Merkezinde sempatik bir Müslüman olan ilk Hollywood filmi; Moritanyalı

The Moritanian merkezinde sempatik bir Müslüman olan ilk Hollywood filmi olma özelliğini taşıyor.


Bir adam on yıldan fazla bir süredir kendisi hakkında hiçbir suçlama olmaksızın ABD ordusunun Guantanamo Körfezi gözaltı merkezinde tutulmaktadır. Adam sonunda serbest kalabilmek için bir savunma avukatından yardım ister. Moritanyalı filmi başrol oyuncularından Tahar Rahim’in deyimiyle merkezinde sempatik bir Müslüman olan ilk Hollywood filmi. Gerilim türündeki filmi Kevin Macdonald yönetmiş başlıca rollerinde Benedict Cumberbatch, Zachary Levi, Shailene Woodley, Jodie Foster gibi iddialı isimler var.

The Moritanian’ın yıldızı Tahar Rahim, ekranda görmek istediği roller için savaşıyor. “Orta doğu halkı için aynı tasvirleri görmeye devam etmek istemiyorum. Görmek istediğim filmler yapmak istiyorum. Merkezde sempatik bir Müslüman olan bir Hollywood filmini ilk kez görüyorum” diyor.

Moritanyalı filmindeki karakteri Mohamedou Ould Slahi bir terörist değil. Filmin dayandığı gerçek bir kişi olan Mohamedou, ABD askerleri tarafından işkence gördüğü Guantanamo Körfezi’nde yargılanmadan 14 yıl yatmış. Rahim’in canlandırdığı gibi Mohamedou, yıllarca süren korkunç muameleyle neredeyse vahşi hale gelen nazik bir ruh; bir şekilde insanlığına tutunmayı başarıyor. Jodie Foster, onun serbest bırakılması için savaşan savunma avukatını oynuyor.

Rahim, Mohamedou ile empati kurmak için yoğun bir çaba sarf etmiş. Altı saat boyunca zincirlenmesini talep etmiş. Damien Chazelle’in bir caz kulübünde geçen cesur Netflix dizisi The Eddy için hazırlanırken, trompeti öğrenmiş. Bunun temelde aynı şey olduğu konusunda ısrar ediyor. “Mohamedou’ya, seyirciye ve yönetmenime saygımdan dolayı, onun koşullarına mümkün olduğunca yaklaşmam gerekiyordu, böylece özgünlük verebilecektim. Oluşturabilecekken neden yeniden yaratasınız? “

The Serpent’in de yıldızı olan Malik, 1970’li yıllarda Güneydoğu Asya’da Batılı turistlerin peşine düşen bir seri katilin hikayesinin anlatılmasına aracılık ediyor. Güneydoğu Asya’daki çeşitli ülkelere seyahat eden 20 gezginin cinayetinin sorumlusu olan Charles Sobhraj’ı canlandırıyor orada da.

Son filmine gelirsek; film Rahim’e Altın Küre adaylığı kazandırdı ancak Oscar’da göz ardı edildi. Ayrıca filmle ilgili bir eleştiri de dillendirilmiyor değil. Foster ve Benedict Cumberbatch’e (vicdan krizi yaşayan bir askeri savcı olarak) bu kadar yoğun bir şekilde odaklanıldığında, filmin bir “beyaz kurtarıcı” anlatısını sürdürdüğü iddia ediliyor. Rahim’in sinirlendiği anlardan biri bu. “Demek istediğim, bu şekilde düşünmek hiç hoş değil,” diyor röportajda. Lakin şöyle bir durum da yok değil; bu gerçek bir hikaye. Bu insanlar onun bu cehennemden çıkmasına yardım ettiler. Tarih değiştirilemeyeceğine göre “beyaz kurtarıcılar eleştirisini” göz ardı edebiliriz.

Rahim hiçbir zaman sadece iyi adamları oynamak istememiş. Sadece klişelerle ilgilenmemiş. Sonunda her zaman izlemek istediği rolleri oynadığı için çok heyecanlı. Moritanyalı Amazon Prime’da yayında. 

Guantanamo Günlüğü

Slahi’nin hapisteyken kaleme aldığı “Guantanamo Günlüğü” isimli kitaptaki olayların konu edildiği filmde, hapishanedeki mahkumların maruz kaldığı acımasız koşullar ve kanunsuz uygulamalar beyaz perdeye aktarıldı.

Slahi’nin, 2015’te yazdığı ve ABD’de “en çok satanlar” listesine giren kitabında anlattığı mahkumlara uygulanan soğukta bırakma, cinsel aşağılama, uykusuz tutma, suda boğma gibi çeşitli fiziksel işkence yöntemleri de filmde etkileyici şekilde sunuldu.

Yarı belgesel şeklinde kurgulanan filmde, Müslüman tutsak Slahi’ye yapılan suçlamaların hiçbiri kesinleşmediği halde sadece isnat edilen suçları işlemiş olabileceği gerekçesiyle 14 yıl tutsak edilişinin öyküsü anlatıldı.

Benedict Cumberbatch ve Shailene Woodley gibi yardımcı başrol oyuncularının yer aldığı filmin hikaye örgüsü, 11 Eylül saldırısından 2 ay sonra Moritanya’da bir düğünde ABD’li görevlilerin Slahi’yi bulması ve onu “El Kaide bağlantısı şüphesiyle” sorgulamak istemesiyle başlıyor.

Filmde, işkenceleriyle ünlü Guantanamo adasındaki hapishanede ayakta kalmaya çalışan Slahi’nin bir yandan da kendini aklama çabası anlatılıyor.

Alıntılar: https://uk.movies.yahoo.com

 


%d blogcu bunu beğendi: