Mısır’da 59 Rahip Mumyası ve Alışılmadık Bir Tanrı Heykeli Bulundu

2 dk


Mısır’daki Sakkara nekropolünde bulunan hiç açılmamış tabutların sayısı bir ay içinde 13’ten 59’a yükseldi. Mısır eski Eserler Bakanlığı  3 Ekim’de Mısır’ın 26. Hanedan’a kadar tarihlenen (MÖ 688-MÖ 525) renkli tabutların, üç mezar odasının içinde veya yakınında yan yana yığılmış halde bulunduğunu söyledi. Mumyalar hala tabutların içinde korunuyor ve tabutların üzerindeki hiyeroglifler mumyaların çoğunun rahip olduğunu gösteriyor.

Tabutların yanında, 28 küçük heykelin kalıntılarını buldular. En ilginç heykellerden biri, Lotus çiçeği şeklinde bir başlık giymiş bir şekilde gösterilen tanrı Nefertem’in yaklaşık 35 cm uzunluğundaki heykeliydi.

2.500 yıl önce mühürlenen mezarlık geçen aylarda bulunana kadar dokunulmamış durumdaydı. Antik Mısır’ın başkenti Memphis’in hemen dışında bulunan mezarlıkta şehrin yönetici sınıfına ait mezarlar, eşyalar ve Tanrılara adanmış sunaklar var.

Mısır Arkeoloji Bakanlığı’nın açıklamasına göre Mısır’ın 26. Hanedan döneminden kalma tabutların renkleri ve üzerindeki hiyeroglifler yeni bulunan tabutların rahip sınıfı üyelerine ait olduğunu gösteriyor. Mumyalar da tabutların içinde zarar görmemiş vaziyette.

Tabutların dışında kazılarda 28 küçük heykel bulundu. En ilgi çeken heykellerden birisi 35 metrelik bronzdan yapılmış bir Nefertem heykeli. Lotustan yapılmış bir türbanla hazırlanan heykel kızıl agat taşı, turkuaz ve lapis lazuliyle süslenmiş. Nefertem lotus bitkisiyle özdeşleşmiş bir Tanrıydı ve Memphis’te tapılan yaratıcı Tanrı Ptah’ın oğlu olduğu için büyük saygı görüyordu.

Bir başka önemli heykelcik de Ptah-Soker’e aitti. Tanrılar Ptah ve Soker’in birleşiminden oluşan bu Tanrı Antik Mısır’ın son zamanlarında ortaya çıktı.
Eski Arkeoloji Bakanı Zahi Hawass’ın açıklamaları Soker’in bölgedeki önemini gösteriyor: Saqqara adını Tanrı Soker’den aldı. Geç Antik dönemde Memphis’in Ptah’ıyla Soker’in birleşiminden oluşan bir Tanrı vardı ama ona adanmış bir heykelcik hiç ortaya çıkmamıştı. Elimizdeki bu heykel eşsiz, hiç böyle bir şey görmemiştim.”

Tabutlarla birlikte pek çok uşabti figürleri de bulundu. 21. Hanedan döneminden sonra ortaya çıkan bir gelenekle uşabtiler ölülerle birlikte gömülmeye başlandı. Ahirette uşabtilerin ölülere yardımcı olacağına inanılırdı. 26. Hanedan dönemi Antik Mısır’ın Asurlular hükmü altında geçirdiği bir dönemdi ve o zamanlarda politikanın da etkisiyle eski adetler unutulmaya başlanmıştı. O dönemden kalıntılar bulmak bu yüzden de önem arz ediyor.

Saqqara’daki kazılar Arkeoloji Bakanlığı’nın genel sekreteri Mustafa Wazziri tarafından yürütülüyor. İlerleyen günlerde daha çok tabut ve eşya bulunması bekleniyor.

Kaynak: arkeofili.com 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend