Neden kendi sesimizden nefret ediyoruz?

Washington Üniversitesi UW Medicine Otolaringoloji Yardımcı Doçenti Neel Bhatt anlatıyor.


Ses problemi olan hastaların tedavisinde uzmanlaşmış bir cerrah olarak hastalarımın konuşmalarını rutin olarak kaydediyorum. Benim için bu kayıtlar inanılmaz değerli. Ziyaretten ziyarete seslerindeki küçük değişiklikleri izlememe izin veriyorlar ve cerrahinin mi yoksa ses terapisinin mi iyileşmelere yol açıp açmadığını doğrulamaya yardımcı oluyorlar.

Yine de bu seansların hastalarım için ne kadar zor olabileceğine şaşırdım. Birçoğu, seslerini duyduklarında gözle görülür şekilde rahatsız oldular.

“Gerçekten böyle mi konuşuyorum?” diye tepki gösterdiler, merak ettiler, ürktüler.

Bazıları o kadar huzursuz oluyorlar ki, kaydı dinlemeyi doğrudan reddediyorlar – vurgulamak istediğim ince değişiklikleri bir yana bırakın.

Bir çok nedeni var

Ses kayıtlarında sesimizi duymaktan duyduğumuz rahatsızlık muhtemelen fizyoloji ve psikolojinin bir karışımından kaynaklanıyor.

Birincisi, bir ses kaydından gelen ses, beyninize konuştuğunuzda üretilen sesten farklı bir şekilde iletilir.

Sesinizin kaydını dinlerken, ses havadan kulaklarınıza gider – buna “ hava iletimi ” denir. Ses enerjisi kulak zarını ve küçük kulak kemiklerini titreştirir. Bu kemikler daha sonra ses titreşimlerini beyne işitsel sinyal gönderen sinir aksonlarını uyaran kokleaya iletir.

Ancak konuştuğunuzda sesinizden gelen ses farklı bir şekilde iç kulağa ulaşır. Sesin bir kısmı hava yoluyla iletilirken, sesin çoğu dahili olarak doğrudan kafatası kemikleriniz aracılığıyla iletilir. Konuşurken kendi sesinizi duyduğunuzda, bunun nedeni hem harici hem de dahili iletimin karışımıdır ve dahili kemik iletiminin daha düşük frekansları artırdığı görülmektedir.

Neel K. Bhatt

Neden ürkütücü buluyoruz?

Bu nedenle insanlar genellikle konuşurken seslerini daha derin ve zengin olarak algılarlar. Karşılaştırıldığında, kaydedilen ses daha ince ve daha yüksek perdeli gelebilir ki bu da çoğu kişinin ürkütücü bulduğu bir durumdur.

Sesinizin kaydını duymanın bu kadar rahatsız edici olmasının ikinci bir nedeni daha var. Bu gerçekten yeni bir sestir. Kendi algınızla gerçeklik arasındaki farkı ortaya çıkaran bir ses. Sesiniz benzersiz olduğundan ve öz kimliğinizin önemli bir bileşeni olduğundan, bu uyumsuzluk rahatsız edici olabilir. Aniden diğer insanların başından beri başka bir şey duyduğunu fark ediyorsunuz.

Aslında başkalarına kaydedilen sesimize daha çok benziyor olsak da, çoğumuzun bunu duyunca kıvranmasının sebebinin, kaydedilen sesin algıladığımız sesten mutlaka daha kötü olması olmadığını düşünüyorum. Bunun yerine, kendi sesimizi belirli bir şekilde duymaya daha çok alışkınız.

Klinik çalışma

2005 yılında yayınlanan bir çalışmada, ses sorunları olan hastaların, ses kayıtları sunulduğunda kendi seslerini değerlendirmeleri sağlandı. Ayrıca klinisyenlerden sesleri derecelendirmelerini istediler. Araştırmacılar, genel olarak hastaların, klinisyenlerin objektif değerlendirmelerine kıyasla, kayıtlı seslerinin kalitesini daha olumsuz olarak değerlendirme eğiliminde olduklarını buldular.

Yani kafanızdaki ses bir kayıt cihazından çıkan sesi eleştiriyorsa, bu muhtemelen iç eleştirmeninizin aşırı tepki vermesidir – ve siz kendinizi biraz fazla sert yargılıyorsunuz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win