“Nefes Almak Mucize” Demişti: Doğan Cüceloğlu Hayatını Kaybetti

Kişisel gelişim kitaplarıyla da tanınan psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, İstanbul Beşiktaş’taki evinde ölü bulundu.3 dk


Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, evinde ölü bulundu. Kalp rahatsızlığı bulunan ve bir süre önce anjiyo olan Cüceloğlu’nun evde düşerek hayatını kaybettiği belirlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “Kafa kısmında düşmeye bağlı kanamanın olduğu anlaşılmış olup konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir” denildi.

Kişisel gelişim kitaplarıyla da tanınan psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, İstanbul Beşiktaş’taki evinde ölü bulundu.

Alışverişten dönen 83 yaşındaki Cüceloğlu’nun eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, Akatlar’daki evlerinde kocasının cansız bedeniyle karşılaştı. Olay yerine gelen Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, evin içerisinde incelemelerde bulundu.

İlk incelemelere göre Doğan Cüceloğlu’nun evde düşerek hayatını kaybettiği belirlendi. Polis ekiplerinin evde incelemeleri sürüyor. Üç çocuk babası olan Doğan Cüceloğlu, 2019 yılının Ağustos ayında Sakarya’da kalp spazmı geçirmişti.

Doğan Cüceloğlu
Emniyet’in açıklaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından Cüceloğlu hakkında yapılan açıklamada “Kafa kısmında düşmeye bağlı kanamanın olduğu anlaşılmış olup, konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir” denildi.

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlilerince 06.02.2021 tarihi saat 14.00 sıralarında Beşiktaş ilçesi Akatlar Mahallesi’nde, meydana gelen olayda; Mehmet Doğan Cüceloğlu isimli şahsın yaşamını yitirdiği bilgisinin edinilmesi üzerine; müteveffanın evinde yapılan inceleme ve araştırma sonucunda, müteveffa şahsın evini haftada 2 defa temizlemeye giden M.Ç isimli şahısla yapılan görüşmede, evin kapısına geldikten sonra 2 defa zile bastığı, kapıyı açan kimse olmadığı, evin içine girdiğinde müteveffa şahsı hareketsiz olarak yerde yatar vaziyette gördüğünü ve daha sonra yetkililere haber verdiğini beyan etmiş, müteveffanın kafa kısmında düşmeye bağlı kanamanın olduğu anlaşılmış olup, konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.”

“Nefes almak ne büyük bir mucize”

Uzmanlık alanı iletişim psikolojisi olan psikolog- yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu tüm dünyanın kabusu olan corona virüsü sürecinde neler yapılması gerektiğini, nasıl zinde kalınacağını anlatmıştı:

“Evde kal ve nefes almanın ne büyük bir mucize olduğunun farkında olarak şükret” diyen Cüceloğlu; bu sürecin herkesin elinden geleni yapması için bir fırsat olduğunu söylemişti. İşte o açıklamalar:

“Hayatta zor veya kolay diye bir şey yok bizim beklentimiz önemli. Beklentimizi bu yeni duruma ayarlamazsak gerçekten çok zor.”

“Ben iki saatte bir 20 dakika evde masaların etrafında filan yürüyorum. 1.3 kilometre yapıyor. Sıraya bindiriyoruz, evde üç kişiyiz. Sırası gelen kalkıp yürüyor.”

“Yürürken dinlenmek isterlerse izin alıyorum ve türkü söylüyorum. Silifke türküleri söylerim. Evdekiler de gülüyor alkışlıyorlar.”

“Uzun zamandır fırsat bulamadığım oda temizliğini yapıyorum gözden geçiremediğimi kitaplarımı okuyorum. Nefes alabildiğim için şükür içindeyim.”

“Böylelikle etki alanım içinde yapabileceklerimin en iyisini yapmaya izin veren bir sağlığım var ve onun için şükür duygusu içindeyim.”

Günlük tutun

“Bu dönem aile ağacı oluşturmak için bir fırsat. Dedem kimdi? Ninem kimdi? Resimler koyalım. Bunlarla ilgili öyküler var mı?”

“Her bir ailedeki insanlar anı defteri alsınlar, günlük tutsunlar her gün. Çünkü bundan 30 sene sonra okunduğu zaman o kadar anlamlı olacak ki ve bugünün anılarını torunlarımız okuyacak.”

“Bu sürecin çocukları nasıl etkilediği konusu çok önemli. Elinden gelenin en iyisini yapan coşkulu insan olup çocuklara örnek olmamız lazım.”

“Sabahları aile toplantıları yaparak elimizden gelenin en iyisini yapacağımız konusunu konuşun. Bazen çocuklarla vakit geçirmek için zaman bulamıyorduk işte şimdi zamanı.”

Prof. .Dr. Doğan Cüceloğlu
Doğan Cüceloğlu kimdir?

İletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu, 40’tan fazla bilimsel makalesi ve çok sayıdaki kişisel gelişim kitabı ile tanınıyor.

Mersin’in Silifke ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve ortaokulu orada bitirmiştir. Ankara ve Kırklareli’de liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun Cüceloğlu, ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji doktorasını yaptı.

Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi iӀe Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmış, Fulbright bursu ile Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene görev aldı.

1980-1996 yılları arasında ABD’deki Fullerton şehrinde California Eyalet Üniversitesi’nde görev yapmıştır. 1996’dan bu yana Türkiye’de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenledi.

1990’dan bu yana kitaplarını Türkçe olarak yayınlamaya özen gösteren Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar yazdı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend