Mutlu Bir Yaşamın Püf Noktası Ölümü Düşünmek mi?

Pandemi bize ölümün her zaman yakında olduğunu ve bir noktada hepimizin karşılaşacağı bir olay olduğunu hatırlattı .


Ölme fikri hakkında ne düşünüyorsun? Sık sık düşündüğün bir şey mi? Yoksa sizi endişelendiriyor mu? Bunlar, son zamanlarda çoğumuzun üzerinde düşündüğü sorular. Pandemi bize ölümün her zaman yakında olduğunu ve bir noktada hepimizin karşılaşacağı bir olay olduğunu hatırlattı .

Genelde ölüm bir tabu konusudur. Ölümün uzak durmamız ve unutmaya çalışmamız gereken bir şey olduğu öğretildi. Kendi ölümlülüğümüzü düşünmeye başlarsak – ki bu geleneksel bilgelik devam eder – depresyona gireceğiz .

Atalarımız düzenli olarak insanların ölmesini ve ceset görmesini izlemiş olsalar da, modern tıbbi uygulamalarla ölümden korunuyoruz . İnsanlar genellikle evde değil hastanelerde ölüyor.

Ancak bir psikolog olarak araştırmamda sürekli olarak bulduğum bir şey , ölümle karşılaşmadan sağ çıkmanın – hatta sadece ciddi bir şekilde ölümü düşünmenin – güçlü bir olumlu etkiye sahip olabileceğidir.

Kazalardan, ciddi hastalıklardan ve ölümle diğer yakın temaslardan kurtulan insanların dünyaya yeni gözlerle baktıklarını keşfettim.

Doğada olmak, gökyüzüne ve yıldızlara bakmak ve aileyle zaman geçirmek gibi küçük ve basit şeylere odaklanıyorlar. Şimdiki zamanda yaşama konusunda yeni bir yetenekleri var .

Aynı zamanda daha geniş bir bakış açısına sahipler, bu yüzden onları daha önce ezmiş olan endişeler artık önemli görünmüyor. Ve daha az materyalist hale geliyorlar. İlişkileri daha samimi ve özgün oluyor.  Ve çoğu durumda, bu etkiler kaybolmuyor. Zamanla biraz daha az yoğun hale gelseler de kalıcı özellikler olarak yerleşiyorlar.

Dönüşüm ve neşe

Out of the Darkness kitabımda , Manchester’dan başarılı bir iş adamı olduğu bir dönemde haftada 60 saat çalışan 52 yaşında kalp krizi geçiren Tony’nin hikayesini anlatıyorum. İyileştiğinde, bir rüyadan uyanmış gibi hissetti. Birdenbire, hayatındaki insanlar, etrafındaki doğal şeyler ve hayatta olmanın gerçeği gibi her zaman hafife aldığı şeylerin değerinin farkına vardı.

Aynı zamanda, hayatına daha önce hakim olan hedefler – para, başarı ve statü gibi – tamamen önemsiz görünüyordu. Daha önce hiç tanımadığı doğa ve diğer insanlarla içsel bir neşe ve bağlantı duygusu hissetti.

Bu dönüşümün bir sonucu olarak Tony, işini satmaya ve paranın bir kısmını çamaşırhane satın almak için kullanmaya karar verdi. Yerel alanda, müşterilerine dönüşüm deneyimini anlattığı ve hayatlarında hiçbir şeyi hafife almamalarını hatırlattığı için “çamaşırhane gurusu” olarak biliniyordu. Bana söylediği gibi, “Yaşamanın ne demek olduğunu, ne kadar harika olduğunu biliyorum. Ve bunu olabildiğince çok insanla paylaşmak istiyorum. ”

Ölümü düşünmek

Gerçekten de ölümle karşılaşmalar bazen bizi uyandırabilir. Bizi hayata kayıtsız kaldığımız ve hayatımızdaki nimetlerden habersiz olduğumuz trans benzeri bir durumdan çıkarırlar. Ama bence bu faydalardan bazılarını sadece ölümü düşünerek elde edebiliriz.

Budist geleneğinde, eski zamanlarda keşişlere mezarlıklarda meditasyon yapmaları veya seyahatlerinde buldukları ölü, çürüyen bedenlerin yanına oturmaları tavsiye edilirdi. Yaşamın süreksizliğinin ve dünyaya bağlı olmanın aptallığının farkına varmanın bir yolu olarak bir gün bu onların da kaderi olacağını düşünmeleri tavsiye edildi.

Bir Budist metninde, Satipatthana Sutta’da Buda keşişlerine, ölü bir beden – yeni ölmüş biri, hayvanlar tarafından yenen veya bir iskelet ya da kemik yığınından başka bir şey olmayan bir beden – görmeleri gerektiğini söyler. kendilerine şunu söyleyin: “kendi bedenim aynı doğaya sahip; öyle olacak ve ondan kaçamayacak ”. Bu şekilde, keşiş yaşamın süreksizliğinin farkına varır ve Budaların şu sözleriyle: “bağımsız yaşar ve dünyada hiçbir şeye tutunmaz”.

Bu oldukça aşırı görünebilir, ancak kendimize ölüm gerçeğini hatırlatmamız gerekiyor. Son birkaç yıldır, ” ölüm kafeleri ” büyüyen bir fenomen haline geldi. İnsanlar sadece bir araya gelerek ölüm hakkında konuşurlar, duygularını ve tutumlarını tartışırlar. Bana göre bu, düzenli olarak yapmamız gereken bir şey. Ölü bedenlerin yanında meditasyon yapmak bizim için mümkün olmayabilir, ancak ölümün gerçekliğini ve kaçınılmazlığını her gün düşünmeliyiz.

Ölüm her zaman mevcuttur ve onun dönüştürücü gücü her zaman bizim için erişilebilir durumdadır. Kendi ölümlülüğümüzün farkına varmak özgürleştirici ve uyandırıcı bir deneyim olabilir ve bu, paradoksal olarak görünebilir – otantik ve tam anlamıyla, belki de hayatımızda ilk kez yaşamamıza yardımcı olabilir.

Kaynak: https://theconversation.com


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend