NASA Venüs’e “taze gözler” gönderiyor. Peki neden?

NASA, nasıl sıcak ve zehirli bir çorak arazi haline geldiğini ve gezegenin geçmişte yaşanabilir olup olmadığını öğrenmek için Venüs'e geri dönüyor. Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi Gezegen Bilimi Doçenti Paul K. Byrne anlatıyor. 


NASA sonunda Venüs’e geri dönüyor. 2 Haziran 2021’de NASA Yöneticisi Bill Nelson, ajansın en son Discovery sınıfı uzay aracı görevi yarışmasının iki kazananını seçtiğini ve her ikisinin de Güneş’ten ikinci gezegene yöneldiğini duyurdu.

Ben bir gezegen bilimciyim ve bir Venüs evangelistiyim ve işte bu yüzden insanlığın Venüs’e geri döneceği için çok heyecanlıyım.

Bu, 1989’daki Macellan misyonundan bu yana, NASA’nın hemen yandaki örtülü gezegeni incelemek için uzay aracı göndermeyi taahhüt ettiği bir ilk oluyor. VERITAS ve DAVINCI+ olarak adlandırılan bu iki Venüs görevinin toplayacağı verilerle, gezegen bilimcileri güneş sistemindeki en büyük gizemlerden birini çözmeye başlayabilirler: Neden Venüs, neredeyse Dünya ile aynı boyut, yoğunluk ve yaşta bir gezegendir? İnsanlığın yuva dediği dünyadan farklı mı?

Venüs yüzeyi çizimi. Kaynak: Pixabay

Yanlış giden bir Dünya mı?

Venüs, yaklaşık Dünya ile aynı büyüklükte kayalık bir gezegendir, ancak bu benzerliklere rağmen acımasız bir yerdir. Güneş’e Dünya’dan sadece biraz daha yakın olmasına rağmen, kaçak bir sera etkisi , yüzeyin aşırı derecede sıcak olduğu anlamına gelir – yaklaşık 870 F (465 C), kabaca kendi kendini temizleyen bir fırının sıcaklığı. Yüzeydeki basınç, Dünya’daki deniz seviyesindeki basıncın 90 katıdır. Üstüne üstlük, tüm gezegeni kaplayan ve içlerinden geçen her şeyi aşındıran sülfürik asit bulutları var.

Ama belki de Venüs’ün en büyüleyici yönü, bir zamanlar Dünya’ya çok benzemiş olabileceğidir . Son iklim modelleri, geçmişte gezegenin sıvı su okyanuslarına ve ılıman bir iklime sahip olabileceğini öne sürüyor. Kaçak serayı tetikleyen bir tür iklim felaketine yenik düşmeden önce, 3 milyar yıl kadar uzun bir süre yaşanabilir olmuş olabilir. Venüs’e yapılan bu iki yeni misyonun amacı, Venüs’ün gerçekten Dünya’nın ikizi olup olmadığını, neden değiştiğini ve genel olarak büyük kayalık gezegenlerin Dünya gibi yaşanabilir vahalar mı… yoksa Venüs gibi kavrulmuş çorak topraklar mı olduğunu belirlemeye çalışmaktır.

Venüs’te taze gözler

Sürpriz olarak gelebilen şey, 1960’larda ve 1970’lerde Venüs’ün bugün Mars gibi uzay araştırmalarının merkezi odak noktası olmasıydı . ABD ve Sovyetler Birliği, Güneş’ten ikinci gezegene toplamda 30’dan fazla uzay aracı gönderdi. Ancak 1989’dan beri, Venüs’e sadece iki görev gitti ve ikisi de atmosferi incelemeye odaklandı.

Buna karşılık, VERITAS ve DAVINCI+ misyonları, Venüs’ün jeolojik ve klimatolojik tarihini bir bütün olarak, çok farklı ama tamamlayıcı iki yolla keşfederek bütünsel bir bakış açısı alacaktır.

Venüs’ü kaplayan kalın, küresel sülfürik asit bulutları tabakası, yüzeyi normal kameralarla görmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Bu nedenle “Venüs Emisivite, Radyo Bilimi, InSAR, Topografi ve Spektroskopi” kısaltması olan VERITAS orbiter , güçlü bir radar sistemi taşıyacaktır. Bu radar bulutların arasından göz atabilir ve önceki Venüs görevlerinden 10 kata kadar daha yüksek çözünürlüklü görüntüler ve topografik veriler toplayabilir. Bu, bilim adamlarının, Venüs’ün yüzeydeki kaya oluşumlarında korunabilecek daha önceki iklimi hakkında ipuçları aramasına izin verecek ve ayrıca gezegenin bugün jeolojik olarak aktif olup olmadığına da cevap verebilir. Ve son olarak, bu heyecan verici görev, atmosferi çok özel dalga boylarında incelemek için özel bir kızılötesi kamera kullanacak. Venüs’ün kayalarının nelerden oluştuğuna dair ilk küresel ölçümler yapılabilir.

Venüs çizimi. Kaynak: Pixabay

Yörünge aracı da var

VERITAS’ın stabil arkadaşı DAVINCI+ veya “Derin Atmosferde Venüs Soy gazların, Kimya ve Görüntülemenin İncelenmesi”dir. DAVINCI+ görevi aynı zamanda bir yörünge aracı da içeriyor, ancak gösterinin asıl yıldızı metre genişliğindeki atmosferik sonda olacak. Sonda, Venüs’ün atmosferine düşecek ve yüzeye ulaşmadan önce yaklaşık bir saat boyunca kalın bulutların arasından serbest düşecek.

Aşağı inerken atmosferden örnekler alacak ve özellikle argon, kripton ve ksenon dahil olmak üzere çeşitli gazları ölçecek. Venüs için farklı iklim geçmişleri, atmosferdeki bu asil gazların farklı oranlarına yol açacaktır – ve böylece bu oranları analiz ederek, bilim adamları gezegenin ne kadar su ile oluştuğunu ve hatta ne kadar su kaybettiğini çözebilecekler.

Ancak soruşturmanın yapacağı tek şey bu değil. Gezegendeki en eski kayalardan bazılarına sahip olan Alpha Regio adlı bir alana çarpışmadan hemen önce , sonda, alt atmosferin kasvetinden göründüğü gibi yüzeyin kızılötesi görüntülerini alacak. Bu görüntüler, gezegen bilimcileri Venüs’ü daha önce hiç olmadığı kadar gösteren, yüzeyin üstünden ancak bulut güvertesinin altından alınan ilk görüntüler olacak.

Şimdi Venüs’e geri dönme zamanı

Daha önce Venüs’e dönmek gerektiğini çok kez dile getirdim. Bu yüzden bu görevler konusunda hevesli olduğumu söylemek yetersiz kalıyor. Venüs, Dünya’nın geçmişini ve muhtemelen geleceğini anlamanın anahtarı olabilir. Gökbilimciler diğer yıldızların etrafında giderek daha fazla Dünya boyutunda dünya keşfettikçe, Dünya’da gördüğümüz sonucun – mavi gökyüzü, okyanuslar ve hatta gelişen bir biyosfer – norm olup olmadığını veya Venüs’ün cehennem gibi, çorak topraklarının olup olmadığını anlamaları gerekiyor.

Onlarca yıllık sürekli Mars araştırması , her bir görevin daha önceki soruları yanıtladığını ve yenilerini de gündeme getirdiğini göstermiştir. VERITAS ve DAVINCI+’nın Venüs’te ne gibi sürprizler ortaya çıkaracağını bilmiyorum, ancak gezegenin kimsenin hayal bile edemediği yönlerini keşfedeceklerini biliyorum. Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları ve misyon ekipleri , “ Venüs’ün On Yılı ”nı gerçekleştirmek için çok çalıştı ve meyvelerini vermeye başladı. Aslında NASA’nın duyurusundan sadece bir hafta sonra Avrupa Uzay Ajansı da bir Venüs görevi için planlarını açıkladı . Bu yeni görevlerle, benim tahminim – umudum – Venüs keşfinin yeni, altın çağının başlangıcındayız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend