Orijinal Bir Ölüm Kültü

Eski Mısır'da güneş her sabah yeniden doğmak için ölür. Bu nedenle, başka herhangi bir yaşam biçimi için başka türlü olamaz.3 dk


Diriliş, ölümden sonraki yaşam olgusu eski Mısırlılar arasında belirgindir. Nitekim güneş her sabah yeniden doğmak için ölür. Bu nedenle, başka herhangi bir yaşam biçimi için başka türlü olamaz. Mısır firavunu öldüğünde, sonsuza kadar babası Re’ye katılır. Mısırlılar için yeryüzündeki yaşam aslında sadece ahiret hayatına bir hazırlıktır. İkinci hayat, birincisinden çok daha önemlidir.

Firavun ölür ölmez, Osiris’in yönettiği ölülerin krallığına uzun bir yolculuğa başlar. Osiris kardeşi Seth tarafından öldürüldü ve karısı ve kız kardeşi İsis tarafından hayata döndürüldü. Bu nedenle, dirilişe uğrayan ilk kişidir.

Merhum firavunun yolculuğu çok fazla hazırlık gerektirir. Ölüm anında ruhsal unsurlar (beden sadece maddi) ayrıdır. Bu unsurlar üç adettir: Ba (ruh), Ka (ruhsal enerji veya ikili) ve Ak (yaşam için gerekli olan kıvılcım).

Sonsuz yaşama erişebilmek için bu unsurların yeniden bir araya getirilmesi gerekir. Firavunun yaşamı boyunca yapılan tapınak, gerekli desteği sağlamak için oradadır. Osiris krallığına erişmek için gerekli başka bir unsur, mumyalama. mumyalama sanatı erkeklere Anubis tarafından öğretildi.

Bu uygulama vücudu çok uzun süre tutmaya izin verdi. Ölü bedenin organları da kanopik tüp adı verilen 4 çeşit kutuya yerleştirildi. Mumyalama tamamlandığında, Anubis ölen firavunu bulmaya gelir ve onu Osiris’in başkanlık ettiği mahkemeye götürür. o malzeme olmak) ayrılır. Bu unsurlar üç adettir: ba (ruh), ka (ruhsal enerji veya ikili) ve ak (yaşam için gerekli olan kıvılcım). Sonsuz yaşama erişebilmek için bu unsurların yeniden bir araya getirilmesi gerekir.

Firavunun yaşamı boyunca yapılan tapınak, gerekli desteği sağlamak için oradadır. Osiris krallığına erişmek için gerekli başka bir unsur, mumyalama. mumyalama sanatı erkeklere Anubis tarafından öğretildi. Bu uygulama vücudu çok uzun süre tutmaya izin verdi. Ölü bedenin organları da kanopik tüp adı verilen 4 çeşit kutuya yerleştirildi.

Mumyalama tamamlandığında, Anubis ölen firavunu bulmaya gelir ve onu Osiris’in başkanlık ettiği mahkemeye götürür. İşte o zaman, Firavun için belirleyici olacak olan yargı sahnesi gelir. Başlangıçta mumyalama sadece firavun için ayrılmıştı çünkü sonsuz yaşama ancak onlar erişebiliyordu. Daha sonra, Osiris krallığının herkese açık olduğu kabul edildi.

Kalbin ağırlığı:

Yukarıdaki sahnede firavun, anubiler eşliğinde soldan geliyor. Yanında ikinci bir Anubis’in doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettiği iki plakalı bir denge görüyoruz. Sol tahtada ölen kişinin kalbi ve sağdaki tahtada Maat’ın (adalet ve hakikat tanrıçası) tüyü yer alır. Burada temsil edilen ölçeğin şu andaki adalet sembolü olduğuna dikkat edin. İkinci Anubis’in yanında, ölenlerin kalbini yemeye hazır Amemet var. Nitekim ölen kişinin yüreği tüyden daha hafifse ve bu nedenle günahlardan arınmışsa, hayatı erdemli ve barışla dolu olduğu için sonsuz yaşama erişmeyi hak eder. Aksi takdirde kalbi Amemet tarafından yutulacak ve ebedi yaşam aleminde tanrılara katılamayacaktır. Thoth, papirüsün sağ tarafında bulunur ve tartımın sonucunu not eder.

Ebedi Yaşama Erişim:

Yargı firavunun lehine ise Horus onu babası Osiris’in önüne çıkarır. İkincisinin arkasında ölülerin koruyucu tanrıçaları olan Isis ve Nephthys var. Şu anda, Horus’un 4 oğlu Osiris’in hemen eteğinde mavi bir nilüferden çıkıyor. Bunlar, ölen kişinin vücudunun belirli bölümlerinin koruyucularıydı. Gerçekten de karaciğer Amset tarafından bir insan başı (ve tanrıça İsis), akciğerler Hâpy tarafından bir babun başı (ve tanrıça Nephthys), mide Douamutef tarafından bir köpeğin başı (ve tanrıça Neith) ile korunuyordu ve nihayet Qebesennouf tarafından bir şahin (ve tanrıça Selkhet) başıyla korunan bağırsak. Onların heykelleri, ölen kişinin yanına yerleştirilen kanopik tüplerde bulunabilir. Nilüferin üst kısmında Mısır’ın ana tanrılarını bulduğumuzu fark edebiliriz: Seth.

Ölüler Kitabından:

“… Merhum bu bölümü öğrenmişse, mübarek tarlalara ulaşabilecektir. Kutsanmış içeceği ve ekmeği büyük ilahiliğin sunağında bulacaktır. Sevdiği tüm biçimleri aldıktan sonra mübarek tarlalara ulaşabilecek, nihayet orada her an, gerçekten, sonsuza dek dolaşabilecek … “

Kaynak: https://www.egyptos.net/egyptos/viequotidienne/culte-original-des-morts.php

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend