New York Halk Kütüphanesi, Arthur Miller’ın Kişisel Çalışma Kütüphanesini Satın Aldı

Miller'in koleksiyonu kitapların yanı sıra 1928 - 2012 yıllarını kapsayan denemeler, teatral analizler ve yorumlar, ses kasetleri, dergiler ve diğer efemeraları da içeriyor.


New York Halk Kütüphanesi, Arthur Miller’ın çeşitli basımlardaki eserleriyle ilgili yayınlanmış oyunlarından, kitaplarından, çevirilerinden, antolojilerinden ve diğer yayınlarından oluşan koleksiyonunu satın aldı.

Bu satın alma, İngilizce yazılarının basımlarının yanı sıra, birçok Avrupa diline ek olarak Arapça, İbranice, Japonca ve diğerlerine geniş bir çeviri koleksiyonu içeriyor.

Miller’in koleksiyonu aynı zamanda 1928 – 2012 yıllarını kapsayan denemeler, teatral analizler ve yorumlar, ses kasetleri, dergiler ve diğer efemeraları da içermektedir.

Kitaplar, yaklaşık 35.000 basılı cilt, broşürler ve 2000 metrelik edebi arşivler ve el yazmaları içeren Henry W. ve Albert A.Berg Koleksiyonu’na eklenecek.

Satın almanın diğer önemli noktaları arasında şunlar yer alıyor:

*Miller’in kitaplarının kişiselleştirilmiş kopyaları – Marilyn Monroe’ya yazılmış An Enemy of the People’ın 1951 baskısı ve On Politics and the Art of Acting to Inge Morath’ın 2001 baskısı .

*The Crucible’ın dokuz tercümesi (Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Norveççe, Portekizce, Romence ve İspanyolca) dahil olmak üzere Miller’in çalışmalarının kapsamlı tercümeleri .

*”İskandinavya’da Bir Satıcının Ölümü” – bir kutu gazete kupürü, tiyatro programları ve esas olarak 1949-1950 arası bir turne prodüksiyonuyla ilgili diğer efemeralar.

Özel Koleksiyonlar ve Sergiler Direktörü Declan Kiely, “New York Halk Kütüphanesi, Arthur Miller’ın çalışma kütüphanesini Berg Koleksiyonu’na eklemekten ve Amerika’nın en büyük oyun yazarlarından birini daha da zenginleştirmekten heyecan duyuyor” dedi. “Arthur Miller’ın oyunları, Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda Amerikan tiyatrosunu değiştirdi ve New York City’deki yetişmesinin etkisi, Death of a Salesman ve A View from the Bridge gibi en beğenilen eserlerinden bazılarında görülebilir . ”

“New York Halk Kütüphanesi, Arthur Miller’ın kişisel kütüphanesine ev sahipliği yapmak için mükemmel bir yer. Bunlar Arthur’un çalışma odasındaki raflarda yaşayan ve onun hayatı boyunca düzenli olarak okuduğu ve işlediği kitaplardır; sevilen kitaplardır” dedi. Miller ailesi. “Arthur’un değerli koleksiyonunun New York Halk Kütüphanesi’nde olduğunu ve artık onu yetiştiren büyük şehrin insanlarına ait olduğunu bilmekten daha mutlu olamazdık.

Arthur Miller Kütüphanesi, Amerikan tiyatrosunun temsilini önemli ölçüde genişleterek ve bu alandaki holdinglerin inşa edilmeye devam edebileceği anlamlı bir köşe taşı sağlayarak Berg Koleksiyonu’nu güçlendiriyor. Bu koleksiyonun satın alınması, ayrıca, Kitaplığın sahip olduğu fotoğraflar, teknik çizimler, kayıtlar ve Miller’ın Sahne Sanatları Kütüphanesi’ndeki oyunlarının üretimiyle ilgili diğer materyalleri tamamlıyor.

Arthur Miller (1915 – 2005) Amerikalı bir oyun yazarı ve denemeciydi. New York City’de doğdu, Michigan Üniversitesi’nde öğrenciyken yazmaya başladı ve 1947’de All My Sons adlı oyunu New York Drama Critics Circle Ödülü’nü kazandığında önemli bir yazar olarak baş köşede yerini aldı.

Miller’ın diğer önemli eserleri arasında Death of a Salesman (1949); Ibsen’in Halkın Düşmanı’nın (1950) bir uyarlaması ; Pota (1953); Miller’e üçüncü Drama Eleştirmenleri Birliği Ödülü’nü kazandıran Köprüden Bir Bakış (1955); Düşüşten sonra(1964), dokuz yıllık bir aradan sonra ilk oyunu; ve Fiyat (1968). Miller ayrıca Clark Gable ve Miller’ın o zamanki eşi Marilyn Monroe’nun rol aldığı 1961 yapımı The Misfits filminin senaryosunu yazdı . Miller’in otobiyografisi Timebends: A Life , 1987’de yayınlandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend