı geçtiğini biliyoruz.

Bergson’un seveceği bir örnek 1998 animasyon filmi AntZ’de bulunabilir. Filmin ortasındaki kısa bir sahnede , iki karınca bir erkek çocuğun ayakkabılarının tabanına yapışır. İki dakikalık sekans, çocuk dört veya beş ayrı adım atarken birbirleriyle konuşmalarını içerir.

Sahnede, adımlar ağır çekimde gerçekleşirken konuşma normal zamanda gerçekleşir. Yapımcılar , farklı hızlarda iki süreyi tek bir sekansa sıkıştırmayı başardılar : Karıncalar gerçek zamanlı olarak sohbet ederken çocuk ağır çekimde yürüyor. Bir kronometre alıp ayakkabıların tam konumlarını ve konuşmalarının içeriğini not edersek bunların hiçbiri yakalanamaz. “Nesnel zaman” sadece sahnenin tanımıyla alakasızdır: Karıncaların süreleri izleyici için gerçekten önemlidir.

Odağımızı “nesnel zamandan” süreye kaydırırsak , parmağımızı bu yıl zamanı çevreleyen tuhaflık hissine koyabiliriz.

Sadece birçok süre için kilitleme sırasında yavaşlaması ve nispeten kısıtlamasız yaza doğru hızlanması değil.

Bergson için, la durée’nin iki anı asla aynı olamaz. Bir trenin belirli bir nesnel zamanda gelişi her zaman aynıdır. Ancak geçmiş duygularımız ve anılarımız şimdiki zaman deneyimimizi etkiler. Salgının olumsuz etkileriyle başa çıkmak zorunda kalmayacak kadar şanslı olan insanlar, ilk kilitlenmeyle ilgili bir “yenilik” duygusu hissetmiş olabilirler: egzersiz ekipmanlarının satışı keskin bir şekilde arttı , bazıları Galce öğrenmeye başladı, diğerleri ekmek yapmaya başladı. Şu anda aynı zihniyete girmek için sık sık mücadele etmemizin nedeni, Bergson’un dediği gibi, ilk kilitlenme “tatları” nın şu anki “tatlarının” anısıdır. İlk seferinde içeride kalmak zorunda kaldığımızdan ne kadar sıkıldığımızı hatırladığımız için sayısız yoga matı dolapların arkasına düşecek.

Bergson’a göre, la durée’nin “hızı” , her zaman geçmişin öznel ve belirli anılarından etkilenen ve geleceğin beklentisiyle şekillenen insan failliğine de bağlıdır. Yani sadece şimdiki zamanda karışık olan zamanın geçişi değildir. Pandemi, hem geçmişe hem de geleceğe dair fikirlerimizi “nesnel zaman” ın yakalayamayacağı şekillerde çarpıttı. Şimdi geçmişe bakarsak, Avustralya orman yangınlarının kaç ay önce şiddetlendiğini tam olarak hatırlamaya çalışmanın oldukça zor olduğunu düşünün, bu yıl ve pandemiden önceydi.

Benzer şekilde, geleceği dört gözle beklersek, şimdi ile gelecek arasındaki zamanın uzamasıyla ilgili duygularımız çarpıtılır. Ne zaman tatile çıkacağız? Sevdiklerimizi görmemiz ne kadar sürer? Nesnel zamanda işaret tabelaları olmadan zamanın geçtiğini hissederiz – ama hiçbir şey olmadığı için çok daha yavaş geçer ve şimdiki zamanda sıkışıp kalırız . Dünyanın üç ay içinde normale döneceğini şimdi kesin olarak bilseydik, süre daha çabuk geçecekti. Ama bilmediğimiz için sürükler – her ne kadar sonunda aynı nesnel zaman diliminde her şey normale dönebilir.

Marcel Proust’un (1871-1922),  Kayıp Zamanın İzinde anıtsal eseri, sürenin nesnel zamana bakılmaksızın daralma ve genişleme yeteneğini gösteriyor . Proust’un yaşanmış zamanının ilerlemesi doğal geliyor. Yine de her cilt farklı bir “nesnel” zamanda geçiyor: bazı ciltler yıllara yayılıyor, diğerleri ise sadece birkaç gün sürüyor, hepsi kabaca aynı uzunlukta olmalarına rağmen.

Pandeminin olduğu bu yıl daha çok bunun gibiydi. Günler ve haftalar dışarı ölçme takvimlerin zaman alakasız oldu.

Bergson’un yalnızca la durée’nin “gerçek” olduğu ve nesnel zamanın yalnızca yaşamlarımıza empoze edilen dış bir yapı olduğu şeklindeki daha tartışmalı iddiasını kabul edersek , salgının herkese zamanın temel doğası hakkında bir fikir verdiği söylenebilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend