Lüks Loungewear Öncesi Yaşam: İnsanlar Evde Ne Giyerdi?

Gün içinde, rahat giyim kavramı gerçekten yoktu. İnsanlar genellikle işte çok meşguldüler, hatta tembel olmak için özel olarak tasarlanmış kıyafetlere sahip olmayı bile düşünmediler!


Gün içinde, rahat giyim kavramı gerçekten yoktu. İnsanlar genellikle işte çok meşguldüler, hatta tembel olmak için özel olarak tasarlanmış kıyafetlere sahip olmayı bile düşünmediler!

Artık daha fazla değil, daha akıllı çalışmakla ilgili bir dünyada yaşıyoruz. Bunu akılda tutarak, giderek daha fazla insan evde kalıyor. Geçtiğimiz yıl bir pandemide geçtiği için rahat giyim satışları artmaya devam ediyor. Yukarıdakileri akılda tutarak, lüks giyim eşyası ortaya çıkmadan önce insanların evde ne giydiklerine bir göz atalım. İnsanlar Gündelik Giyimden Önce Ne Giyerdi?

1. Gecelik

Günümüzde rahat giyim, moda ve rahatlık öncesindeki boşluğu doldurmaya çalışıyor, ancak başlangıçta her şey rahatlıkla ilgiliydi. Yani, lüks terliklerden önce mütevazı bir gecelik vardı. Orta çağlarda yatak kıyafeti kadın ve erkek arasında ayırt edilemezdi, bu yüzden temelde her gece aynı şeyi yatakta giyerlerdi. Yıllar geçtikçe, bu gecelikler aslında daha farklı moda parçalarına dönüştü. Öyleyse, Ebenezer Scrooge’un Bir Noel Şarkısında ne giydiğini hayal edin ve muhtemelen en eski giyim tarzının ne olduğuna dair tam bir resme sahipsiniz.

2. Sabahlık

Sabahlıklar bu gün ve çağda hala oldukça alakalı, ancak yeni bir trendin parçası değiller. Bu giysi başlangıçta Banyan olarak adlandırıldı ve geçmişi 1700’lere kadar uzanıyor. Elbette bu ceket benzeri giysiler sadece üst sınıftaki erkekler tarafından giyiliyordu. Kadınlar da bir asır sonra bu rahat giysileri giymeye başladılar. Bu giysiler her zaman evde giyilirdi ve bir noktada kullanıcılar işlerini yaparken geceliklerin üzerine dökülürdü. Kadınların sabahlıkları, kısa boylu oldukları uzun giysilerden daha da gelişti. Dahası, bu sabahlıklar artık bornoz olarak bildiğimiz hale geldi.

3. Vücut Sarmalayıcıları

Eskiden insanlar nasıl ‘dinleneceklerini’ gerçekten biliyorlardı. 1900’lerin başında kadınlar, sabahlığı utandıran, boyunduruk sargısı denen bir şey giyerlerdi. Bunu burjuva bir sabahlık olarak düşünün ve sonra biraz. Bu manşet sarmalayıcıları yapmak için kullanılan kumaşlar çoğunlukla İsviçre pamuğu (veya İsviçre noktası) ve ipekti ve tüm makyaj en az 8 metre kumaştan oluşuyordu. Bu giysilerin ne kadar rahat olduğunu tespit etmek imkansız, ancak gerçek şu ki, bunlar oldukça moda ifadeleriydi ve bir şekilde, bir trend haline gelmeden önce lüks günlük giyimin özünü somutlaştırmayı başardılar.

4. Pijama

Pijamaların her zaman uyumak için giyilmediğini biliyor muydunuz? Kökenleri, hem erkeklerin hem de kadınların üniforma olarak giydikleri sömürge Hindistan’da başladı. Batı modasına uygun şekilde dahil edilmeleri 1870’lere kadar değildi. Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm tasarıma pantolonu dahil ettikleri için sadece erkekler tarafından giyiliyorlardı. Yine de 20. yüzyılda feminizmin yükselişiyle kadınlar da pijama giymeye başladı. Coco Chanel gibi moda ikonları, kadınlar arasında pijama kullanımını yaygınlaştırdı ve şimdi gerçek giyim eşyalarının geliştirilmesinde önemli bir mihenk taşı. Elbette, pijamalar tamamen gelişti ve hatta günlük giyimin en önemli parçası haline geldi, ancak bugün her yerde bulduğunuz popüler giysiler haline gelmeden önce epey bir yolculuğa ve yüklü bir tarihe sahiptiler. Modanın geleceğinin günümüzde iç mekan kıyafetlerine daha fazla hitap etmesi gerektiği düşünüldüğünde, daha da gelişebileceklerini söylemek güvenlidir.

5. Büyük Boy Tişörtler

Mütevazı büyük boy tişört, muhtemelen gevşek geceliklerin bir uzantısı olarak düşünülebilir. Gündelik giyim gerçek bir trend haline gelmeden önce, tişörtler evde uzanmak içindi. Sadece inanılmaz derecede rahat olmakla kalmazlar, aynı zamanda kullanıcı için geniş bir esneklik sunarlar. Bu gündelik tişörtlerle ilgili olan şey, yalnızca evde giyilmek üzere tasarlanmış olmalarıdır, ancak çoğu durumda, pijama olarak kullanılmakla sınırlı değildir. Çoğunlukla, bol tişörtler hala ana akım giyim pazarına giriyor. Bu nedenle, modern bir rahat giyim için alışverişe çıktığınızda, karışımda yine de birkaç büyük boy tişört bulacaksınız.


%d blogcu bunu beğendi: